Jedziesz na wakacje do Hiszpanii? Pamiętaj, że nie wszyscy tutaj dobrze mówią po angielsku! Podajemy najważniejsze zwroty po hiszpańsku, żeby łatwo  dogadać się z miejscowymi :)

 

Hiszpania to coraz popularniejszy kierunek na wakacyjny wyjazd. Za Półwyspem Iberyjskim przemawia chociażby spaniały klimat i doskonałe plaże, ale również bogactwo zabytków w takich miastach jak Barcelona czy Malaga. Letni wyjazd do Hiszpanii to okazja do nawiązania nowych znajomości, zobaczenia wielu pięknych miejsc, a także poznania niezwykle bogatej historii i kultury. To oznacza też styczność z mieszkańcami. Jacy właściiwe są Hiszpanie? Przede wszystkim rozrywkowi i hałaśliwi. Cenią nade wszystko muzykę, taniec i dobrą kuchnię. Charakterystyczną cechą wielu mieszkańców Hiszpanii jest także słaba znajomość języka angielskiego. W corocznych rankingach badających poziom znajomości języków obcych Hiszpanie od lat są bardzo nisko. Zatem jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do używania angielskiego podczas wyjazdów zagranicznych, brak zrozumienia ze strony rozmówcy może być szokiem. Lepiej przygotować się na tę ewentualność i nauczyć kilku podstawowych zwrotów. Nie dość że pomoze to w komunikacji, to jeszcze zaimponuje rozmówcy.

W tym roku zapraszamy Was na kilka obozów w Hiszpanii. Wybierając program Hiszpania i Perły Europy lub Hiszpania i Parki Rozrywki będziecie mieli okazje rozmawiać po hiszpańsku chociażby przy okazji zakupów. Jadąc na obóz językowy w Maladze komunikacji będzie znacznie więcej ze względu na zakwateroanie u hiszpańskich rodzin.

 

Jakich słówek warto się nauczyć? Przedstawiamy listę najważniejszych zwrotów, które powinny przydać się w praktyce.

 

Na co dzień

 

tak - Sí
nie – no
cześć – Hola
dzień dobry – Buenos días
do widzenia – Adiós
do zobaczenia / do widzenia – Hasta luego (dużo częściej używane niż Adiós)
dobrej nocy – Buenas noches
dobry wieczór – Buenas tardes
nie rozumiem – No entiendo
nie wiem – No sé
otwarte – Abierto
zamknięte – Cerrado
dzisiaj – hoy
j
utro – mañana
wczoraj – ayer

 

 

Zwiedzanie i zakupy

 

muzeum – el museo
bankomat – el cajero automático
plaża – la playa
toalety – aseos/Servicios/Baños
ile kosztuje – cuanto cuesta
gdzie jest... - donde esta..
prosto/ w prawo / w lewo – todo recto / a la derecha / a la izquierda
proszę – por favor
d
ziękuję – gracias
przepraszam – perdone

 

 

Przydatne podczas posiłku

śniadanie - el desayuno
obiad – el almuerzo
kolacja – la cena
smacznego – bon Appetit
na zdrowie – salud
owoce – las frutas
zupa – la sopa
cukier – el azúcar
sól – la sal
chleb – el pan
masło – la mantequilla
woda el agua


 

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, lato, wakacje, Hiszpania, Malaga, Barcelona, język hiszpański, obozy w Hiszpanii, rozmówki hiszpańskie