Wszystko co warto wiedzieć!

FAQ - Obozy młodzieżowe i kursy językowe za granicą

Organizacja obozów młodzieżowych i kursów językowych - Pytania i odpowiedzi.

Zakwaterowanie u rodzin jest częścią programu językowego – pobyt w rodzinie goszczącej sprzyja codziennym rozmowom (uczestnicy mają zadane konkretne tematy do dyskusji). Osoby, u których mieszają uczestnicy obozów językowych są starannie sprawdzone. U jednej rodziny mieszka zwykle czterech uczestników, rzadziej zdarzają się trójki i dwójki (osobno dziewczynki i osobno chłopcy). Rodzina serwuje wszystkie posiłki (zgodnie z ofertą). Uczestnicy, przed wyjazdem, mogą poprosić o wspólne zakwaterowanie. Prośbę o wspólne zakwaterowanie z kolegą/ koleżanką można zgłaszać już w momencie podpisywania umowy. Jeżeli prośba nie została zgłoszona przy zawieraniu umowy, można ją wysłać mailem.

Wychowawcy ATAS to najczęściej współpracujący z nami nauczyciele – w większości angliści ze względu na specyfikę naszych obozów. Wychowawcami są też osoby, które mają ukończony kurs na wychowawcę obozów oraz przeszły specjalne szkolenie w ATAS. Na obozie Londyn z native speakerami funkcje wychowawców pełnią także obcokrajowcy – lektorzy języka angielskiego (native speakers). Na 20 uczestników przypada jeden wychowawca, dodatkowo każdy obóz ma wykwalifikowanego kierownika-pilota.

Kwota pieniędzy wymieniona w katalogu i na stronie www, która przeznaczona jest na realizację programu, głównie koszty wstępów pobierana jest przez kierownika na początku wyjazdu, na przykład pierwszego dnia w w autokarze.

Przyjmuje się około 20 GBP w przypadku wyjazdów do Londynu lub 20 EUR na jeden dzień w przypadku wyjazdów do innych krajów europejskich.

Transport i bezpieczeństwo

Podróż autokarem od granicy polsko-niemieckiej do Londynu zajmuje około 16-18 godzin. Łącznie z przejazdem z wybranego miasta w Polsce (w zależności od miejsca zamieszkania) przejazd może potrwać około doby. Z tego powodu do długiej podróży autokarem należy się odpowiednio przygotować. Warto zabrać suchy prowiant na drogę, a także małą poduszkę oraz śpiwór lub koc do spania w autokarze.

Od wyjazdu z Katowic do Wenecji, która jest pierwszym zwierdzanym miastem na obu wyjazdach jedzie się około 12 godzin. Łącznie z przejazdem z wybranego miasta w Polsce (w zależności od miejsca zamieszkania) przejazd może potrwać około 20 godzin.

W przypadku wyjazdów zagranicznych (Wielka Brytania, Włochy, Grecja, Hiszpania) należy pamiętać o tym, że bagaż główny pozostanie w luku bagażowym aż do drugiego dnia, kiedy uczestnicy obozu trafia do miejsca zakwaterowania. Z tego powodu warto w bagażu podręcznym umieścić podstawowe przybory toaletowe (na przykład w kosmetyczce), żeby mieć możliwość odświeżenia się podczas postoju na trasie. W bagażu podręcznym powinien się znaleźć również prowiant na drogę, odliczone pieniądze na wstępy w EUR lub GBP, dokument ze zdjęciem (jeśli nie jest w kieszeni), kurtka lub sweter na wypadek nocnego postoju, mała poduszki i koc lub śpiwór do spania w autokarze, ładowarka lub powerbank jeśli będzie potrzebny podczas drogi.

Ostatni postój przed granicą polsko-niemiecką odbywa się w Torzymiu. W czasie długiego postoju można zjeść ciepła obiadokolację (posiłek nie jest wliczony w cenę).

Przeprawa promowa trwa około 1,5 godziny. Wszyscy uczestnicy obozu opuszczają autokar i udają się na pokład promu. W drodze do Londynu jest to dobra okazja aby się odrobinę odświeżyć i rozprostować nogi. Na pokładzie promu znajdują się sklepy i restauracje. Dodatkowo w drodze do Dover z pokładu promu można podziwiać piękne klify w Dover.

Uczestnik obozu na zbiórce powrotnej powinien zostać odebrany przez rodzica lub opiekuna prawnego. Może to też zrobić inna wskazana przez rodzica osoba, pod następującymi warunkami – rodzice poinformują o tym pracownika ATAS, osoba, która będzie odbierała dziecko będzie miała ze sobą upoważnienie od rodziców (z podanym numerem dowodu).

Przed wyjazdem na naszej stronie internetowej podajemy telefony komórkowe do kierowników obozów, zazwyczaj na około 1 tydzień przed wyjazdem.

Formalności i ubezpieczenie

W przypadku wyjazdów zagranicznych konieczne jest sprawdzenie czy wszyscy uczestnicy wyjazdu posiadają ważne dokumenty tożsamości czyli paszport lub dowód osobisty. Pamiętajmy jednak, że osoby podróżujące do UK zobowiązane są do posiadania ważnego paszportu (źródło: https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit).

Z przyjemnością, na organizowanych przez nas obozach i kursach, gościmy dzieci różnych narodowości. Jednak często okazuje się, że potrzebne są dodatkowe dokumenty do przekroczenia granic danego kraju, np. obywatel Ukrainy, aby mógł wjechać na teren Wielkiej Brytanii, musi złożyć wniosek o wizę. Z tego też powodu, w pierwszej kolejności prosimy rodziców o udanie się do przypisanej ambasady. Urzędnik wówczas poinformuje jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy. Niezwykle ważny jest tutaj czas oczekiwania na wizę, ponieważ dziecko bez powyższego dokumentu/wizy nie będzie mogło wyjechać z resztą grupy.

Faktury wystawiane są po dokonaniu pełnej płatności za obóz. W przypadku obozów językowych w treści faktury widnieje nazwa – obóz językowy np. w Londynie, termin i imię i nazwisko dziecka, w przypadku obozu turystyczno-wypoczynkowego – nazwa obozu, termin i imię i nazwisko dziecka.

Uczestnik może przed wyjazdem zrezygnować w każdej chwili. W sytuacji rezygnacji należy ją zgłosić mailowo lub osobiście (na piśmie). Następuje wówczas potrącenie wpłaconej kwoty zgodnie z warunkami umowy zgłoszenie.
Zalecamy wykupienie ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (3 dni od dnia podpisania umowy) aby zabezpieczyć się na okoliczność choroby. W przypadku osób chorujących przewlekle, którzy chcą wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, prosimy o indywidualny kontakt z biurem ATAS.

Posiadanie karty EKUZ jest wskazane (czasem bardzo ułatwia ona kontakt z placówką medyczną), niemniej nasi uczestnicy są ubezpieczeni w WIENER i pomoc udzielana jest w ramach ubezpieczenia.

Wszelkie informacje jak wyrobić kartę EKUZ, znajdą Państwo na stronie NFZ: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/

W momencie podpisywania umowy zgłoszenie prosimy o zgłaszanie alergii, specjalnych diet oraz informacji o chorobach przewlekłych.
Dane te są niezbędne aby właściwie dobrać zakwaterowanie i np. nie kwaterować uczestnika, który ma alergię na sierść w rodzinie, która posiada koty. Osoby, które są przewlekle chore powinny wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Informacje te należy też podać karcie obozowej.

W uzasadnionych przypadkach ubezpieczenie umożliwia bezkosztową rezygancję z imprezy lub zmniejszenie kosztów rezygnacji (decyzja leży po stronie ubezpieczyciela – WIENER) w przypadku gdy uczestnik nie może wyjechać z różnych powodów m.in. nagłej choroby, nieszczęśliwego wypadku, śmierci osoby bliskiej etc.

Standardowe ubezpieczenie dla każdego uczestnika nie obejmuje chorób przewlekłych, dlatego dzieci cierpiące na tego rodzaju dolegliwości powinny zostać dodatkowo ubezpieczone. Ubezpieczenie można wykupić w biurze ATAS lub na własną rękę u wybranego ubezpieczyciela. Choroby przewlekłe to schorzenia których objawy utrzymują się dłużej niż 3 miesiące lub często nawracają, z definicji mają powolny początek i małe nasilenie objawów. Choroby przewlekłe to na przykład astma albo cukrzyca.

Nauka na kursie językowym za granicą

Obecność osób z tego samego kraju na kursie językowym jest normalna. Szkoły językowe jednak dbają o to, żeby w jednym terminie na kursie nie uczyło się więcej niż 20% osób z jednego kraju. Jedną z głównych zasad obowiązujących w każdej szkole od przekroczenia progu szkoły to język np. ANGIELSKI jest tym, w którym wszyscy mają się porozumiewać. Nauczyciele o tym przypominają na wypadek gdyby było komuś łatwiej było rozmawiać z rówieśnikami w swoim ojczystym języku. Pracownicy szkół dokładają starań podczas przydzielania do odpowiednich grup (po teście językowym sprawdzającym poziom znajomości języka) by oprócz osób o zbliżonym poziomie nie znajdowało się więcej niż kilka osób władających tym samym językiem, ponieważ mogłoby to zakłócić przebieg zajęć.

Jeśli w danym dniu jest święto państwowe zajęcia językowe nie odbywają się, a biuro nie zwraca pieniędzy za brak zajęć w danym dniu. Wykaz wszystkich dni wolnych od pracy w poszczególnych krajach można znaleźć w katalogu kursów językowych za granicą.

W Polsce mamy możliwość ubiegania się o wizę albo za pośrednictwem Ambasady Amerykańskiej w Warszawie albo Konsulatu Generalnego USA w Krakowie. Zaczynamy od wizyty na stronie http://www.ustraveldocs.com/ Tutaj możemy dowiedzieć się wszystkiego o wizach. Do złożenia wniosku potrzebujemy zdjęcia. Szczegółowe wymogi, które powinna spełniać fotografia możemy znaleźć w tym miejscu: http://www.ustraveldocs.com/pl_pl/pl-niv-photoinfo.asp#picsreqs Część fotografów dobrze wie jak wykonać zdjęcie do formularza wizowego, bo robili to już wielokrotnie.

Wniosek o wizę nieimigracyjną wypełniamy online na stronie: https://ceac.state.gov/genniv/
Do wniosku dołączamy zdjęcie. Po rejestracji dysponujemy loginem i hasłem, które umożliwiają logowanie i sprawdzanie na bieżąco statusu swojego wniosku.

Kolejnym krokiem jest dokonanie opłaty wizowej za pośrednictwem konta bankowego lub na poczcie. Po tym, jak opłata zostanie zaksięgowana wyznaczamy termin spotkania. Spotkanie ustalamy albo telefonicznie albo za pomocą aplikacji online. W zależności od zainteresowania dostępne są zazwyczaj terminy w ciągu 1-2 tygodni.

Spotkanie nie powinno trwać dłużej niż kilka minut, niemniej należy zarezerwować około godziny na przejście przez wszystkie procedury bezpieczeństwa oraz oczekiwanie w kolejce. Po rozmowie otrzymujemy od razu decyzję. Wizy turystyczne przyznawane są na 10 lat.