Czy uda się w tym roku pojechać na wakacje w Grecji? Ważne informacje przed latem 2020!

 

Grecja to jeden z naszych ulubionych kierunków i ulubionych wakacyjnych kierunków większości Polaków. W tym roku oprócz obozu uruchomiliśmy także zapisy na wyjazdy rodzinne do Grecji (rodzic+dziecko) Wspaniały klimat, piękne plaże, niesamowite zabytki, kuchnia a także atrakcyjne ceny – te wszystkie elementy od lat zachęcają do wyjazdów letnich. Czy uda się pojechać do Grecji w 2020 roku?

Aktualizacja 22.06: W 2020 rezygnujemy z organizacji obozów młodzieżowych w Grecji!

Niewykluczone, że w tym roku będzie można bezpiecznie pojechać do tego kraju, ale forma wyjazdów objazdowych z odwiedzaniem wielu miejsc i przejazdami przez różne kraje w naszej opinii niesie zbyt duże niebezpieczeństwo. Dlatego obozy ATAS w Grecji podczas wakacji 2020 się nie odbędą. Wyjaśniamy szczegółowo swoje stanowisko w komunikacie video na temat wszystkich zagranicznych obozów.

 

Grecja jest jednym z krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią COVID-19. Niecałe 3000 zarażonych osób jak do tej pory i zahamowanie nowych liczby nowych przypadków sprawiają, że można myśleć z dużym optymizmem o obozie młodzieżowych w tym miejscu.

Odmrożenie różnych sektorów gospodarki, w tym turystyki, idzie zgodnie z planem.

Na ten moment wiemy, że:

 • od 15 czerwca wznowione są międzynarodowe połączenia lotnicze z Aten, a od 1 lipca także połączenia z innych greckich lotnisk,

 • od 15 czerwca otwarte zostają granice lądowe z Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią. Od 1 lipca otwarte będą także porty morskie,

 • przywrócony został ruch wewnętrzny – od 18 maja Grecy swobodnie przemieszczają się po Grecji kontynentalnej, a od 1 czerwca między wyspami,

 • Całoroczne hotele mogą otwierać się od 1 czerwca, a od 15 czerwca działać mogą pozostałe także inne obiekty noclegowe - hotele sezonowe i resorty.

 • Otwarte są plaże oraz najważniejsze zabytki takie jak Akropol.

Nie potwierdziły się podawane w mediach informacje o konieczności posiadania tak zwanych paszportów zdrowotnych. Od 1 lipca Grecy będą testować na lotniskach na obecność koronawitrusa losowo wybrane osoby, niezależnie od miejsca z którego przyleciały.Jak hotele w Grecji zadbają o bezpieczeństwo swoich gości?

 • Każdy hotel w Grecji ma obowiązek stworzyć własny protokół uwzględniający wytyczne wydane przez ministerstwo turystyki. Wszystkie obiekty noclegowe niezależnie od wielkości, mają obowiązek przygotować plan operacyjny na wypadek wystąpienia zakażenia.

 • Duże hotele (powyżej 50 pokoi) muszą przygotować nie tylko plan działania, ale również i indywidualny protokół bezpieczeństwa dla każdej części obiektu. Hotel ma obowiązek zatrudnić koordynatora zdrowia, który będzie nadzorował wprowadzanie tego protokołu w życie.

 • Wszystkie hotele muszą mieć do dyspozycji lekarza na telefon. Medyk powinien znać zasady postępowania i instrukcje w zakresie testowania na obecność SARS-COV2.

 • Wszyscy pracownicy hotelowi przejdą szkolenie z najlepszych praktyk w czyszczeniu i dezynfekowaniu powierzchni, przestrzegać zasad higieny, by unikać przenoszenia wirusa (często myć ręce, unikać uścisków dłoni, stosować zasady dystansu społecznego, unikać dotykania oczu, nosa i ust, dbać o higienę dróg oddechowych).

 • Według zaleceń greckiego rządu przy recepcji hotelowej powinny być udostępniane środki dezynfekujące do użytku gości. Ponadto aby umożliwić zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, hotel powinien zaaranżować recepcję i meble w przestrzeniach publicznych

 • Każdy hotel jest zobowiązany do stosowania intensywnej dezynfekcji oraz wdrożenia dokładnych technik sprzątania - w szczególności najczęściej dotykanych elementów jak klamki, przyciski w windzie, uchwyty.

 • Odpowiednie środki ostrożności pojawią się także na basenach hotelowych. Liczba osób kąpiących się jednocześnie ma być wyznaczana według powierzchni wody, tak aby na jedną osobę przypadało przynajmniej 5 metrów kwadratowych. Poza tym układ leżaków, krzeseł i sof nad basenem musi uwzględniać konieczność zachowania 2 metrów odległości między krawędziami, we wszystkich kierunkach.

Jak wiadomo hotel Barbara w miejscowości Loutraki, w którym są zakwaterowani uczestnicy obozów ATAS także spełnia wszystkie normy i zalezenia. Mamy wyznaczonego miejscowego lekarza do kontaktu, a najbliższy szpital znajduje się ok 5 km od ośrodka.

 

Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy raczej można być spokojnym o wakacje w Grecji. Kraj poradził sobie z epidemią, otworzył plaże, hotele i inne obiekty, a także sformułował bardzo szczegółowe zasady, które zapewnią bezpieczeństwo. Dlatego lipiec albo sierpień to dobry czas na greckie wakacje!

 

Kiedy można będzie na 100% potwierdzić, że zaplanowane wyjazdy do Grecji się odbędą?

Do tego niezbędne będzie zapewnienie transportu na miejsce. W przypadku samolotów – potwierdzenie lotów Warszawa-Ateny w konkretnych terminach na które przewidziane są obozy. W przypadku przejazdu autokarem otwarte muszą być  granice we wszystkich państwach pod drodze między Polską a Grecją – Słowacja, Czechy, Węgry, Serbia, Macedonia.

Na dziś zagranicznych turystów nie przyjmują jeszcze nasi południowi sąsiedzi – Czesi i Słowacy, ale powinno się to zmienić według zapowiedzi 12 lub 15 czerwca.Myślisz o wyjeździe do Grecji na wakacje 2020? Zobacz nasze propozycje.

Obóz młodzieżowy Smaki Grecji

Smaki Grecji – wyjazd rodzinnyWięcej informacji:

https://turystyka.rp.pl/trendy/30210-greckie-granice-otwarte-dla-wszystkich?

https://www.waszaturystyka.pl/jak-bedzie-wygladal-pobyt-w-greckich-hotelach-znamy-wytyczne-dla-branzy/

https://www.waszaturystyka.pl/grecja-bedzie-otwarta-od-1-lipca-bez-testow-i-bez-kwarantanny/

https://turystyka.rp.pl/koronawirus/28888-grecja-sezon-turystyczny-ruszy-15-czerwca-od-lipca-granice-otwarte

 

Maciej Partyka

Grecja, Ateny, koronawirus, obozy mlodzieżowe, covid-19