Czy uda się w tym roku pojechać na wakacje do Grecji? Wszystko wskazuje na to, że tak!

 

Grecja to jeden z naszych najcieplejszych kierunków i ulubionych wyborów na wakacje przez większości Polaków. Wspaniały klimat, piękne plaże, niesamowite zabytki, kuchnia a także atrakcyjne ceny – te wszystkie elementy od lat zachęcają do wyjazdów letnich.

Grecja to także jeden z tych krajów, które najlepiej radzą sobie z epidemią COVID-19. Ilość zachorowań jest tutaj stosunkowo mniejsza niż w innych państwach europejskich, rząd zapowiedział już program otwarcia turystyki oraz deklaruje bezpieczeństwo i gotowość przyjęcia turystów na wczasy w lato 2021. To wszystko sprawia, że można myśleć z dużym optymizmem o wakacjach właśnie w tym miejscu.Jak prezentuje się aktualna sytuacja w Grecji oraz jakie są przygotowywane plany odnośnie nadchodzących wakacji?

Od 19 kwietnia obywatele Unii Europejskiej i strefy Schengen, oraz wybranych innych państw (min. Izraela, Wielkiej Brytanii, USA) nie będą musieli przechodzić 7-dniowej kwarantanny po przybyciu do Grecji. Dotyczy to podróżnych, którzy:

  • przyjęli pełne szczepienie na COVID-19 (2 dawki, gdzie ostatni z nich była podana przynajmniej 14 dni przed wyjazdem) lub
  • posiadają negatywny wynik testu PCR (wykonany na 72 godziny przed przekroczeniem granicy).

Osoby przyjeżdżające do Grecji, które zastały już zaszczepione, muszą okazać odpowiednie zaświadczeni wydane przez władze publiczne w języku angielskim. Turystów jednak nadal obowiązuje:

  • wypełnienie formularza PLF (Passenger Locator Form) do 24 godz. przed wylotem
  • okazanie otrzymanego kod QR na lotnisku (podróżnemu zostaje przypisany kod po wypełnieniu wcześniejszego formularza)

Przypomnijmy, że rząd już wcześniej ogłosił, że Grecja otworzy się na lato a ograniczenia będą stopniowo znoszone przed 14 maja. Jak zapowiada minister turystyki Harry Theoharis, właśnie od połowy maja Grecja zamierza oficjalnie rozpocząć sezon letni. W tym celu podejmowane są już działania na nadchodzący sezon turystyczny. Głównymi elementami do zapowiadanego planu są:

  • szczepienia pracowników branży turystycznej
  • wymaganie negatywnego testu na koronawirusa/ pozytywnego testu na przeciwciała lub okazanie potwierdzenie zaszczepienia przez podróżnego
  • losowe testy dla osób przekraczających granicę
  • zapewnienie bezpłatnej opieki zdrowotnej oraz pokrycie kosztów pobytu (w sytuacji zachorowania i skierowania na kwarantanne)
  • przestrzeganie przez turystów takich samych zasad i środków bezpieczeństwa do jakich muszą się stosować osoby mieszkające w Grecji (np. noszenie maseczek w miejscach publicznych)

Grecki rząd nie chce ograniczać wjazdu do kraju turystom, którzy są zaszczepieni na COVID-19. Zaświadczenie o przyjęciu szczepienia będzie zwalniało z robienia testu na koronawirusa oraz z 7-dniowej kwarantanny. Dodatkowo wprowadzone będą wyrywkowe, ale tym razem szybkie testy (tzw. Rapidtest) na lotniskach i przejściach granicznych, bez konieczności izolacji i przeprowadzki po 24h.

Biorąc pod uwagę te wszystkie elementy, Grecja prezentuje się jako obiecujący kierunek na lato 2021. Kraj stosunkowo dobrze radzi sobie z epidemią oraz przygotowuje już procedury i zasady bezpiecznego wypoczynku dla turystów. Warto więc rozważyć lipiec lub sierpień na swoje greckie wakacje :)

Myślisz o wyjeździe do Grecji na wakacje 2021? Zobacz nasze propozycje.

Obóz Smaki Grecji (OG1)

Więcej informacji na:
https://fly.pl/komunikaty/grecja-koronawirus-otwarcie-granic-dla-turystow-aktualne-informacje/
http://www.tur-info.pl/a/58548,,grecja-otwarcie-turystyka-harry.html
http://www.tur-info.pl/a/54269,,grecja-lato-2021-otwarcie-wakacje.html
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/grecja
http://www.tur-info.pl/a/59714,,grecja-kwarantanna-testy-pcr-turystyka.html

 

Izabela Drożdż

Grecja, Ateny, koronawirus, obozy mlodzieżowe, COVID-19