Niezwykłe, boskie, kapitalne, przepiękne, zdumiewające… Są takie miejsca we Włoszech, na których opisanie brak słów. Są to miejsca, w których architektura łączy się z bogatą tradycją i ciekawą historią. Zanurzone w pięknej śródziemnomorskiej naturze lub ukryte w zgiełku wielkiego miasta. Zapraszam Was do miejsc, które na długo zostaną w Waszej pamięci.

1. Florencja

Sama w sobie jest perełką, ale na szczególną uwagę zasługuje Plac Santa Croce (Świętego Krzyża). Otoczony kolorowymi kamienicami plac co roku w czerwcu zmienia się w wielkie boisko do Calcio Storico Fiorentino – czyli piłki nożnej w wersji full contact. Jest to sport, który uprawiali rzymscy legioniści, aby wzmocnić siłę fizyczną i przygotować się do walki. Plac Świętego Krzyża możemy zobaczyć w filmie „Hannibal” Ridleya Scotta. Zresztą, atrakcją samą w sobie jest kościół Santa Croce, największy franciszkański kościół we Włoszech, zwany często Panteonem, ponieważ spoczywa tu ponad 300 przedstawicieli literatury, nauki, sztuki i polityki. We wnętrzu kościoła znajdziemy bardzo ciekawe pomniki wykonane dla Michała Anioła, Machiavellego, Galileusza, Dantego...

2.Pompeje

Wizyta w Pompejach to obowiązkowa podróż w czasie dla każdego kto jedzie na obóz młodzieżowy do Włoch! Miasto, przykryte grubą warstwą popiołu po wybuchu wulkanu, przetrwało do naszych czasów zachowując układ ulic, budynków, szczegóły o życiu obywateli potężnego imperium. Ważne miejsce w Pompejach zajmował amfiteatr. I to on, moim zdaniem, jest najbardziej niezwykłym miejscem w całym mieście. Mógł gościć aż 20 tys. widzów. Jest więc tylko dwa razy mniejszy od Koloseum, a powstał ok. 100 lat wcześniej! Zachowany w świetnym stanie pozwala wyobrazić sobie, jakim cudem techniki są starożytne teatry i ich wyjątkowa akustyka.

3.Balkon Julii w Weronie

Czy znacie miłość większą i prawdziwszą od tej, która połączyła w Weronie dwoje młodych ludzi wbrew nienawiści rodzin i która sprawiła, że rozdzieleni kochankowie woleli wybrać śmierć, niż życie bez siebie? Stojąc pod balkonem Juli, gdzie do dziś pielgrzymki zakochanych przychodzą wyznać sobie miłość, można poczuć niezwykłą energię i rozejrzeć się w poszukiwaniu własnego Romea :)

Włochy - Balkon Julii w Weronie - obozy młodzieżowe Atas
4.Rzym - Fontanna Czterech Rzek

Niezwykle wysoka fontanna na Placu Navona, która przykuła uwagę bohatera książki Dana Browna „ Anioły i Demony” – doktora Langdona, to Fontanna Czterech Rzek Berniniego. W książce była ona czwartym ołtarzem nauki – symbolem wody. W rzeczywistości jest to to jedna z najpiękniejszych barokowych budowli w Rzymie. Stojąc na środku placu można wyobrazić sobie starożytne zawody, bo plac zbudowano na ruinach stadionu cesarza Domicjana albo odbyć podróż dookoła świata – czterej muskularni mężczyźni ozdabiający fontannę to posągi symbolizujące cztery rzeki: Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata oraz cztery kontynenty: Afrykę, Azję, Europę i Amerykę.

5. Bazylika Santa Maria del Popolo

To perełka renesansowego Rzymu. Znajdziemy w niej dzieła Berniniego, Caravaggia, Rafaela… No i kaplicę Chigich, która zachwyciła doktora Langdona, gdy razem z Vittorią śledzili zabójcę – „cała wyłożona kasztanowym marmurem, dosłownie zapierała dech w piersiach” pisze Brown. Znajdują się w niej liczne symbole iluminatów – piramidy, gwiazdy oraz rzeźba przedstawiająca Habakuka i anioła, która wskazuję „ścieżkę oświecenia”. Obowiązkowa pozycja dla fanów pisarza i sztuki :)

 6. Capri

To niewielka, górzysta wysepka położona na Morzu Tyrreńskim, a także niezwykle malownicze miasteczko, które kusi swoją urodą malarzy i poetów. Najpiękniejsze widoki rozciągają się z tarasu widokowego w Ogrodach Augusta. Możemy stąd podziwiać krętą uliczkę via Krupp i słynne Faraglioni – pionowo wypiętrzające się z morza skały oraz zrobić zdjęcia jak z bajki. Ogrody kuszą ciszą i spokojem, a także paletą barw śródziemnomorskiej roślinności. Można tu znaleźć swój mały raj :)


7.Wenecja - wieża zegarowa

W reprezentacyjnym punkcie Wenecji, na placu św. Marka, zaraz przy bazylice stoi niezwykła wieża zegarowa z XV w. (La Torre dell’Orologio). Powstała, aby pokazywać potęgę i bogactwo Wenecji. Oprócz godzin zegar pokazuje w jakim znaku zodiaku są aktualnie Księżyc i Słońce. To jeden z niewielu zegarów astrologicznych w Europie, jakie zachowały się do naszych czasów i wciąż są sprawne! Na wieżę można się wspiąć i z góry podziwiać znany na całym świecie plac.

8. Monte Cassino

Ze szczytu wzgórza Monte Cassino rozciąga się przepiękny widok na okolicę. To właśnie to miejsce wybrał w VI wieku Św. Benedykt pod budowę klasztoru, którego majestat zachwyca po dziś dzień. Spacerując jasnymi dziedzińcami, podziwiając rzeźby i mozaiki możemy odnaleźć spokój płynący z dewizy Benedyktynów Ora et labora. Jest to bardzo ważne miejsce dla osób wierzących, ale też dla wszystkich Polaków. Obroną tego klasztoru wsławili się nasi rodacy w czasie II wojny światowej, a ich pamięć trwa do dziś.9.Gardaland - Strefa Adrenaliny

Jeśli jesteś posiadaczem mocnych nerwów i uwielbiasz dreszczyk emocji to Strefa Adrenaliny w Gardalandzie jest dla Ciebie miejscem obowiązkowym! Blue Tornado czyli odwrócony roller coaster, którego krzesełka są podwieszone pod torem, dzięki czemu pasażerowie swobodnie wiszą w powietrzu albo Rapter – pierwszy we Włoszech wing roller coaster, gwarantują niezapomnianą rozrywkę :)


10. Pizzeria w Neaopolu

Są takie rzeczy, które ciekawy świata człowiek musi zrobić przynajmniej raz w życiu –przejechać się psim zaprzęgiem, obejrzeć zachód słońca na Santorini czy zjeść pizzę w okolicach Neapolu. Dlaczego akurat tu? Historia pizzy jest właśnie ściśle związana z tym miastem. To w XVII w. w Neapolu do upieczonego placka zaczęto dodawać sos pomidorowy. Dziś pizza napoletana ma zastrzeżoną unijną formułę - oparta musi być na specjalnie dobranym typie pomidorów i mozzarelli z mleka bawolego. Pizzerie w okolicach Neapolu są przepysznym punktem naszych obozów młodzieżowych! :)

 

 

Chcesz to wszystko zobaczyć na własne oczy? Rezerwuj już dziś obóz młodzieżowy Włochy od Wenecji do Capri

Irmina Kozłowska