Niezwykłe, boskie, kapitalne, przepiękne, zdumiewające… Są takie miejsca we Włoszech, na których opisanie brak słów. Są to miejsca, w których architektura łączy się z bogatą tradycją i ciekawą historią. Zanurzone w pięknej śródziemnomorskiej naturze lub ukryte w zgiełku wielkiego miasta. Zapraszam Was do miejsc, które na długo zostaną w Waszej pamięci.

1. Florencja

Sama w sobie jest perełką, ale na szczególną uwagę zasługuje Plac Santa Croce (Świętego Krzyża). Otoczony kolorowymi kamienicami plac co roku w czerwcu zmienia się w wielkie boisko do Calcio Storico Fiorentino – czyli piłki nożnej w wersji full contact. Jest to sport, który uprawiali rzymscy legioniści, aby wzmocnić siłę fizyczną i przygotować się do walki. Plac Świętego Krzyża możemy zobaczyć w filmie „Hannibal” Ridleya Scotta. Zresztą, atrakcją samą w sobie jest kościół Santa Croce, największy franciszkański kościół we Włoszech, zwany często Panteonem, ponieważ spoczywa tu ponad 300 przedstawicieli literatury, nauki, sztuki i polityki. We wnętrzu kościoła znajdziemy bardzo ciekawe pomniki wykonane dla Michała Anioła, Machiavellego, Galileusza, Dantego...

2.Pompeje

Wizyta w Pompejach to obowiązkowa podróż w czasie dla każdego kto jedzie na obóz młodzieżowy do Włoch! Miasto, przykryte grubą warstwą popiołu po wybuchu wulkanu, przetrwało do naszych czasów zachowując układ ulic, budynków, szczegóły o życiu obywateli potężnego imperium. Ważne miejsce w Pompejach zajmował amfiteatr. I to on, moim zdaniem, jest najbardziej niezwykłym miejscem w całym mieście. Mógł gościć aż 20 tys. widzów. Jest więc tylko dwa razy mniejszy od Koloseum, a powstał ok. 100 lat wcześniej! Zachowany w świetnym stanie pozwala wyobrazić sobie, jakim cudem techniki są starożytne teatry i ich wyjątkowa akustyka.

3.Balkon Julii w Weronie

Czy znacie miłość większą i prawdziwszą od tej, która połączyła w Weronie dwoje młodych ludzi wbrew nienawiści rodzin i która sprawiła, że rozdzieleni kochankowie woleli wybrać śmierć, niż życie bez siebie? Stojąc pod balkonem Juli, gdzie do dziś pielgrzymki zakochanych przychodzą wyznać sobie miłość, można poczuć niezwykłą energię i rozejrzeć się w poszukiwaniu własnego Romea :)

Włochy - Balkon Julii w Weronie - obozy młodzieżowe Atas
4.Rzym - Fontanna Czterech Rzek

Niezwykle wysoka fontanna na Placu Navona, która przykuła uwagę bohatera książki Dana Browna „ Anioły i Demony” – doktora Langdona, to Fontanna Czterech Rzek Berniniego. W książce była ona czwartym ołtarzem nauki – symbolem wody. W rzeczywistości jest to to jedna z najpiękniejszych barokowych budowli w Rzymie. Stojąc na środku placu można wyobrazić sobie starożytne zawody, bo plac zbudowano na ruinach stadionu cesarza Domicjana albo odbyć podróż dookoła świata – czterej muskularni mężczyźni ozdabiający fontannę to posągi symbolizujące cztery rzeki: Nil, Ganges, Dunaj i Rio de la Plata oraz cztery kontynenty: Afrykę, Azję, Europę i Amerykę.

5. Bazylika Santa Maria del Popolo

To perełka renesansowego Rzymu. Znajdziemy w niej dzieła Berniniego, Caravaggia, Rafaela… No i kaplicę Chigich, która zachwyciła doktora Langdona, gdy razem z Vittorią śledzili zabójcę – „cała wyłożona kasztanowym marmurem, dosłownie zapierała dech w piersiach” pisze Brown. Znajdują się w niej liczne symbole iluminatów – piramidy, gwiazdy oraz rzeźba przedstawiająca Habakuka i anioła, która wskazuję „ścieżkę oświecenia”. Obowiązkowa pozycja dla fanów pisarza i sztuki :)

 6. Capri

To niewielka, górzysta wysepka położona na Morzu Tyrreńskim, a także niezwykle malownicze miasteczko, które kusi swoją urodą malarzy i poetów. Najpiękniejsze widoki rozciągają się z tarasu widokowego w Ogrodach Augusta. Możemy stąd podziwiać krętą uliczkę via Krupp i słynne Faraglioni – pionowo wypiętrzające się z morza skały oraz zrobić zdjęcia jak z bajki. Ogrody kuszą ciszą i spokojem, a także paletą barw śródziemnomorskiej roślinności. Można tu znaleźć swój mały raj :)


7.Wenecja - wieża zegarowa

W reprezentacyjnym punkcie Wenecji, na placu św. Marka, zaraz przy bazylice stoi niezwykła wieża zegarowa z XV w. (La Torre dell’Orologio). Powstała, aby pokazywać potęgę i bogactwo Wenecji. Oprócz godzin zegar pokazuje w jakim znaku zodiaku są aktualnie Księżyc i Słońce. To jeden z niewielu zegarów astrologicznych w Europie, jakie zachowały się do naszych czasów i wciąż są sprawne! Na wieżę można się wspiąć i z góry podziwiać znany na całym świecie plac.

8. Monte Cassino

Ze szczytu wzgórza Monte Cassino rozciąga się przepiękny widok na okolicę. To właśnie to miejsce wybrał w VI wieku Św. Benedykt pod budowę klasztoru, którego majestat zachwyca po dziś dzień. Spacerując jasnymi dziedzińcami, podziwiając rzeźby i mozaiki możemy odnaleźć spokój płynący z dewizy Benedyktynów Ora et labora. Jest to bardzo ważne miejsce dla osób wierzących, ale też dla wszystkich Polaków. Obroną tego klasztoru wsławili się nasi rodacy w czasie II wojny światowej, a ich pamięć trwa do dziś.9.Gardaland - Strefa Adrenaliny

Jeśli jesteś posiadaczem mocnych nerwów i uwielbiasz dreszczyk emocji to Strefa Adrenaliny w Gardalandzie jest dla Ciebie miejscem obowiązkowym! Blue Tornado czyli odwrócony roller coaster, którego krzesełka są podwieszone pod torem, dzięki czemu pasażerowie swobodnie wiszą w powietrzu albo Rapter – pierwszy we Włoszech wing roller coaster, gwarantują niezapomnianą rozrywkę :)


10. Pizzeria w Neaopolu

Są takie rzeczy, które ciekawy świata człowiek musi zrobić przynajmniej raz w życiu –przejechać się psim zaprzęgiem, obejrzeć zachód słońca na Santorini czy zjeść pizzę w okolicach Neapolu. Dlaczego akurat tu? Historia pizzy jest właśnie ściśle związana z tym miastem. To w XVII w. w Neapolu do upieczonego placka zaczęto dodawać sos pomidorowy. Dziś pizza napoletana ma zastrzeżoną unijną formułę - oparta musi być na specjalnie dobranym typie pomidorów i mozzarelli z mleka bawolego. Pizzerie w okolicach Neapolu są przepysznym punktem naszych obozów młodzieżowych! :)

 

 

Chcesz to wszystko zobaczyć na własne oczy? Rezerwuj już dziś obóz młodzieżowy Włochy od Wenecji do Capri

Irmina Kozłowska

obozy młodzieżowe, lato, wakacje, Pompeje, Rzym, Włochy, obozy turystyczne, obozy 2017, atas, florencja, Werona, Capri