Jak pewnie zauważyliście, w naszym katalogu na Lato 2018 pojawił się nowy obóz w Wielkiej Brytanii. Ponieważ propozycji z zakwaterowaniem w Londynie mamy już dużo, postanowiliśmy pójść o krok dalej i zabrać Was znacznie dalej.

Obóz młodzieżowy w Szkocji

Pomysł na obóz językowy w Szkocji pojawił się już jakiś czas temu, ale szukaliśmy sposobu jak uczynić go zarówno ciekawym, jak też komfortowym. Standardowa przeprawa promowa z Calais do miasta Dover,  które dzieli od Edynburga blisko 800 km wiązałaby się z długim przejazdem po terytorium kraju i wymagałaby noclegów tranzytowych. Zdecydowaliśmy się więc na wygodne nocne połączenie Amsterdam-Newcastle.

Na promie do dyspozycji naszej grupy będą kabiny 4-osobowe pozwalające na odpoczynek w czasie ok. 12-godzinnej podróży. Elementami umilającymi transfer i dającymi możliwość lepszego poznania się uczestników będą wspólna kolacja i śniadanie w pokładowej restauracji. Postanowiliśmy również spędzić trochę czasu w samym Amsterdamie, zwanym przez wielu „Miastem mostów i rowerów”.

Co łączy Szkocję z Harry Potterem?

Nazwa obozu nie jest przypadkowa. Szkocja „czaruje” pięknem krajobrazów, widokami, połączeniem gór i jezior, majestatem przyrody oraz architekturą miast. Jej historia jest fascynująca, a współczesne oblicze i mnogość zabytków przyciągają turystów jak magnes. Z drugiej strony niewiele osób wie, że w stolicy Szkocji – Edynburgu powstał zarys bestsellerowych przygód najbardziej znanego czarodzieja – Harrego Pottera.

 

„Zaczarowanych” miejsc, które były dla J.K. Rowling inspiracją w tworzeniu fabuły jest w tym mieście dużo - Victoria Street budzi skojarzenia z Ulicą Pokątną, usytuowanie edynburskiego zamku z lokalizacją Szkoły Magii i Czarodziejstwa, a sam wygląd Hogwartu budzi jasne skojarzenia z imponującymi gmachami George Heriot's School i Fettes College. Na kameralnym cmentarzu Greyfriars Kirkyard położonym tuż przy restauracji „The elephant house”, w której podobno powstały pierwsze strony książki znajduje się tłumnie odwiedzany nagrobek Thomasa Riddella. Wtajemniczeni twierdzą, że nie ma tu mowy o przypadku. Warto wspomnieć, że w Szkocji kręcone były niektóre ujęcia z ekranizacji książki m.in. przy malowniczo położonym wiadukcie Glenfinnan i dolinie Glen Coe. Będziemy mieli okazję podziwiać je w czasie podróży.

 

Dodatkową atrakcją będzie wizyta w położonym w północnej Anglii zamku Alnwick – to właśnie na jego dziedzińcu filmowy Harry i jego przyjaciele uczyli się latania na miotle. Do dziś odbywają się tam lekcje „miotlarstwa” – jeśli będziemy mieli szczęście, może uda nam się wziąć w nich udział? Niestety są one limitowane i nie możemy tego zagwarantować, ale będziemy się bardzo starać.

 


Nauka języka angielskiego w Szkocji

W czasie pobytu na obozie młodzież będzie okazja sprawdzić swoje umiejętności językowe rozwiązując różne zadania, pracując w grupach i odbywając rozmowy z pracownikami zwiedzanych obiektów. Przygotowane ćwiczenia pozwolą otworzyć się na konwersacje w języku angielskim i nabrać śmiałości w rozmowach z mieszkańcami Szkocji.

Mamy nadzieję, że proponowany obóz Wam się spodoba. Postaramy się pokazać na nim różne oblicza regionu i sprawić, aby pobyt pozostawił niezatarte wspomnienia.
 

Agnieszka Kuczyńska