Barcelona to miasto niezwykłe, inspirujące, magiczne! Kto raz odwiedzi stolicę Katalonii z pewnością będzie chciał tam wracać. Słoneczne, bezpieczne, otwarte – miasto stworzone dla ludzi. Przedstawiamy subiektywną listę najciekawszych atrakcji Barcelony, które można zobaczyć nawet w ciągu jednego dnia!

1. SPACER PO RAMBLI 

Najsłynniejszy deptak w mieście, długa na prawie dwa kilometry promenada rozciągająca się od Placu Katalonii, aż do wybrzeża, to miejsce od którego najlepiej zacząć zwiedzanie Barcelony. Nazwa pochodzi od arabskiego słowa „ramla” oznaczającego potok, który w dawnych dziejach tamtędy płynął. W dzisiejszych czasach to miejsce bardzo ruchliwe i tętniące życiem od rana do nocy. Tak naprawdę składa się z pięciu części, dlatego nazywana jest Les Rambles ( w języku hiszpańskim) lub Las Ramblas ( w języku katalońskim).

Spacer rozpoczynamy na Rambla de Canaletes , która swoją nazwę zawdzięcza starej fontannie z wodą pitną – każdy kto chce wrócić do Barcelony musi skosztować chociaż kropli z tego źródełka! Następnie podążając w dół przechodzimy przez Rambla dels Estudis, niegdyś miejsce gdzie można było znaleźć stragany z żywym ptactwem; Rambla dels Flors gdzie, jak sama nazwa wskazuje znajdziemy niezliczone stragany ze świeżymi kwiatami. Kolejna część to Rambla dels Caputxins z gmachem opery Teatre del Liceu oraz otwierająca widok na stary port Rambla Santa Monica, którą wieńczy słynna kolumna z pomnikiem Krzysztofa Kolumba na szczycie.

2. MERCAT DE LA BOQUERIA

 Spacerując po Rambli nie możemy ominąć jednego z najbardziej klimatycznych miejsc w Barcelonie – najpopularniejszego targu w Barcelonie, gdzie znajdziemy wszystko czego dusza zapragnie! Ilość owoców morza, ryb,serów, wędlin, świeżych owoców, soków i typowych hiszpańskich tapas niejednego może wprawić w osłupienie!  Będąc na targu koniecznie spróbujcie serwowanych na straganach świeżych soków z egzotycznych owoców, zaopatrzeni w taki orzeźwiający napój możecie śmiało kontynuować zwiedzanie w południowym słońcu. Uwaga! Ponieważ jest to miejsce bardzo zatłoczone nie brak tam również kieszonkowców…


3. L'AQUARIUM 

Będąc w Barcelonie koniecznie trzeba zobaczyć położone w pobliżu starego portu Oceanarium. Otwarte w 1995 roku kompleks, położony na trzech kondygnacjach , kryje w sobie kolorowe akwaria z bardzo bogatą kolekcją fauny z różnych mórz świata- w sumie około 11 tysięcy egzemplarzy z 450 gatunków! Największą atrakcją jest 80 -metrowy podwodny tunel , przez który przechodzimy zwiedzając, a nad naszymi głowami beztrosko pływają krwiożercze rekiny... zupełnie jakbyśmy znaleźli się na dnie oceanu! Przypominamy, że oceanarium to jedno z miejsc, które zobaczycie jadąc z nami na obóz młodzieżowy w Hiszpanii.

4. CAMP NOU

Stadion, na którym rozgrywane są mecze dumy Katalończyków – klubu piłkarskiego FC Barcelona. Według oficjalnych danych obiekt może na swoich trybunach pomieścić 99 354 osób, co czyni go największym stadionem w Europie i trzecim co do wielkości na świecie. Podczas zwiedzania stadionu można zobaczyć zbiory pucharów i pamiątek związanych z klubem, wejść na trybuny, a nawet zwiedzić szatnie zawodników. Wrażenia niezapomniane nie tylko dla fanów futbolu.
5. SAGRADA FAMILIA  

Barcelona to miasto Antonia Gaudiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli i twórców modernizmu katalońskiego. Bez wątpienia jego najważniejszym dziełem jest Bazylika Świętej Rodziny (Sagrada Familia).  Ten wyjątkowy kościół nie ma sobie równych na całym świecie. Dzieło życia Gaudiego powstaje od  1882 roku i dzisiaj jest wielkim placem budowy, której zakończenie planowane jest na 2026 rok – setną rocznicę śmierci słynnego architekta. Wzbijające się do nieba 100- metrowe iglice mieniące się u szczytu całą paletą barw zapierają dech w piersiach . Warto zobaczyć kościół również wewnątrz – wchodząc do świątyni mamy wrażenie jakbyśmy znaleźli się w wielkim lesie i doświadczamy niesamowitej gry świateł.


6. PARK GUELL 

Aby nieco odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku przenieśmy się w kolejne magiczne miejsce.  Jest to prawdziwa fantazja przemysłowca Eusebio Guella (od jego nazwiska pochodzi nazwa parku), która miała być urzeczywistniona przez Gaudiego. Zlecił on młodemu wówczas architektowi zaprojektowanie dzielnicy mieszkaniowej , prawdziwego mini-miasta na obrzeżach Bacelony, która miała stać się osiedlem składającym się z 60 domów otoczonych ogrodami. Gaudi wykorzystał naturalnie górzyste ukształtowanie teren, wytyczając ścieżki, budując kręte wiadukty, nasadzając całe mnóstwo śródziemnomorskich roślin. Przedsięwzięcie niestety (lub stety) nigdy nie zostało zrealizowane i dziś po śmiałych planach pozostał tylko piękny park, który od 1922 roku udostępniony jest mieszkańcom i turystom. Największa atrakcja to ozdobiona kolorową mozaiką 100 - metrowa kręta ławka, która podobno jest najdłuższa na świecie. Jedno jest pewne – warto na niej na chwilę usiąść i podziwiać przepiękny widok na całą Barcelonę.


7. MAGICZNE FONTANNYw Barcelonie

Jeżeli tylko będziecie mieli okazję spędzić wieczór w Barcelonie koniecznie musicie zobaczyć największą wieczorną atrakcję tego niesamowitego miasta – grające fontanny. Magiczna Fontanna pojawiła się w pobliżu Placu Hiszpańskiego u podnóża wzgórza Montjuic w 1929 roku z okazji Wielkiej Wystawy Światowej. Nie chodziło tylko o wrażenia estetyczne - twórcy fontanny chcieli pokazać możliwości ówczesnej technologii, potęgę energii wody i możliwości jej wykorzystania. Efektem jest niesamowity spektakl światła i dźwięku, przyciągający tłumy ludzi każdego wieczoru (w sezonie) oraz w weekendy (poza sezonem). Woda tryska na wysokość 50 metrów w rytm podkładu muzycznego, wszystko podświetlone wielobarwnymi strumieniami światła. Najlepiej podziwiać to widowisko ze schodków Pałacu Narodowego, podziwiać widok na miasto, a na twarzy czuć krople wody niesione ciepłym wiatrem...ach można się rozmarzyć!


Więcej ciekawostek na temat zabytków w wybranych miastach? Polub nasz fanpage: https://www.facebook.com/AgencjaTurystycznaATAS

 

Zobacz obóz młodzieżowy w Hiszpanii oraz inne obozy młodzieżowe

Natalia Góralska

obozy młodzieżowe, Hiszpania, zwiedzanie, Katalonia, Barcelona, FC Barcelona, Park Guel, przewodnik, Camp Nou, Rambla, Sagrada Familia, wakacje w Barcelonie, wyjazd do Barcelony