Anglia to jeden z naszych głównych kierunków wakacyjnych, który od lat zachwyca obozowiczów swoją wielokulturowością. Szczepienia oraz ogłoszony plan odmrożenia gospodarki w UK, napawa optymizmem turystów myślących o wakacjach w UK. Jednak czy będzie można podróżować do Wielkiej Brytanii bez większych obostrzeń w nadchodzących miesiącach?

Aktualizacja 17.05.2021

 

Zobaczyć panoramę miasta z London Eye, zrobić sobie selfie na tle big Ben, podążać śladami słynnego czarodzieja Harry'ego Pottera, a może zwiedzić zachwycające brytyjskie muzea. Nie dziwi nas też fakt, że Londyn jest najczęściej odwiedzanym miastem świata ;)
Otrzymujemy wiele pytań o ofertę obozów w Wielkiej Brytanii, jak również zapytania odnośnie samej sytuacji epidemiologicznej w UK. Jest to dla nas jak najbardziej zrozumiałe, dlatego w niniejszym artykule postaramy się przybliżyć aktualne obostrzenia, plany rządu brytyjskiego oraz prognozy na nadchodzące lato 2021.

PODRÓŻ DO WIELKIEJ BRYTANII

Brytyjski rząd ogłosił długo oczekiwane decyzje w sprawie wznowienia zagranicznych podróży oraz listę krajów, do których Brytyjczycy będą mogli wyjeżdżać. Kraje zostały przyporządkowane do trzech kategorii na podstawie wskaźnika zachorowań na COVID-19, tempa szczepień oraz występowania nowych mutacji wirusa. Wprowadzono tutaj podział kolorystyczny zgodnie z oznaczeniem sygnalizacji świetlnej - zielony (niskie ryzyko), pomarańczowy (umiarkowane ryzyko), czerwony (wysokie ryzyko). Nowe zasady mają wejść w życie od 17 maja, co pozwali na podróż zagraniczną choć z pewnymi ograniczeniami.

Osoby udające się do jednego z krajów oznaczonych kolorem zielony, będą mieć największą swobodę w podróżowaniu. Są oni jednak zobligowani do wypełnienia formularza lokalizacyjnego ("passanger locator form"), wykonania testu przed wyjazdem do UK (tzw. “pre-departure test”) oraz wykonania testu PCR do 2 dni po przyjeździe. Podobne zasady będą obowiązywać na liście pomarańczowej, z tą różnicą, że poza wypełnieniem formularza i wykonaniem testów, dodatkowo należy przebadać się ósmego dnia i odbyć 10-dniową izolację. Z kolei podróżni przybywający z państw przypisanych do czerwonej listy, muszą dostosować się do najbardziej restrykcyjnych zasad: 10-dniowej kwarantanny, którą odbywają w wyznaczonym przez rząd hotelu na własny koszt.

Obecnie tylko 12 krajów znalazło się na zielonej liście państw, które po przyjeździe do Anglii nie będą musiały odbyć kwarantanny. Popularne kierunki turystyczne takie jak Grecja, Hiszpania, Włochy, Malta, Cypr, Egipt czy Chorwacja są na liście pomarańczowej. Znajduje się na niej także Polska. Pod koniec maja będzie jednak ogłaszana kolejna aktualizacja list, która być może zniesie część obostrzeń. Brytyjski rząd ma też świadomość wysokich cen testów, dlatego też wraz z branżą turystyczną i firmami zajmującymi się testowaniem, chcą wypracować rozwiązanie, które znacząco obniży ich koszty.

POWRÓT DO NORMALNOŚCI W 4 KROKACH

22 lutego premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson ogłosił 4-etapowy proces stopniowego wychodzenia z locksdownu i łagodzenia obostrzeń. Dla opracowanych kroków przyjęto następujące ramy czasowe:

Krok 1: (z podziałem) od 8 marca i 29 marca
Krok 2: od 12 kwietnia
Krok 3: od 17 maja
Krok 4: od 21 czerwca (powinny zniknąć wszystkie dotychczasowe ograniczenia).

Aby jednak przejście do kolejnego kroku było możliwe, muszą nastąpić dodatkowo 4 warunki:

 • pomyślna realizacja programu szczepień
 • widoczny wpływ szczepień na zmniejszenie liczby zakażeń i hospitalizacji
 • stabilna sytuacja w publicznej służbie zdrowia, która nie będzie zakłócona gwałtownym wzrostem liczby zachorowań
 • brak nowych importowanych odmian koronawirusa, które mogą wpłynąć na pogorszenie sytuacje epidemiologiczną w kraju.

Z pomyślnością udało się zrealizować krok pierwszy, który zakładał otwarcie szkół, zniesienia nakazu pozostania w domu (pod określonymi warunkami), możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu w gronie 6 osób lub 2 domostw (np. w prywatnych ogródkach) oraz otwarcie obiektów sportowych i rekreacyjnych, które funkcjonują na zewnątrz. Udało się także bez większych problemów przejść do kroku drugiego, który wiązał się z otwarciem: wszystkich sklepów; sektora beauty (salonów fryzjerskich, siłowni, salonów spa); lokali gastronomicznych (które mogły obsługiwać klientów tylko na zewnątrz); miejsc i atrakcji na świeżymi powietrzu (min. ogrodów zoologicznych, parków rozrywki, kin samochodowych). Bez wątpienia ważnym i wyczekiwanym przez Brytyjczyków złagodzeniem była możliwość podróżowania po samej Anglii. Anglicy mogli nocować tylko w obiektach, które nie mają przestrzeni wspólnej dla podróżnych (np. w domach letniskowych, niezależnych apartamentach czy na kempingach). Zmienia się to jednak wraz z nadejściem kroku 3 ;)

OD 17 MAJA ANGLIA WPROWADZA KOLEJNE ZŁAGODZENIA

Również w tym wypadku, Brytyjskiemu rządkowi udało się dotrzymać planowanej daty kolejnych złagodzeń w obostrzeniach. Od 17 maja wprowadzono:

 • możliwość spotkań i zgromadzeń na świeżym powietrzu w grupie 30 osób;
 • możliwość spotkań w domu w grupie 6-osobowej lub z członkami drugiego gospodarstwa domowego (także z możliwością noclegu);
 • pełną działalność restauracji i lokali gastronomicznych (wcześniej obsługa była dostępna tylko w restauracyjnych ogródkach);
 • otwarcie pozostałych miejsc noclegowych - hoteli, hosteli i pensjonatów;
 • otwarcie obiektów rozrywkowych (min. muzeów, teatrów, kin, krytych placów zabaw dla dzieci) i uczestnictwo w niektórych dużych imprezach, w tym konferencjach, przedstawieniach teatralnych i koncertowych oraz imprezach sportowych (przy zachowaniu zasad dystansu społecznego oraz ograniczeń co do ilości miejsc i dostępnej przestrzeni publicznej);
 • zwiększenie liczby uczestników na weselach i imprezach okolicznościowych z 15 do 30 osób;

Ponadto, nie ma już zakazu lub ograniczeń prawnych dotyczących wyjazdów zagranicznych. Wprowadzono system sygnalizacji świetlnej dla podróży międzynarodowej do danego kraju. W zależności z jakiego państwa się wraca lub przyjeżdża należy przestrzegać zasad ściśle określonych dla danej grupy krajów (czerwonej, pomarańczowej, zielonej). Pisaliśmy o tym wyżej.

CO DALEJ?

Znalezienie się Polski na liście pomarańczowej nie koniecznie może napawać optymizmem. Pamiętajmy jednak, że pod koniec maja nastąpi kolejna aktualizacja list, która być może zniesie część obostrzeń. Pamiętajmy także, że Brytyjski rząd przewidział aż 4 fazy wychodzenia z lockdownu, a ostatnia z nich powinna nastąpić od 21 czerwca, kiedy to zostaną:

 • usunięte wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące kontaktów społecznych;
 • otwarte pozostałe zamknięte miejsca (w tym kluby nocne);
 • umożliwione realizacje dużych wydarzeń bez ograniczeń ilościowych i przestrzennych;

Potrzeba podróżowania wśród samych Brytyjczyków jest ogromna. Świadczy o tym chociażby fakt, że po ogłoszeniu przez premiera planu odmrożenia gospodarki, Anglicy masowo zaczęli rezerwować wyjazdy w biurach podróży. Jak wspomnieliśmy wyżej, od 12 kwietnia można było podróżować po kraju. Z kolei od 17 maja Brytyjczycy mogą udać się w podróż poza granicami kraju, w celach rekreacyjnych. 

Podsumowując, Wielka Brytania opracowała dość precyzyjny plan stopniowego znoszenia ograniczeń, aż do całkowitego otwarcia się. Sam system monitorowania przejścia między poszczególnymi etapami, pozwala być spokojnym o ich pomyślność. Dodajmy także, że program szczepień w UK oraz jego dynamika jest obiecująca. Aktualnie zostało zaczepionych 83.49% populacji (dane z dnia 15.05), gdzie Wielka Brytania jest liderem wśród krajów europejskich w zakresie szczepień na COVID-19.

Więcej informacji:
Our World in Date: https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccination-doses-per-capita?tab=chart&stackMode=absolute&time=latest&country=BHR~FRA~DEU~ISR~ITA~POL~ESP~GBR~USA~OWID_WRL~MLT~European%20Union&region=World
Visit Bath: https://visitbath.co.uk/members/members-blog/roadmap-for-easing-of-restrictions-in-england-announced/
Rzeczpospolita: https://turystyka.rp.pl/biura-podrozy/55144-brytyjczycy-szturmuja-biura-podrozy-sprawil-to-premier?fbclid=IwAR3sQSoLbevzF-9umieQIEuZtwQjPIyD3-Vx1OU_9hWk2hSvsM3zRklnxTI
Podróżnik: https://www.podroznik.co.uk/trzy-kolory-w-podrozach-zagranicznych-wielka-brytania-wprowadzi-nowy-system/

Izabela Drożdż

obozy młodzieżowe, lato, Anglia, Wielka Brytania, koronawirus, COVID-19, wakacje 2021, obozyatas, obozy za granicą