Anglia to jeden z naszych głównych kierunków wyjazdowych, który od lat zachwyca obozowiczów swoją wielokulturowością. Cieszą nas zatem informacje, płynące z zielonej wyspy, o złagodzonych obostrzeniach dla podróżnych udających się do UK.

AKTUALIZACJA 19.01.2021
Premier Wielkiej Brytani - Boris Johnson zapowiedział zniesienie  obostrzeń, wprowadzonych w związku z nowym wariantem omikron. Większość restrykcji przestanie obowiązywać już od 27 stycznia. 

Początkiem stycznia rząd Wielkiej Brytanii wprowadził nowe reguły wjazdu do Zjednoczonego Królestwa, które zostały znacznie złagodzone dla dzieci i osób zaszczepionych. Jak się jednak okazuje, na dniach również mają zostać zdjęte kolejne restrykcje związane z noszeniem maseczek i okazaniem paszportu covidowego w różnych miejscach.

Z uwagi na fakt, że wkrótce ruszają ferie zimowe, a tym samym nasz obóz językowy do Londynu, w niniejszym artykule postaramy się przedstawić najważniejsze i aktualne informacje dotyczące wyjazdów do UK.

Złagodzenie zasad podróżowania do Anglii od 9 stycznia

Zasady wjazdu do Anglii w głównej mierze zależą od wieku podróżującego, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19 oraz gdzie przebywała w ciągu ostatnich 10 dni przed przyjazdem.
Przypomnijmy, od października ubiegłego roku rząd brytyjski wprowadził system podziału państw ograniczony wyłącznie do czerwonej listy (kraje najwyższego ryzyka). Osoby, które w ciągu 10 dni przed podróżą do UK, przebywały kraju lub terytorium z czerwonej liście, poddani są najostrzejszym restrykcjom. Kraje spoza listy, w tym Polska, uznawane są za bezpieczne

Przepisy dotyczące podróżowania do Anglii również uwzględniają różne zasady dla osób w pełni zaszczepionych oraz dla podróżnych, którzy takiego szczepienia nie przeszły.


Podróżowanie dla zaszczepionych i dzieci

Osoba zaszczepiona musi okazać certyfikat potwierdzający pełne szczepienie, gdzie ostatnia dawka musi być przyjęta na co najmniej 14 dni przed wyjazdem do Anglii.
Przed samą podróżą należy:

  • zarezerwować i opłacić test na COVID-19 (do wykonania do 2 dni po przyjeździe)
  • wypełnić formularz lokalizacyjny (passenger locator form) w ciągu 48 godzin przed podróżą do Anglii.  

Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii należy wykonać test na COVID-19 (antygenowy lub PCR) najpóźniej do końca drugiego dnia, gdzie dzień przyjazdu to dzień 0. Jeśli test wyjdzie pozytywny, wówczas należy poddać się samoizolacji. 

W tym miejscu pojawiają się także dwie istotne kwestie:

  • osoby w pełni zaszczepione nie muszą poddawać się kwarantannie po przybyciu do Anglii, oraz 
  • dzieci w wieku od 5 do 17 lat podlegają tym samym zasadom co osoby zaszczepione. 

W praktyce oznacza to, że osoby z certyfikatem Covidowym, do czasu otrzymania wyniku testu mogą swobodnie przemieszczać się po terytorium Wielkiej Brytanii bez ograniczeń, nie tracąc pierwszych dni np. na zwiedzanie. Z kolei dzieci poniżej 18 roku życia, nawet jeśli nie są zaszczepione, przestrzegają takich samych zasad co osoby w pełni zaszczepione. Oznacza to, że są zobowiązani do przejścia tylko jednego testu na COVID-19 zaraz po przyjeździe do Anglii.

Podróż do Wielkiej Brytanii - nowe zasady dla podróżnych

Podróżowanie dla NIEzaszczepionych 

Osoby niezaszczepione albo osoby nie w pełni zaszczepione podlegają bardziej rygorystycznym obostrzeniom. Przed wjazdem do Anglii muszą:

  • zrobić test na COVID-19 do 2 dni przed podróżą
  • zarezerwować i opłacić testy na COVID-19, do wykonania 2 i 8 dnia po przyjeździe 
  • wypełnić formularz lokalizacyjny pasażera w ciągu 48 godzin przed przyjazdem do Anglii. 

Osoby udające się do Wielkiej Brytanii bez certyfikatu Covidowego, muszą dodatkowo poddać się 10-dniowej kwarantannie domowej. Poza testem przed podróżą, muszą także przejść dwa testy PCR na miejscu do 2 dni po przyjeździe oraz w 8 dniu lub później.
Jeśli wynik testu wykonanego 2 dnia okaże się pozytywny, należy poddać się izolacji przez 10 pełnych dni. W takim przypadku nie trzeba już  wykonywać testu  dnia 8. Jeśli jednak test z 2 dnia jest negatywny, a 8 dnia okaże się on pozytywny to należy poddać się 10-dniowej kwarantannie licząc jej start od wykonania 2 testu. Z kolei, jeśli wynik testu będzie negatywny zarówno w dniu 2 i 8, jesteśmy zwolnieni z izolacji po 10 dniach lub później z dniem otrzymania wyników.

Skrócenie kwarantanny

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, a którym zależy na skróceniu obowiązującej kwarantanny przez 10 dni, mogą dołączyć do programu Test to Release. W ramach programu należy wykonać na własny koszt test na obecność koronawirusa nie wcześniej niż po upłynięciu 5 dni po przyjeździe. Negatywny wynik testu zwalnia z samoizolacji. W programie nie mogą brać udział osoby podróżujące z krajów z czerwonej listy. 

Podróż do Wielkiej Brytanii - złagodzenie zasad wjazdu do UK dla osób zaszczepionych i dzieci poniżej 18 roku życia

Powrót do planu A - zniesienie obostrzeń od 27 stycznia

W związku z zauważalnym spadkiem liczby zakażeń na COVID-19, brytyjski rząd zapowiedział zniesienie obostrzeń, które zostały wprowadzone przez rozpowszechniający się wariant omikron. Zgodnie z oświadczeniem Premiera Wielkiej Brytani, pod koniec stycznia nie trzeba będzie:

  • obowiązkowo nosić maseczek ochronnych,
  • okazywać certyfikatu covidowego przed wejściem do lokalu w przypadku większych imprez. 

Od 20 stycznia 2022 nie będzie już prawnego wymogu zasłaniania nosa i ust w szkołach średnich, a w pozostałych miejscach ogólnodostępnych od 27 stycznia. Rząd jednak sugeruję, aby nadal nosić maseczki ochronne w zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeniach,  gdzie można mieć kontakt z osobami trzecimi.
Od 27 stycznia, również lokale i organizatorzy dużych imprez nie będą już zobowiązane przez prawo do sprawdzania paszportu covidowego dla odwiedzających.
Władze podjęły także decyzję o wycofaniu rekomendacji do pracy zdalnej. Aktualnie osoby pracujące z domu, mogą powrócić do biura po uzgodnieniu z pracodawcą. 

Oczywiście, niektóre obostrzenia wciąż zostają w mocy, w tym dotyczące samoizolacji. Wciąż osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność Covid, muszą się izolować. Przepisy dotyczące samoizolacji obowiązują do 24 marca. Przed tym terminem rząd Wielkiej Brytanii przestawi ponownie swoją strategię długoterminową dotyczącą pandemii koronawirusa. 

Złagodzenie obostrzeń dla osób zaszczepionych i dla dzieci do 18 roku życia oraz poluzowanie restrykcji z końcem stycznia, jest bardzo dobrą informacją szczególnie dla tych, którzy udają się z ATAS na obóz zimowy do Londynu.
Dzięki temu, jesteśmy w stanie w pełni zrealizować program imprezy, nasi obozowicze są zobowiązani do wykonania tylko jednego tańszego testu zaraz po przyjeździe oraz dodatkowo nie tracimy pierwszych dni na izolacji w oczekiwaniu na wynik testu. W tym czasie możemy swobodnie zwiedzać największe atrakcje stolicy Wielkiej Brytanii. 

 

Więcej informacji:

GOV.UK: https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19#travel-abroad-from-england

 

Izabela Szczepańska

obozy młodzieżowe, lato, Anglia, Wielka Brytania, koronawirus, COVID-19, obozyatas, obozy za granicą, ferie zimowe 2022, lato 2022