Anglia to jeden z naszych głównych kierunków wyjazdowych, który od lat zachwyca obozowiczów swoją wielokulturowością. Cieszą nas zatem informacje, płynące z zielonej wyspy, o złagodzonych obostrzeniach dla podróżnych udających się do UK.

AKTUALIZACJA 18.03.2022

Stopniowe łagodzenie zasad podróżowania do Anglii

Przypomnijmy,że Wielka Brytania od kilku miesięcy stopniowo łagodzi restrykcje wprowadzone w związku z pandemią. Od października ubiegłego roku rząd brytyjski wprowadził system podziału państw ograniczony wyłącznie do czerwonej listy (kraje najwyższego ryzyka). Wcześniej obowiązywały aż trzy kategorie. Osoby, które w ciągu 10 dni przed podróżą do UK, przebywały w kraju lub terytorium z czerwonej liście, poddawani byli najostrzejszym restrykcjom. Kraje spoza tej listy, w tym Polska, która niegdyś znajdowała się na pomarańczowej liście (wówczas obowiązywały wszystkich podróżnych te same zasady: wykonanie trzech testów i odbycie kwarantanny), uznawane były za bezpieczne. Z kolei na początku stycznia, osoby zaszczepione zobowiązane były już tylko do wykonania jednego testu. A niezaszczepione, do wykonania trzech testów i odbycia 10-dniowej kwarantanny.
Kolejny łagodzenia restrykcji nadeszły w lutym. Od 11 lutego podróżni zaszczepieni oraz dzieci zobligowali byli jedynie do wypełnienia formularza (passenger locator form) w ciągu 48 godzin przed podróżą do Anglii.
Z kolei osoby niezaszczepione musiały wypełnić formularz lokalizacyjny oraz wykonać dwa testy (do dwóch dni przed podróżą i do dwóch dni po przyjeździe). Od tego czasu zostali oni także zwolnieni z 10-dniowej kwarantanny wjazdowej.

Jednak wszystko zmieniło się z nadejściem marca.

Podróż do Wielkiej Brytanii - nowe zasady dla podróżnych

Aktualnie obowiązujące zasady wjazdu

18 marca 2022 roku z Wielkiej Brytanii nadeszły wieści, na które bardzo długo czekaliśmy. Zostały bowiem zniesione wszystkie restrykcje wjazdowe, które do tej pory obowiązywały w związku z pandemią. Zarówno osoby zaszczepione jak i niezaszczepione, posiadające ważny paszport, mogą bez zbędnych formalności podróżować do Zjednoczonego Królestwa. Ponadto, od 24 lutego została całkowicie zniesiona obowiązkowa kwarantanna, również dla osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19.

Podróż do Wielkiej Brytanii - złagodzenie zasad wjazdu do UK dla osób zaszczepionych i dzieci poniżej 18 roku życia

Powrót do planu A - zniesienie obostrzeń od 27 stycznia

W związku z zauważalnym spadkiem liczby zakażeń na COVID-19, brytyjski rząd zniósł obostrzenia, które zostały wprowadzone przez rozpowszechniający się wariant omikron. Zgodnie z oświadczeniem Premiera Wielkiej Brytani, od końca stycznia nie trzeba:

  • obowiązkowo nosić maseczek ochronnych,
  • okazywać certyfikatu covidowego przed wejściem do lokalu w przypadku większych imprez. 

Od 20 stycznia 2022 nie ma już prawnego wymogu zasłaniania nosa i ust w szkołach średnich, a w pozostałych miejscach ogólnodostępnych od 27 stycznia. Rząd jednak sugeruję, aby nadal nosić maseczki ochronne w zatłoczonych i zamkniętych pomieszczeniach,  gdzie można mieć kontakt z osobami trzecimi.
Od 27 stycznia, również lokale i organizatorzy dużych imprez nie są już zobowiązani przez prawo do sprawdzania paszportu covidowego dla odwiedzających.
Władze podjęły także decyzję o wycofaniu rekomendacji do pracy zdalnej. Aktualnie osoby pracujące z domu, mogą powrócić do biura po uzgodnieniu z pracodawcą. 

Rząd Wielkiej Brytanii jest w trakcie ustalania strategii długoterminową "jak żyć z Covid-19".

Złagodzenie obostrzeń dla osób zaszczepionych i dla dzieci do 18 roku życia oraz poluzowanie restrykcji, jest bardzo dobrą informacją szczególnie dla osób, które myślą już o wakacyjnych wyjazdach. Wszystko wskazuje na to, że do lata, zostaną wprowadzone kolejne złagodzenia.
Co więcej, Premier Wielkiej Brytanii zachęca turystów z zagranicy do odwiedzenia zielonej wyspy. Rok 2022 dla Brytyjczyków będzie obfitował w wielu ważnych wydarzeniach, które mogą stanowić dodatkowy powód wizyty w tym kraju.

Więcej informacji:

GOV.UK: https://www.gov.uk/guidance/travel-to-england-from-another-country-during-coronavirus-covid-19#travel-abroad-from-england

 

Izabela Szczepańska

obozy młodzieżowe, lato, Anglia, Wielka Brytania, koronawirus, COVID-19, obozyatas, obozy za granicą, ferie zimowe 2022, lato 2022