Koniec lata to dla wielu osób smutna informacja, jednak zimowa aura ma także dobre strony. Gdy spadnie śnieg na cieszyć się przecież uprawianiem sportów zimowych. Ferie zimowe to idealna okazja na dłuższy wyjazd w gór. Tylko jaką formę aktywności wybrać – narty czy snowboard?

 

 

Snowboard czy narty? Co jest łatwiejsze?

Instruktorzy raczej są zgodni co do tego, że łatwiej nauczyć się jazdy na nartach. Przede wszystkim zarówno podczas jazdy jak i poruszając się po stoku mamy do dyspozycji kijki, którymi można się podeprzeć, aby nie stracić równowagi. W przypadku deski snowboardowej kluczem do sukcesu jest odpowiedni balans ciała. I tu dochodzimy do kluczowej różnicy – jazda na snowboardzie i jazda na nartach angażują zupełnie inne partie mięśni. Jeżdżąc na nartach używamy przede wszystkim nóg – stad u zaawansowanych narciarzy zdarzają się kontuzje kolan. W przypadku snowboardu nogi są unieruchomione, pracują za to mięśnie tułowia, brzucha i grzbietu. Snowboard ogólnie wymaga bardziej rozwiniętej koordynacji ruchowej. Z tego powodu na nartach mogą uczyć się już 3-4 letnie maluchy natomiast pierwszy kontakt ze snowboardem jest przewidziany dla starszych dzieci. Niezależnie od tego, co wybierzemy na początek, niezbędna będzie pomoc profesjonalnego instruktora, który pokaże podstawy i pomoże wyrobić prawidłowe nawyki.

Warto pamiętać także o wjeżdżaniu na górę za pomocą wyciągu. To jest łatwiejsze, gdy jeździmy na nartach, ponieważ konstrukcja wyciągów stworzona została właśnie z myślą o narciarzach. Snowboardziści zwłaszcza na wyciągach orczykowych i krzesełkowych mogą mieć trudności – zwłaszcza na początku swojej przygody z deską.

Myśląc co jest lepsze - narty czy snowboard - warto uwzględnić też inne sporty, które uprawiliśmy do tej pory. Łatwiej na snowboardzie będzie przede wszystkim każdemu, kto już jeździł na deskorolce. W jeździe na nartach pomaga wcześniejsze doświadczenie z jazdą na łyżwach i na łyżworolkach.

Narty czy snowboard – co jest tańsze?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki konkretnie sprzęt wybierzemy. Inne są też kategorie wydatków. Do jeżdżenia na nartach potrzebujmy nart z wiązaniami, specjalnych butów i kijków. W przypadku snowboardu oprócz butów i deski należy też kupić różne ochraniacze. W obu przypadkach obowiązkiem jest jazda w kasku.

Na pewno nie powinno się inwestować dużych pieniędzy nie mając pewności czy wybrany sport rzeczywiście się spodoba. Dlatego najlepszym wyjściem na początek jest wypożyczenie sprzętu na miejscu. Praktycznie obok każdego większego stoku działa wypożyczalnia.

Do swojego wyboru nie warto przywiązywać się na całe życie. Najlepiej spróbować na początku i jazdy na nartach i jazdy na snowboardzie. Dzięki temu będziemy mieć porównanie i można będzie na podstawie własnego doświadczenia określić, co nam bardziej odpowiada.

Obozy młodzieżowe na ferie 2021 - narty czy snowboard?

W ofercie na ferie zimowe można znaleźć obozy narciarskie, obozy snowboardowe, a także obozy narciarsko-snowboardowe. Przy wyborze obozu zimowego najlepiej wziąć pod uwagę także:

  • jaki sport wybierają Twoi znajomi,

  • który sport wydaje Ci się bardziej naturalny,

  • dla tych, który to kolejny wyjazd na zimowisko: czy chcesz tego co już znasz, czy raczej spróbować czegoś zupełnie innego?

Wierzymy, że w tym roku uda się wybrać dobrze, a warunki na stoku będą dopisywać niezależnie od tego czy wybierzesz obozy młodzieżowe w kraju czy za granicą.

 Zastanawiasz się co spakować na obóz zimowy? Tutaj znajdziesz listę wszystkich potrzebnych rzeczy!

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, obozy zimowe, kolonie zimowe, obozy narciarskie, ferie zimowe, obozy młodzieżowe 2021, obozy snowboardowe, ferie zimowe 2021, snowboard, jazda na nartach, narty czy snowboard, sporty zimowe, zimowiska