Wiele osób już zarezerwowało obozy językowe na Malcie. czy w tym roku się odbędą? Na bieżąco śledzimy sytuację na Malcie i mamy dla Was dużo konkretnych informacji.

 

Malta to drugi pod względem popularności kierunek wyjazdów językowych organizowanych przez ATAS zaraz za Wielką Brytanią. Tutaj bardzo szybko kończą się wolne miejsca, bo jest bardzo dużo chętnych na atrakcyjny wyjazd łączący naukę angielskiego ze zwiedzaniem niezwykłych miejsc i plażowaniem w doskonałym, ciepłym klimacie. Malta podobnie jak inne kraje europejskie narzuciła swoim obywatelom wiele ograniczeń, żeby zahamować rozprzestrzenianie się groźnego wirusa COVID-19. Czy te działania przyniosły skutek i wakacje na Malcie w 2020 roku będą możliwe?

 Nawet pobieżne przestudiowanie mapy skłania do zachowania ostrożności. Malta znajduje się bowiem bardzo blisko Włoch, które przecież są jednym z krajów w największym stopniu dotkniętych pandemią. Czy przełożyło się to na zagrożenie koronawirusem na Malcie?

Statystyki pokazują, że nie. Na Malcie na COVID-19 zachorowało ponad 600 osób, w tym ponad 550 już wyzdrowiało. Obecnie notuje się tylko pojedyncze przypadki zachorowań. Można powiedzieć zatem, że już w tej chwili pandemia jest opanowana.

Warto pamiętać, że Malta na tle innych krajów jest bardzo dobrze przygotowana na hospitalizację chorych. Ma więcej łóżek szpitalnych na jednego mieszkańca niż Finlandia, Irlandia czy Wielka Brytania. Ponieważ epidemia na Malcie jest bardzo ograniczona, szpitale nigdy nie były przepełnione i w razie potrzeby będą mogły przyjąć podróżnych z objawami COVID-19.

Aktualizacja 24.06: Na Malcie są obecnie odpowiednei warunki do bezpiecznego zorganizowania obozów językowych. Jednak niestety musiimy anulować obozy w tym roku, ponieważ przez naszego przewoźnika anulowane zostały przeloty na lini Warszawa-Malta-Warszawa. Mimo że na Malcie już jest bezpiecznie nie mamy jak dostać się na miejsce :(

 

 

 

W związku ze zmniejszającą się liczbą nowych przypadków choroby 22 maja na Malcie zaczęło się znoszenie restrykcji. Ustalenia obejmują między innymi:

  • podwyższenie liczebności grup w miejscach publicznych,

  • otwarcie hoteli i restauracji z zachowaniem ograniczeń,

  • zezwolenie na uprawianie sportu, w grupach o określonej liczebności.

Od 1 lipca otwarte będzie lotnisko na Malcie. Wiadomo, że w pierwszej fazie otwierania lotniska na Malcie zostaną przywrócone połączenia z wybranymi krajami takimi jak Islandia, Słowacja, Cypr, Litwa, Izrael, Norwegia, Szwajcaria, Estonia, Dania, Węgry, Austria, Luksemburg, Niemcy, Irlandia, Finlandia, Czechy.

Z niecierpliwością czekamy na to żeby na liście pojawiła się także Polska. Nie mamy jeszcze potwierdzonej daty, kiedy loty z Polski na Maltę zacznę się znów odbywać. Wierzymy, że sprawa zostanie wyjaśniona jak najszybciej.

Aktualizacja 15.06: Premier Malty Robert Abela ogłosił, że do listy krajów z ktorych można podróżować na Maltę dołączą Polska, Włochy, Chorwacja, Hiszpania, Francja i Grecja.

Osoby przylatujące z Polski na Maltę nie będą poddawane testom na obecność COVID-19 i nie będą musiały odbywać kwarantanny. Będą poproszone o potwierdzenie, że przed wylotem przebywały na obszarze Polski (lub innych „bezpiecznych państw”) przynajmniej 30 dni.

Polacy po powrocie do kraju z Malty również nie będą musieli odbywać kwarantanny.

Trzeba pamiętać, że na Malcie podobnie jak obecnie w Polsce obowiązują wysokie standardy higieny i bezpieczeństwa. Maltańskie Ministerstwo Turystyki i Ochrony Konsumentów wraz Malta Tourism Authority ustaliły trzy najważniejsze zasady sanitarne, których trzeba bezwzględnie przestrzegać

  • zachowanie dystansu społecznego,
  • zwiększony poziom higieny
  • obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych lub przyłbic w wyznaczonych miejscach.

 


Wiadomo, że  nowy reżim sanitarny będzie obowiązywać także na lotnisku zarówno w Polsce jak i na Malcie a także w samolocie  Przed wylotem i po przylocie, podróżni będą mieć mierzoną temperaturę, a noszenie maseczek ochronnych będzie obowiązkowe w trakcie trwania całego lotu.

Do przeprowadzenia wyjazdu z nauką angielskiego potrzebne jest jeszcze potwierdzenie kursu w szkole językowej, która go organizuje. Każda szkoła ma tutaj swoją politykę i we własnym zakresie podejmuje decyzję, czy podczas lata 2020 organizuje lekcje zapewniając odpowiednie środki bezpieczeństwa czy na przykład przechodzi na nauczanie online.

W tej chwili rozmawiamy także z naszymi partnerami na Malcie w sprawie zapewnienia odpowiednich środków bezpieczeństwa podczas zakwaterowania u maltańskich rodzin goszczących, ponieważ to na Malcie najpopularniejsza forma zakwaterowania dla uczestników obozów językowych.

Jeśli pojawi się więcej konkretnych informacji będziemy aktualizować nasz wpis.

Bardzo dużo konkretnych danych można też odnaleźc na stronie WWW.MALTAIGOZO.PL>

 

 

Maciej Partyka

obozy językowe, Malta, wyjazdy językowe, koronawirus, covid-19