Wiele osób już zarezerwowało obozy językowe na Malcie. Czy w tym roku się odbędą? Na bieżąco śledzimy sytuację na Malcie i mamy dla Was garść bieżących informacji.

AKTUALIZACJA 24.05.2021


Malta to drugi pod względem popularności kierunek wyjazdów językowych organizowanych przez ATAS zaraz za Wielką Brytanią. Tutaj bardzo szybko kończą się wolne miejsca, bo jest bardzo dużo chętnych na atrakcyjny wyjazd łączący naukę angielskiego ze zwiedzaniem niezwykłych miejsc i plażowaniem w doskonałym, ciepłym klimacie. Malta podobnie jak inne kraje europejskie wprowadziła obostrzenia, żeby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa COVID-19. Czy te działania przyniosły skutek i wakacje na Malcie w 2021 roku będą możliwe?

JAK WYGLĄDA AKTUALNA SYTUACJA NA MALCIE?

Sytuacja na Malcie wygląda całkiem obiecująco. Wśród krajów Unii Europejskiej to właśnie Malta wykonuje najwięcej szczepień (łączna liczba podanych dawek to 107,46% - dane na dzień 23.05) i osiągneła już odporność populacyjną. Wprowadzono już liczne złagodzenia oraz Maltański rząd ogłosił terminy kolejnych poluzowań w obostrzeniach:

 • sklepy i usługi są otwarte, nie tylko te pierwszej potrzeby (salony fryzjerskie i kosmetyczne, sklepy odzieżowe, kwiaciarnie itp.)
 • zaczęły funkcjonować muzea (w tym długo wyczekiwane obiekty muzealno-kulturowe Heritage Malta)
 • powróciły targi na świeżym powietrzu
 • można swobodnie podróżować między Maltą a Gozo

od 24 maja:

 • wydłużono czas otwarcia i funkcjonowania restauracji do północy
 • można skorzystać z siłowni, ale bez możliwości zajęć grupowych (do dyspozycji są również siłownie hotelowe)
 • ponownie otwarto baseny (do godz. 20:00) - także w hotelach
 • można uprawiać sporty kontaktowe (jeśli ma się skończone 17 lat)

od 1 czerwca:

 • planuje się pełne otwarcie branży turystycznej
 • szkoły językowe będą mogły przyjmować kursantów
 • będzie można organizować śluby i przyjęcia weselne
 • na basenach i plażach nie będzie konieczności noszenia maseczek

od 7 czerwca:

 • w przestrzeniach publicznych będzie można spotykać się w grupie 6-osobowej
 • kina i teatry będą ponownie otwarte
 • będzie można udać się do klubu, baru, czy kasyna
 • przy jednym stoliku w restauracji, będzie mogło zasiadać 6 osób
 • powrócą szkoły letnie
 • dozwolone będą wszystkie sporty kontaktowe

Należy jednak mieć na uwadze fakt, że mimo powyższych złagodzeń i planów, na Malcie wciąż obowiązują pewne ograniczenia:

 • obowiązek noszenia maseczki w miejscach publicznych (nie przestrzeganie tego nakazu grozi mandatem)
 • zakaz gromadzenia się w przestrzeni publicznej powyżej 4 osób (wyjątkiem są rodziny lub członkowie jednego domostwa)

 

PODRÓŻ NA MALTĘ

 Aktualnie wszystkie osoby, które podróżują na Maltę muszą posiadać negatywny wynik test PCR, wykonany nie później niż 72 godziny przed przylotem. Podróżni, którzy nie mają ze sobą zaświadczenia mogą wykonać test wymazowy na lotnisku (na koszt państwa). Praktyka ta jest dość częsta, dlatego rząd maltański zapowiada możliwość sprawdzania testów przez linie lotnicze przed wejściem na pokład. Choć są to na razie tylko zapowiedzi zmiany, to wielce prawdopodobnie nastąpi to właśnie na szczyt sezonu.
Podróżni mogą także zostać poddani wyrywkowej kontroli poprzez szybki test na obecność COVID-19. Pozytywny wynik zobowiązuje do odbycia 14-dniowej kwarantanny (rząd pokrywa koszty noclegów w czasie kwarantanny, ale nie już samo wyżywienie).

Czy osoba zaszczepiona na Covid jest zwolnionwa z testu przed przylotem na Maltę? Nie. Aktualnie wymagany jest negatywny wynik testu PCR, a zaświdczenie o odbytym szczepiniu nie zwalnia z tego obowiązku przy wjeżdzie z Polski na Maltę.
Dodatkowo, turyści przybywający na Maltę muszą wypełnić (w języku angielskim) i okazać na lotnisku następujące formularze:

 • Passenger Health Lokator Form (deklaracja lokalizacji)
 • Public Health Travel Declaration Form (deklaracja, że w ostatnim czasie osoba nie przebywała na terenie państwa spoza listy krajów należących do maltańskiego korytarza turystycznego)

W naszej ocenie powyższe wymagania nie są bardzo restrykcyjne, a raczej standardowe na tle pozostałych państw i wprowadzonych środków bezpieczeństwa w całej Europie. To co jednak pozwala patrzeć z perspektywą na wakacje 2021, to komunikat o otwarciu całej branży turystycznej na wyspie już od 1 czerwca

WZNOWIENIE TURYSTYKI NA MALCIE OD 1 CZERWCA

 Malta ze względów bezpieczeństwa już wcześniej przyjęła kryteria podziału krajów na trzy strefy: czerwoną, bursztynową i zieloną. Polska aktualnie znajduje się na liście bursztynowej (amber). Zgodnie z zapowiedzią, od czerwca obywateli państw z danej listy będą obowiązywać następujące zasady podróżowania:
lista czerwona i bursztynowa

 • turyści zaszczepieni dwoma dawkami na COVID-19 mogą swobodnie podróżować na Maltę. Należy okazać dowód szczepienia, a termin podania ostatniej dawki nie może być krótszy niż 10 dni przed wyjazdem;
 • dotyczy to osób z krajów Unii Europejskiej i państw, z którymi Malta zawarła dwustronne umowy tzw. Health Agreement;

lista bursztynowa

 • osoby niezaszczepione, muszą przedstawić negatywny wynik testu PCR, wykonany nie później niż 72 godz. przed przybyciem na Maltę;

lista zielona

 • podróżni, przybywający z krajów wpisanych na zieloną listę, mogą z kolei bez żadnych ograniczeń odwiedzić Maltę (aktualnie, żaden kraj nie znajduje się na tej liście do odwołania);

Czy warto zatem wybrać się na Maltę w okresie wakacji 2021. W naszej ocenie TAK. Już teraz na Malcie są otwarte kościoły i muzea oraz dostępne plaże i naturalne atrakcje. Można udać się w rejs na Comino oraz na wyspę Gozo. Hotele przyjmują gości, a lokalne restauracje są już otwarte do północy! Wciąż można odwiedzić takie miasta jak Vallettę, Mdinę, Trzy Miasta, czy wioskę Marsaxlokk, a do każdego niemal miejsca na wyspie dostaniemy się funkcjonującą komunikacją miejską.

Malta słynie także z licznych szkół językowych, gdzie co roku na wyspę przybywają setki młodych ludzi w celu nauki języka angielskiego. Z kolei bardzo popularną formą zakwaterowania dla takich osób są rodziny goszczące – te maltańskie szczycą się szczególną gościnnością ;) Od naszych kontrahentów wiemy, że wszystkie szkoły zaszczepiły już swoich pracowników i przygotowują się na przyjęcie uczniów w nadchodzące lato. Rodziny goszczące także mają zostać poddane szczepieniu w trybie pilnym. Jeśli pojawi się więcej konkretnych informacji będziemy aktualizować nasz wpis.


Myślisz o wyjeździena Maltę na wakacje 2021? Zobacz nasze propozycje.
Malta – obóz językowy – wylot WARSZAWA
Obóz językowy – Malta na bis – wylot KATOWICE

Więcej informacji na:
Our World in Date: https://ourworldindata.org/grapher/covid-vaccination-doses-per-capita?tab=chart&stackMode=absolute&time=latest&country=BHR~FRA~DEU~ISR~ITA~POL~ESP~GBR~USA~OWID_WRL~MLT~European%20Union&region=World

MALTAIGONZO: http://www.maltaigozo.pl/koronawirus-na-malcie/

TUR-INFO: http://www.tur-info.pl/a/53086,,malta-turystyka-ruch-turystyczny-malta.html

Izabela Drożdż

obozy językowe, Malta, wyjazdy językowe, koronawirus, COVID-19