W jaki sposób ośrodki, w których w te wakacje będzie odpoczywać młodzież na koloniach są przygotowane na zagrożenie pandemią? Rozmawialiśmy na ten temat z Łukaszem Betką – dyrektorem ośrodków w Darłówku i Jastrzębiej Górze.

 

Co teraz dzieje się w Waszych ośrodkach?

Nasze ośrodki decyzją Rządu otwarte są od 4 maja i ku naszemu zadowoleniu od początku mamy gości, którzy w nich wypoczywają. Z radością obserwujemy, że głód wypoczynku wśród Polaków jest ogromny.

Czy jesteście dobrze przygotowani na lato 2020? Jakie środki ostrożności zastosujecie w tym roku na zorganizowanych imprezach w związku z zagrożeniem COVID-19?

 Bezpieczeństwo naszych gości, pracowników naszych kontrahentów oraz naszych własnych pracowników to nasz najwyższy priorytet. Na bieżąco analizujemy i implementujemy zalecenia, które ukazują się na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji oraz Ministerstwa Rozwoju.

Do najważniejszych decyzji należą:

Utworzenie etatu dodatkowej pokojowej, której jedynym zadaniem jest ciągłe odkażanie wszelkich powierzchni szczególnie narażonych tzn. klamki, pochwyty, poręcze parapety, ławki itp.

Jedna z kelnerek została również oddelegowana tylko do szczególnego zadbania pomiędzy posiłkami o oparcia i siedziska krzeseł oraz o klamki i pochwyty.

Przed wejściem do każdej tzw. części wspólnej jest informacja ile osób może w niej przebywać zgodnie z aktualnymi wytycznymi. Przed każdym wejściem na budynek hotelowy oraz przed jadalnia wystawione są środki dezynfekcyjne do odkażenia rąk.

W pomieszczeniach takich jak świetlice oraz jadalnia obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub przyłbic ochronnych. Oczywiście do momentu gdy gość usiądzie przy stoliku wtedy może zdjąć maseczkę i cieszyć się posiłkiem.Czy Wasz personel został jakoś szczególnie przeszkolony w związku z zagrożeniem epidemiologicznym? Czy może planujecie takie szkolenia i dopiero się odbędą?

Szkolenia z nowych zasad bezpieczeństwa odbywają się natychmiast po każdej ich aktualizacji. Korzystamy zarówno ze szkoleń prowadzonych przez kierowników poszczególnych działów, ale również z usług firm zewnętrznych, które dobrze znają nasze obiekty bo dotychczas dbały o szkolenia. Właściciele oraz kierownictwo naszych ośrodków w dobrze przeszkolonej załodze upatruje najlepsze zabezpieczenie i gwarancję bezpiecznego wypoczynku naszych gości.W przypadku zagrożenia epidemią bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności przy przygotowywaniu posiłków - jakie procedury wprowadzacie w tym zakresie?


Zarówno na kuchni jak i wśród całej załogi hotelowej przygotowaliśmy bardzo restrykcyjne procedury prewencyjne. Każdy pracownik wchodzący na teren ośrodka ma przez kierownika danego działu przeprowadzany krótki wywiad zdrowotny oraz ma mierzoną temperaturę ciała termometrem bezdotykowym. Każdy pracownik ma obowiązek zasłaniania ust i nosa czy to za pomocą maseczki czy przyłbicy ochronnej Każdy pracownik biorący udział w produkcji posiłków oraz ich roznoszenia musi nosić rękawiczki oraz odkażać ręce jak najczęściej a minimum co 10 minut.


W jaki sposób można ograniczyć fizyczny kontakt podczas spożywania posiłków? Stoły będą inaczej ustawione a może jakieś inne zmiany, które mogą zaskoczyć?

Zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszym zaleceniami pojemność jadalni ograniczono do 4m2 przypadających na 1 osobę żywioną. Określono również odległość pomiędzy blatami stołów która wynosi minimum 2 metry.Jeszcze nie wiemy czy plaże będą na pewno otwarte, poza tym pogoda w Polsce bywa kapryśna. Co w sytuacji, kiedy dzieci będą musiały spędzić większość czasu w ośrodku. Jak wygląda zaplecze i możliwości spędzania czasu? Co oni tam będą robić?

Z telekonferencji przeprowadzanych pomiędzy włodarzami naszych miejscowości, a władzami centralnymi powoli wyłania się obraz jak będzie wyglądać dostęp do plaż. Na dzień dzisiejszy wszystko wskazuje, że dostęp plaż będzie odbywać się bez ograniczeń jednak z zachowaniem dystansu społecznego.

W mojej ocenie nasze ośrodki przygotowane są na przyjmowanie grup zorganizowanych w sposób znakomity. Darłówko ma aż 7 świetlic z czego, aż 4 minimum 100 m2, na potrzeby sal wprowadziliśmy również odpowiednie procedury dbania o czystość. Oprócz tego na terenie ośrodka znajdują się 2 namioty wielofunkcyjne, plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna. Dużą wartością ośrodka w Darłówku jest nowe boisko ze sztuczną nawierzchnią o wymiarach 22 m x 46 m.

Jastrzębia Góra jest znakomicie przygotowana na czas niepogody, czego oczywiście nie zakładamy Na terenie ośrodka znajdują się aż 3 świetlice wielofunkcyjne, 2 profesjonalne namioty, wiata grillowa, plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna. Jastrzębia Góra ma także nowoczesne boisko wielofunkcyjne ze sztuczna nawierzchnią gdzie goście mogą rozwijać swoje pasje w piłce nożnej, koszykówce, siatkówce lub tenisie ziemnym.

Łeba na swoim terenie ma 3 świetlice z czego dwie mają 100 m2, a jedna aż 200m2.Dodatkowo na terenie znajdują się dwa namioty wielofunkcyjne, siłownia zewnętrzna, duży i nowoczesny plac zabaw oraz krąg ogniskowy. Standardem w naszych obiektach jest nowoczesne boisko, takie również jest w Łebie.


Środki ochrony osobistej takie jak maseczki, rękawice, przyłbice, a także płyny do dezynfekcji do kilku dużych ośrodków - wydaje mi się, że to ogromne przedsięwzięcie żeby to wszystko zapewnić w odpowiednich ilościach. Jak wam się udało to zorganizować? Ile to kosztowało i czy mamy pewność, że niczego nie zabraknie?

 Zakupy na nasze ośrodki robimy w hurtowniach chemicznych, z którymi często pracujemy od 20 lat. Nie mamy większych problemów z zaopatrzeniem. Czas paniki i pustych półek z papierem toaletowym jest już na szczęście za nami. Ceny faktyczne poszły w górę w przypadku niektórych artykułów nawet 4-5 krotnie, ale musimy się do tego przyzwyczaić i przywyknąć do tzw. "nowej normalności"

 

Czy macie jakieś rady dla dzieci i rodziców jak przygotować się do wyjazdu w tym roku w związku ze szczególną sytuacją? Co spakować, na co się nastawić?

Na co dzień zalecam zwiększoną higienę i dbanie o siebie. Natomiast przed wyjazdem prosimy również we własnym imieniu jako ośrodków o szczerość w wywiadzie zdrowotnym, który zapewne przeprowadzi z Państwem organizator wyjazdu.

Oprócz tego co zwykle, powinniście spakować oczywiście środki ochrony osobistej takie jak rękawiczki, maseczki lub przyłbice. O części wspólne zadbamy my. Do zobaczenia NAD POLSKIM MORZEM!

 

Aktualizacja 3.06: Mamy kilka nowych informacji, które warto uzupełnić już po oficjalnym ogłoszeniu wytycznych MEN dla kolonii i obozów.

  • Dostaliśmy potwierdzenie, że pokoje w ośrodkach Diuna zgodnie z wytycznymi będę max 4 osobowe.
  • We wszystkich obiektach jest jedna izolatka na potrzeby wszystkich przebywających na ośrodku grup.  Przypadku większej ilości osób potrzebnych do odizolowania wygospodarujemy dodatkowe pomieszczenia. 
  • W związku z koniecznością spełnienia wymogu należy zapewnić stałą obecności lub możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki lub ratownika medycznego lub lekarza, informujemy, że pielęgniarka mieszka na terenie ośrodka i jest do dyspozycji 24 godziny na dobę

 

Poznaj propozycje ATAS na wakacje nad Bałtykiem: Wakacje w Polsce 2020 - kolonie i obozy

 

 

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, wakacje, kolonie nad morzem, Jastrzębia Góra, koronawirus, kolonie w Polsce, ośrodki wypoczynkowe, Diuna, Darłówko