Ateny – miast to które ma wszystko. Przede wszystkim długą, bogatą historię, która daje obraz w zabytkach, ale również piękne widoki i wspaniałą pogodę – w Grecji przez 200 dni w roku świeci słońce, a deszcze w lecie praktycznie nie występuje.

Stolica Grecji to miejsce, w którym starożytność łączy się ze współczesnością. Spacerujesz ulicą Ermou, oglądasz wystawy H&M, Zary czy innych znanych markowych sklepów, by za chwilę ujrzeć kościół prawosławny z XI wieku. W tym samym miejscu, gdy podniesiesz wzrok trochę do góry, zobaczysz jeden z piękniejszych widoków – Akropol, który jest sercem Aten. Wzniesiony na wzgórzu robi wrażenie za dnia, jak również nocą, pięknie podświetlony. Gdy dotrzesz na szczyt, na pewno nie będziesz żałował – widok, który rozpościera się z góry niejednemu zaparł dech w piersiach. W tym miejscu poczujesz się jak starożytny obywatel grecki.


Dlaczego warto odwiedzić Ateny będąc na obozie młodzieżowym w Grecji? Przede wszystkim jest to okazja do odwiedzenia miejsc, o których uczyliśmy się w szkole. Ateny polubią też miłośnicy wspinaczki, ze względu na położenie między czterema wzgórzami. Poza najbardziej znanym -  Akropolem,warto zwrócić uwagę także na inne - Filopappousa lub Likawitos, na które wprawdzie nie będziemy wchodzić, ale zobaczymy je z oddali.


Jeśli interesujesz się sportem koniecznie musisz przyjechać zobaczyć starożytny stadion Olimpijski zwany panateńskim. Powstały w 330 r.p.n.e. , dziś odrestaurowany pokazuje potęgę architektoniczną Greków. Obiekt mógł pomieścić do 80 000 widzów. Wyobraź sobie, że stoisz w samym jego centrum, oczekując na oklaski, bo właśnie zdobyłeś pierwsze miejsce. Często przed wejściem możesz zobaczyć też starożytnego Spartanina, który zagubiony, czeka, aż pomożesz mu znaleźć drogę do domu.

 

W samym centrum miasta na placu Syntagma, które po grecku oznacza konstytucja stoi parlament. A przed nim grób nieznanego żołnierza, przy której wartę pełnią Ewzoni – grecka reprezentacyjna formacja wojskowa. Co godzinę następuje zmiana warty. Krok, którym poruszają się żołnierze symbolizujący kopniaka w stronę Turków, na pewno Cię zaskoczy. I choć patrząc na to okiem turysty sposób poruszania się może wydawać się zabawny, dla Greków to wielki honor być tego typu żołnierzem.

 


Zaraz obok parlamentu znajdują się Ogrody Narodowe. To idealne miejsce, aby znaleźć trochę cienia w upalne dni. Oprócz turystów na pewno znajdziesz tam towarzyszy w postaci żółwi i lądowych i wodnych.

Jeśli interesujesz się historią, poza świątyniami takimi jak Akropol czy świątynia Zeusa Olimpijskiego, Łukiem Triumfalnym cesarza rzymskiego Hadriana, znajdziesz w Atenach kilka wartych uwagi muzeów. Bardzo charakterystyczne jest muzeum przy Akropolu gdzie znajdują się Kariatydy.

Jako, że w Atenach jesteśmy zaledwie kilka godzin, nie starczy czasu na dokładne zwiedzanie Narodowego Muzeum Archeologicznego które jest największym muzeum w Grecji. Obszerny kompleks który warto odwiedzić podczas kolejnej wizyty w Atenach kryje takie niezykłe artefakty jak maska znanego z Illiady króla Agamemnona, a także wiele rzeźb greckich, ceramiki, przedmiotów codziennego użytku i biżuterii.

 

Chcesz wiedzieć więcej o obozach młodzieżowych? Zapisz się na newsletter >>

Konstancja Szutta

obozy młodzieżowe, wakacje, Grecja, obozy w Grecji, Ateny, zwiedzanie, Akropol