Tego jak ważna jest znajomość angielskiego w dzisiejszym świecie nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać. Praktyczna znajomość języka to szansa na ciekawe znajomości, zagraniczne studia oraz w przyszłości satysfakcjonującą pracę. Jednak mimo że naukę zaczynamy wcześnie, czesto nie przekłada się to na spektakularne efekty. Co zrobić, żeby uczyć się naprawdę efektywnie? Nasze sposoby w tym wpisie.

Tego jak ważna jest znajomość angielskiego w dzisiejszym świecie nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać. Praktyczna znajomość języka to szansa na ciekawe znajomości, zagraniczne studia oraz w przyszłości satysfakcjonującą pracę. Jednak mimo że naukę zaczynamy wcześnie, czesto nie przekłada się to na spektakularne efekty. Co zrobić, żeby uczyć się naprawdę efektywnie? Nasze sposoby w tym wpisie.

Sposób na naukę angielskiego: co może zagwarantować sukces?

Najpierw trzeba wyraźnie podkreślić, że nie każdemu nauka języków przychodzi z taką samą łatwością. Słabsze wyniki w nauce to nie zawsze lenistwo czy zła wola. Duże znaczenie mają wrodzone predyspozycje, co sprawia, że niektóre osoby uczą się znacznie szybciej od innych lub potrafią biegle władać kilkoma językami, co innym przyszło by z większym trudem.

Naukowcy dokładnie badali tę kwestię. Wygląda na to, że duża część zdolności lingwistycznych zależy od niewielkiej struktury mózgu zwanej zakrętami Heschla. Według badaczy z Northwestern University w Evanston za zdolność do zapamiętywania wyrazów odpowiadają więc te same struktury, które decydują o przyswajaniu podstawowych dźwięków - to tak zwany słuch do języków.

Mając to na uwadzę powinniśmy pamiętać, że nawet najlepsze sposoby na naukę angielskiego nie u każdego sprawdzą soie z taką samą skutecznością. Niemniej nawet brak wrodzonych predyspozycji można zawsze nadrobić ciężką pracą. Bardziej pracowici i systematyczni zawsze mogą osiągnąć długoterminowo lepsze wyniki w nauce niż tak zwani zdolni, ale leniwi.

Najlepszy sposób nauki angielskiego? To nasze propozycje!

Poniżej wskażemy różne metody, które pomogą oswoić się z językiem. Niektóre z nich będą wymagać systematycznej i ciężkiej pracy, inne przeciwnie będą przyjemne i pozwolą uczyć się poprzez zabawę.

Wymienione sposoby nauki angielskiego to tylko propozycje. Równie dobrze możecie dopisać własne, ponieważ to bardzo indywidualna sprawa i to co dla jednych jest skuteczne u innych może nie zdać egzaminu. Ważne jest, aby próbować różnych rzeczy, żeby znaleźć coś dla siebie.

Filmy i książki po angielsku

Kontakt z językiem jest ogromnie ważny, dlatego należy szukać go na każdym kroku. Czytanie książek oraz oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Można także sięgnąć po znane już tytuły i odkryć ich magię ponownie, tym razem nie po polsku a po angielsku. Świetnym pomysłem jest naprzykład ponowne przeczytanie wszystkich części Harrego Pottera.

Notatki po angielsku

Aby na co dzień mieć pretekst do pisania po angielsku najlepiej wykorzystywać każdą okazję jaka się nadarzy. Po angielsku możemy notować chociażby listę spraw do załatwienia na dany dzień albo listę zakupów. Im więcej będziemy pisać w różnych codziennych sytuacjach, tym łatwiej będzie nam przychodzić przelewanie swoich myśli na papier na przykład podczas pisania wypracowania lub odpisywaniu na maila.

Dużo słuchania

Łatwo oswoić się z językiem, brzmieniem danych słów i akcentem, gdy słyszymy go stosunkowo często, nawet jeśli jest to bierne słuchanie. Dlatego dobrym pomysłem jest oglądanie anglojęzycznych klipów na Yotube, podcastów, programów telewizyjnych i przede wszystkich słuchanie muzyki. W końcu nie ma niczego bardziej przyjemnego niż wieczór z ulubionymi utworami One Direction albo Ed Sheerana.

Międzynarodowe znajomości

Utrzymywany regularnie kontakt z rówieśnikami z innych krajów to coś co rowzija nie tylko umiejętności językowe, ale także horyzonty. Używanie we wspólnych rozmowach języka zrozumiałego dla wszystkich to konieczność, a przy tym przyjemność, jeśli zuważymy, że w końcu rozmowy idą nam bardziej płynnie niż kiedyś. W dobie internetu bardzo łatwo poznać kogoś z innego kraju nawet nie wychodząc z domu. W każdej chwili możemy chociażby zacząć komentować anglojęzyczne wpisy na blogach albo filmy na Yotube.

Wyjazdy językowe

To oczywiście najlepszy sposób na naukę języka jaki może zaproponować biuro podróży. Na wyjazdach językowych, gdzie 24 godziny na dobę znajdujemy się w obcojęzycznym środowisku mamy najlepsze warunki do tego, aby skutecznie przełamać barierę mówienia. Niezależnie od tego czy wybierzemy obóz językowy czy kurs językowy za granicą z pewnością nie pożałujemy decyzji o takiej formie spędzenia wakacji.

 Interesują Cię wyjazdy na obozy językowe? Zapisz się na nasz newsletter >>

Maciej Partyka