Wybierając kierunek na wakacje stajemy przed podobnymi dylematami jak ustalając miejsce wyjazdu na wycieczkę szkolną. Całe szczęście że w tym przypadku wystarczy przekonać jedną osobę lub kilku znajomych z którymi się wybieramy, a nie calą klasę! Fajne miejsca na lato są zarówno w Polsce jak i za granicą. Co przemawia za krajowymi wakacjami? Zastanowimy się w tym artykule!

 

 

Obozy i kolonie w Polsce czyli morze, góry albo Mazury?

Wbrew pozorom wybór miejsca na wyjazd to nie wszystko! Szukając odpowiednich wakacji należy zwracać uwagę przede wszystkim na program. Ten na obozach krajowych może być naprawdę bardzo bogaty i zróżnicowany. Na obozach i koloniach tematycznych największe znaczenie ma nie miejsce a realizowane na miejscu aktywności. W Polsce znajdziemy między innymi obozy sportowe, taneczne, muzyczne, aktorskie, obozy z grami RPG, a nawet dla fanów robotyki czy superbohaterów z gier, filmów i komiksów.

Obozy językowe w Polsce? A dlaczego nie?

W kraju również można uczyć się języka angielskiego w zupełnie inny sposób niż na co dzień w szkole. Udowadniamy to co roku w Jastrzębiej Górze! Oczywiście nad polskim morzem nie porozmawiamy po angielsku tak samo jak w Londynie, ale mnóstwo okazji do konwersacji zapewnia towarzystwo native speakerów pochodzących z różnych krajów, którzy na obozie pełnią funkcje wychowawców.

Obozy i kolonie w Polsce – największe zalety

Wakacyjne wyjazdy realizowane w kraju są oczywiście tańsze od wyjazdów zagranicznych. Wynika to z wielu powodów wśród których warto wymienić przede wszystkim niższe koszty zakwaterowania w ośrodkach wypoczynkowych, niższe ceny wstępów do obiektów na miejscu, a także mniejszy koszt transportu, gdyż droga z domu do miejsca docelowego jest przecież o wiele krótsza. Skoro jesteśmy przy transporcie warto zauważyć kolejną przewagę „krajówek”. Na obozy i kolonie w Polsce dotrzemy zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Dla odmiany podróż do Wielkiej Brytanii zajmuje około doby, a wyjazd na obóz młodzieżowy do Grecji, Hiszpanii czy Włoch nawet więcej niż jeden dzień. Pewnie, że w autokarze też jest fajnie, jednak jeśli wolimy cieszyć się pobytem na miejscu zamiast tracić czas na dojazd Polska na pewno będzie dobrym wyborem. Bliskość miejsca zamieszkania daje także okazję do odwiedzenia najmłodszych uczestników przed rodziców i w razie potrzeby dowiezienia z domu potrzebnych rzeczy. Za granicą obozowicze zdani są na siebie i naszą jak zawsze życzliwą i pomocną kadrę.

Obozy i kolonie w Polsce – największe wady

Mimo całej sympatii i przywiązania do naszego kraju, trzeba przyznać otwarcie, że to zagranicą młodzież będzie mieć okazję zobaczyć miejsca najbardziej efektowne i spektakularne, znane chociażby z książek i filmów. Koloseum, balkon Julii w Weronie, stadion FC Barcelona, wszystkie muzea w Londynie, Klasztory Meteora i Akropol w Atenach – wizyta tam to przeżycie, które nie może się równać z niczym innym! Musimy też podkreślić, że wyjazdy zagraniczne to świetna nauka samodzielności i pewności siebie – prawdziwa szkoła życia, gdzie musimy radzić sobie w codziennych sytuacjach w nowym środowisku, często używając swojej znajomości języków obcych.

Jesteśmy zdania, że obozy mogą być świetne bez względu na to, czy odbywają się w Polsce czy za granicą. Na pewno w przypadku pierwszych wyjazdów lepiej wybrać wakacje w kraju, a zagraniczne wojaże pozostawić dla trochę starszych, którzy na wakacje bez rodziców jadą już kolejny raz!


Szukasz najlepszych propozycji na obozy młodzieżowe? Zapisz się na newsletter >>

 

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, lato, wakacje, obozy nad morzem, kolonie, obozy w Polsce, obozy językowe w Polsce, obozy tematyczne, obozy sportowe, obozy i kolonie, kolonie językowe, kolonie nad morzem