Malta to bardzo popularny kierunek wyjazdów Polaków. Przede wszystkim ze względu na gorący klimat, wiele atrakcji i zabytków na miejscu, a także możliwość nauki angielskiego w miejscowych szkołach językowych. Niektórzy z naszych rodaków zdecydowali się zamieszkać na wyspie na stałe. Jak na co dzień żyje się Polakom na Malcie? Wszystko co warto wiedzieć.

Jaka jest Malta na co dzień?

Malta jako miejsce do zamieszkania na stałe ma oczywiście swoje mocne i słabe strony. Wśród tych pierwszych na pewno warto wymienić klimat (ponad 300 słonecznych dni w roku!) oraz niskie podatki.

 

Natomiast będąc tutaj dłużej dostrzeżemy także mankamenty, które nie rzucają się w oczy, gdy jesteśmy tutaj w celach turystycznych, tylko na chwilę. Przede wszystkim mieszkańcy skarżą się na wszechobecny bałagan – rzecz typową dla krajów śródziemnomorskich jak Włochy czy Grecja. Ogólny chaos, problemy z załatwianiem spraw urzędowych i oczekiwaniem na decyzje, wreszcie wieczne spóźnienia na porządku dziennym – niezależnie czy chodzi o wizytę hydraulika w domu czy przyjechanie autobusu na czas. Dla niektórych problemem może być także brak zieleni. Próżno szukać tutaj parków i innych terenów zielonych jak w Polsce. Malta to wyspa składajaca się przede wszystkim z kamieni i nielicznych piaszczystych plaż.

 

 

Gdzie na Malcie znajdziemy Polaków?

Miejsce zamieszkania determinuje przede wszystkim cena mieszkań. Im bliżej morza i dużych turystycznych miejscowości jak Sliema czy stolica Valletta tym czynsze są droższe. Z tego powodu najwięcej Polaków zamieszkuje północ lub południe wyspy, a nie jej środkową część. Bardzo liczba społeczność znajduje się w Bugibbie.

 

 

Polskie instytucje na Malcie

Na Malcie znajduje się sklep z polskimi produktami (Polishdeli) a także otwarta w 2015 roku polska szkoła. Placówka funkcjonuje w soboty, a dzieci uczą się w grupach wiekowych młodszej (3-5 lat) oraz starszej (7-11 lat). Nauka polskiego odbywa się często w formie aktywnych zajęć i zabaw na swieżym powietrzu. Więcej o programie i kadrze można znaleźć na stronie szkoły – http://polskaszkolanamalcie.pl. Jest również polska biblioteka, w której można znaleźć blisko 1500 książek. Chociaż funkcjonuje  od niedawna placówka szybko się rozwija i aktywnie działa. Polską bibliotekę odwiedziła już Pani Ambasador a także Burmistrz San Pawl il-Baħar. Udało się nawet zorganizować tu pierwsze spotkanie autorskie. Wszystkie informacje można znaleźć na fanpage'u Polska Biblioteka na Malcie.

 

 

Gdzie pytac o życie na Malcie?

Polacy mieszkający na Malcie chętnie opowiadają o swoim codziennym życiu i odpowiedają na pytania rodaków zainteresowanych przeprowadzeniem się na Maltę w ramach dedykowanej grupy na Facebooku Polacy na Malcie. W tym miejscu można znaleźć wiele informacji praktycznych oraz zestawień na przykład dotyczących kosztów życia i codziennych wydatków.

 

Grupa jest także dobry miejscem, żeby odnaleźć informacje na przykład o mszach prowadzonych w języku polskim albo polskojęzycznych usługodawcach - to tutaj możemy zapytać o namiary na polskiego fryzjera, lekarza czy innego specjalistę! Bardzo przyda się także do znalezienia pracy lub miejsca zakwaterowania.

 

Maciej Partyka

Polacy na Malcie, życie na Malcie, Bugibba, polska szkoła, polski sklep, emigracja, mieszkania na Malcie, życie codzienne na Malcie