Kiedy myślimy o obozach w Londynie zazwyczaj kojarzy nam się czerwona budka telefoniczna, Big Ben  albo pan policjant w śmiesznej czapce. Natomiast musimy zdawać sobie sprawę że Brytyjczycy mają pomysły i historię, które reszcie świata mogłyby  wywołać co najmniej szczery  uśmiech.

Królowa Elżbieta jest ogromnym potentatem ziemskim

Jak wszyscy wiemy, Anglia w okresie swojego rozkwitu posiadała kolonie rozrzucone  na całym świecie (Kanada, Australia, itp). Potem mimo iż władza w danych krajach została przejęta przez prezydentów i polityków danych państw, to jednak Elżbieta została oficjalna królową i przy okazji właścicielką co sprawia, że jedna kobieta posiada 1/6  terenów świata!


Każdy kucyk, koń, a nawet zebra musi mieć swój paszport!

Podczas wyjazdów do Wielkiej Brytanii nie tylko Ty musisz mieć przy sobie dokument tożsamości ale też każdy koń, kucyk czy zebra. Wiąże się to z zakazem spożywania koniny (mięsa z konia) w Wielkiej Brytanii.  Żadna masarnia na wyspach nie podjęłaby się takiej produkcji. Każdy koń, kucyk czy zebra muszą mieć swój paszport aby ich życiu nie zagrażało niebezpieczeństwo i były one pod opieką i kontrolą swych hodowców.

Herbata to nie tylko zwykły napój!

Chyba każdy z nas słyszał o niesamowitej miłości Brytyjczyków do herbaty. Tradycja popołudniowej herbatki została zapoczątkowana przez księżną Bedfordu – Annę Marię Russell. Przez fundację WRVS zostały przeprowadzone badania na grupie 2 tys. respondentów, które stwierdzają że przeciętny Brytyjczyk wypija 3,5 filiżanki dziennie. Miłość ta na przestrzeni lat przeobraziła się w prawdziwy rytuał. Słynne ,,tea time” lub ,,five o'clock” jest stałym elementem każdego dnia, przy czym warto wiedzieć, że rano pite są mocne, pobudzające herbaty, a po południu są ta już głównie smakowe i aromatyzowane gatunki.

Londyn to naprawdę wielkie miasto!

Podczas wyjazdów językowych do Londynu często nasi uczestnicy są pod wrażeniem jego ogromu. Jest to największe europejskie miasto. W jego granicach żyje około 8 mln. ludzi, przy czym aglomeracja liczy sobie 14,6 mln. mieszkańców. Około 1/4 ludności Londynu pochodzi z Azji, Afryki i Karaibów.

Londyńskie metro  (The tube)

Będąc na wyjeździe językowym w Londynie, na ulicach na pewno można będzie zauważyć słynne logo londyńskiego metra zwane ‚the roundel’. Jest to najstarsza kolej podziemna, której datą otwarcia był styczeń 1863 roku. Metro Londyńskie obecnie liczy ponad 400 km oraz posiada 270 stacji. Na mapie metra znajduje się 49 opuszczonych stacji, które mija się podczas jazdy. Większość z nich nigdy nie została otwarta.

Michał Matras

obozy językowe, Anglia, Wielka Brytania, metro w Londynie, londyn, krolowa, herbata, obozy w Anglii