Przerwa od perypetii szkolnego życia to doskonała okazja na odpoczynek dla dzieci. Zaplanowanie aktywności na ten czas to nie lada wyzwanie, szczególnie dla rodziców pociech, które jeszcze nie są na tyle duże, aby przebywać dłużej bez opieki. Niestety czas wakacji jest ograniczony, a każdy z nas zawsze chce zadbać o to, aby mieć poczucie, że wykorzystał go w jak najlepszy sposób. Istnieje wiele różnych miejsc i atrakcji przez co niekiedy nie wiadomo co wybrać. Czasami dochodzi do sytuacji, gdy jedna interesująca aktywność może kolidować czasowo czy lokalizacyjnie z inną. Preferowane wydarzenia mogą się też odbywać w terminie, gdy mamy już zaplanowane inne aktywności. Wybór w takich momentach staje się niezwykle trudny, a co za tym idzie planowanie interesujących aktywności na dłuższy czas w biegu innych obowiązków może spędzać sen z głowy. W takiej sytuacji warto jest pomyśleć o wyboru odpoczynku zorganizowanego.

Odpoczynek zorganizowany dla dzieci - zalety obozów i kolonii

Wybór takiej opcji ma niewątpliwie wiele zalet. Możemy zaobserwować wiele z nich patrząc na sytuację zarówno od strony wychowujących dziecko i ich komfortu jak i dobra dziecka, które może się rozwijać, bawić i poznawać nowe sytuacje społeczne. Jeśli rodzic ma dużo obowiązków związanych z pracą, bądź jakimikolwiek innymi ważnymi zobowiązaniami może on skorzystać z prostej drogi wysłania dziecka lub dzieci w wieku 8-11 lat na kolonie dla młodzieży. Dzięki takiej taktyce może on zyskać trochę czasu i uczyć dziecko samodzielności. To samo rozwiązanie może mieć zastosowanie nie tylko w przypadku natłoku ciężki obowiązków, ale także dla zapewnienia chwili intymności dla rodziców. Kolejnym aspektem jest wspomniany już wcześniej rozwój, który ma charakter społeczny, fizyczny, emocjonalny, kulturalny, a także: nauka odpowiedzialności, zdobycie nowych doświadczeń, nawiązywanie nowych znajomości - to wszystko jest niezwykle ważne w procesie dorastania każdego młodego człowieka.

Rozwój społeczny dziecka rozwijany na obozach młodzieżowych to wyjątkowo ważny aspekt wypoczynku zorganizowanego. To w zasadzie najważniejsza zasada. Na obozie ATAS dzieci muszą pracować w zespole, radzić sobie z konfliktami, rozwiązywać problemy i współpracować. Wszystko to prowadzi do rozwoju umiejętności komunikacyjnych, empatii oraz zdolności do pracy w grupie. Dzieci, które przebywają na obozie, uczą się także szacunku dla innych i samodyscypliny, co jest bardzo ważne dla ich przyszłego życia.

Inną korzyścią jest rozwój intelektualny. Na obozie ATAS dzieci uczą się poprzez zabawę i aktywność fizyczną. Dzięki temu, że są stale zaangażowane w różnego rodzaju zajęcia, takie jak warsztaty, gry i zabawy edukacyjne, rozwijają swoją kreatywność oraz zdolności poznawcze. Wspólne działania i eksperymenty pozwolą na zdobycie nowej wiedzy, jak również na wzbogacenie już posiadanej. Doskonałym przykładem rozwoju intelektualnego jest nauka języka obcego na obozie English for fun Darłówko w połączeniu lekcji w sali i na dworze z dniami tematycznymi związanymi z survivalem (mały harcerz), działalnością artystyczną (np. tworzenie komiksów, mały artysta) czy też rozwiązywaniem zagadek i łamigłówek (mały pirat)

Kolejnym atutem jest rozwój fizyczny. Na obozie ATAS Darłówko Akademia Urwisa dzieci mają możliwość uprawiania wielu różnych aktywności fizycznych, takich jak olimpiada sportowa (siatkówka, piłkarzyki, cymbergaj, sztafeta biegowa, przeciąganie liny, mini golf i wiele innych), zabawy w aquaparku. Istnieje także dopasowanie aktywności fizycznej do wybranych preferencji - programy mała balerina i gwiazda wybiegu, czy programy bob budowniczy i super bohater. Dzięki temu, ich kondycja i koordynacja ruchowa zostają poprawione, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy wiele dzieci spędza swój czas wolny przed ekranem.

Następna korzyścią jest rozwój emocjonalny. Dzieci, które przebywają na obozie ATAS, uczą się radzenia sobie z emocjami, takimi jak tęsknota, niepewność czy lęk. Dzięki temu, że są z dala od rodziców, muszą wykazać się większą samodzielnością i dojrzałością emocjonalną. Taka sytuacja na pewno pozytywnie wpłynie na ich rozwój, a także na zwiększenie pewności siebie. Dzieci po obozie mogą wykazywać się większą odpowiedzialnością w codziennych obowiązkach i silna inicjatywą do działania.

Innym plusem jest nawiązywanie nowych znajomości. Na obozie ATAS dzieci mają okazję poznać rówieśników z całej Polski, a być może nawet ze świata. To pozwala na poszerzenie horyzontów i nawiązanie nowych przyjaźni, które mogą przetrwać przez wiele lat. Dzieci, które przebywają na obozie ATAS, uczą się tolerancji oraz szacunku dla różnych kultur i zwyczajów, co jest niezwykle ważne w dzisiejszym społeczeństwie.

Kolejnym pozytywem jest nauka odpowiedzialności. Na obozie ATAS dzieci mają okazję do podejmowania decyzji samodzielnie, a także do pełnienia różnych obowiązków. Muszą dbać o swoje rzeczy, porządek w pokoju, a także o swoje zdrowie i bezpieczeństwo. Dzięki temu, że muszą być odpowiedzialne za swoje czyny, uczą się tego, co jest dobre, a co złe, co z pewnością przyczyni się do ich dalszego rozwoju osobowości.

Ostatnią, ale nie mniej ważną korzyścią, jest zdobycie nowych doświadczeń. Dzieci, które przebywają na obozie ATAS, uczą się nowych umiejętności, jakie będą przydatne w ich życiu, takich jak nauka języka, przygotowywanie przedstawień teatralnych. Wspólne wędrówki, zabawy czy pizza night, to wszystko daje niezapomniane wspomnienia, które pozostaną w pamięci na długo.

Wybór dla Ciebie

Powyżej pokazaliśmy Wam ciekawą inspirację odnośnie organizacji czasu w wakacje dla dzieci w wieku 8-11 lat. Proponowane przez ATAS turnusy trwają dziewięć dni, dzięki czemu dzieci mogą przeżyć w tym czasie wiele ciekawych chwil, ale można też dopasować czas ich wyjazdu do innych planów. W opisie wielu licznych zalet, pokazaliśmy dlaczego to rozwiązanie jest dobre zarówno dla rodziców jak i ich ukochanych pociech. Szczegółowe informacje programowe można znaleźć na stronach wybranych kolonii letnich, dzięki czemu można dopasować program oraz daty turnusów do indywidualnych preferencji rodziców i dzieci.

Sprawdź pełną ofertę kolonii i obozów dla najmłodzych w Darłówku >>>