Zajęcia pozalekcyjne są świetnym uzupełnieniem wyjazdu językowego. Sprzyjają integracji i poznawaniu nowych osób z różnych stron świata. Jednak przede wszystkim dają możliwość stałego kontaktu z językiem obcym. Wyjeżdżając na zagraniczny kurs językowy Comfort czeka na Ciebie wiele atrakcji! W poniższym wpisie odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zajęć popołudniowych.

W jakich godzinach i gdzie odbywają się zajęcia pozalekcyjne?

Zajęcia pozalekcyjne, w zależności od danego programu i szkoły, odbywają się w blokach porannych bądź popołudniowych. W głównej mierze uwarunkowane to jest godzinami, w jakich szkoła prowadzi lekcje z kursantami. Jednakże standardowo wszelkie aktywności odbywają się po zakończeniu lekcji (po lunchu) oraz wieczorami.
Organizowane są na terenie szkoły bądź kampusu, ale też często aktywności pozalekcyjne odbywają się na świeżym powietrzu. Zajęcia pozalekcyjne trwają średnio 2-3 godziny, zazwyczaj od poniedziałku do piątku (za wyjątkiem wycieczek popołudniowych, które rozpoczynają się po lunchu i kończą się przed obiadokolacją). Szkoły organizują również zajęcia wieczorne, dotyczą one uczestników, którzy wybiorą zamieszkanie w akademiku.  Niektóre szkoły organizują kurs w innym układzie, a mianowicie, zajęcia lekcyjne i activities/wycieczki odbywają się naprzemiennie, co drugi dzień. Każda oferta na naszej stronie internetowej ma dołączony przykładowy program zajęć pozalekcyjnych, dzięki czemu można szybko sprawdzić jaki plan wyjazdu organizuje dana szkoła.

Jakie aktywności wchodzą w skład zajęć pozalekcyjnych?

Zajęcia pozalekcyjne charakteryzuje bardzo duża różnorodność. Duże znaczenie odgrywają tutaj warunki lokalizacyjne. Szkoły usytuowane w miejscowościach nadmorskich korzystają z uroków tego klimatu. Z kolei szkoły, które znajdują się bliżej centrum, oferują zwiedzanie największych atrakcji turystycznych.
Duża część zajęć dodatkowych poświęcona jest aktywnościom sportowym, takim jak: pływanie, gry zespołowe (siatkówka, piłka nożna, koszykówka, baseball, tenis, badminton, krykiet, kręgle). Organizowane są również wszelakie zajęcia towarzyskie, aby zintegrować kursantów z rożnych stron świata i dać im możliwość do wspólnej komunikacji. Dużo szybciej, łatwiej i przyjemniej można przełamać barierę językową podczas wspólnej zabawy. Z tego też powodu organizowane są często m.in. pokazy talentów, imprezy tematyczne, barbecue, wieczory filmowe, quizy, dyskoteki, karaoke, konkursy oraz gry terenowe. Dla osób, które uwielbiają prace plastyczne, szkoły przygotowały także zajęcia artystyczne typu: malowanie koszulek, dekorowanie muffinek, lekcje sztuki i rzemiosła.
W skład aktywności popołudniowych wchodzą również krótkie wycieczki do pobliskich miejscowości i atrakcji turystycznych.

Czy jest możliwość wyboru zajęć?

Większość szkół z reguły nie proponuje różnych opcji aktywności do wyboru. Najczęściej realizowany jest konkretny plan zajęć

Kto prowadzi zajęcia pozalekcyjne?

Zajęcia prowadzone są przez entuzjastyczną kadrę szkolną, dzięki czemu “activity leaders” mają możliwość bliższego poznania się z uczestnikami. Nawiązywane są w ten sposób pozytywne relacje, które zdecydowanie ułatwiają komunikację i niwelują blokady językowe.  Activity leaders biegle posługują się językiem angielskim, lubią aktywnie spędzać czas i posiadają duże doświadczenie w kontaktach z międzynarodową młodzieżą, dzięki czemu są w stanie zaangażować młodzież do wspólnej zabawy.

W jakich grupach prowadzone są zajęcia?

Szkoły niezwykle dbają o zachowanie mixu narodowościowego, również podczas aktywności pozalekcyjnych. Grupa młodzieży z Polski jest mieszana z uczestnikami z różnych krajów. Najczęściej aktywności pozalekcyjne odbywają się dla kilku grup językowych, aby młodzież miała okazję poznać uczestników z innych grup, nawiązać nowe znajomości i otworzyć się na komunikację w języku angielskim poza klasą.

Jak wyglądają zajęcia pozalekcyjne w zależności od miejsca zakwaterowania? 

Młodzież, która wybiera zamieszkanie u rodziny goszczącej ma zazwyczaj mniej zajęć pozalekcyjnych niż młodzież, która mieszka w akademiku. Z uwagi na dojazdy komunikacją miejską do rodziny goszczącej, kursanci nie mają już w planie zajęć wieczornych albo ich ilość jest ograniczona. Na terenie akademików czy kampusów szkolnych odbywa się duża ilość activities, w tym wieczorem po obiadokolacji. Osoby zakwaterowane u rodzin goszczących mają zagwarantowany ciepły lunch w szkole lub lunch pakowany przez rodzinę do szkoły, więc do rodziny wracają po popołudniowych aktywnościach na obiadokolację. Po posiłku wieczornym uczestnicy mogą udać się na krótki spacer po okolicy bądź spotkać ze znajomymi. Kursanci powinni przestrzegać godzin powrotu do domu gospodarzy, wszystkich uczestników obowiązuje bowiem stosowny regulamin, w zależności od jego wieku. Z uwagi na bezpieczeństwo młodzieży, każde wyjście powinno być ustalone wcześniej z rodziną goszczącą.

Czy zajęcia pozalekcyjne są obowiązkowe?

Zajęcia pozalekcyjne są obowiązkowe dla osób niepełnoletnich. Chcemy, aby młodzież czerpała z wyjazdu jak najwięcej, aby miała stały kontakt z rówieśnikami z innych krajów oraz używała języka obcego w różnych sytuacjach tak często jak to możliwe. W przypadku, gdy kursanci będą spędzać czas poza lekcjami w pokojach lub wyłącznie z osobami z grupy polskiej, kontakt z językiem będzie mocno ograniczony. Ponadto zajęcia są ciekawe i angażujące - stawiamy na aktywny wypoczynek!

Czy opiekun ATAS uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych?

Opiekun polskojęzyczny z biura ATAS towarzyszy młodzieży podczas zajęć pozalekcyjnych. Dba o bezpieczeństwo i komfort uczestników oraz pomaga w przypadku problemów komunikacyjnych. Jeśli grupa polska jest podzielona w czasie zajęć pozalekcyjnych lub część ma zajęcia językowe rano, a część po południu, wówczas uczestniczy w zajęciach naprzemiennie.

 Czy zajęcia pozalekcyjne są dodatkowo płatne?

Koszt zajęć pozalekcyjnych jest wliczony w cenę pobytu. Zdarza się czasem, że dostępne są dodatkowe opcje, tzw. “dla chętnych”, wówczas w zależności od oferty, należy opłacić usługę na miejscu bądź w określonym terminie jeszcze przed wyjazdem.