Cambridge, bez wątpienia jest to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miast świata. Można tutaj nie tylko odpocząć od zgiełku wielkich miast, ale i również spędzić mile czas na podziwianiu wielu, architektonicznych perełek. Na turystów czeka bowiem magiczny świat XII-wiecznej Anglii. Całości dopełnia wąska rzeka Cam przepływająca przez miasto, której brzegi łączą liczne urokliwe, mosty. Jednak przede wszystkim, miasto to słynie z licznych, znaczących uniwersytetów, przy czym University of Cambridge jest drugim najstarszym uniwersytetem w Anglii (na pierwszym miejscu klasyfikuje się jedynie Oxford University). Wydaje się to być zatem idealne miejsce do doskonalenia swoich umiejętności językowych. Nasza grupa kursantów wyruszyła 12 lutego 2023 roku, aby uczyć się angielskiego właśnie tutaj, pośród młodzieży z różnych rejonów świata. Przekonajmy się jak wyglądał ich pobyt na zimowym kursie językowym Comfort.

 

 

Najstarsza szkoła językowa w Cambridge

Zgodnie z programem, zajęcia językowe były prowadzone w godz. 09:30-15.15 w renomowanej szkole językowej, którą charakteryzuje wyjątkowa, wiktoriańska architektura. Studio Cambridge to szkoła z tradycjami, która posiada niemalże 70-letnie doświadczenie w pracy z wielokulturową młodzieżą. Stąd też, aby maksymalnie wykorzystać czas na pogłębianie swojej wiedzy językowej, podczas kursu intensywnego nasza grupa odbyła:

- 20 godzin zajęć językowych (po 45 min) z wykwalifikowanymi nauczycielami
- 8 lekcji popołudniowych (przygotowywanie mini-prezentacji, debaty w grupach bądź np.  kreatywne rozwiązywanie problemów)
- 3 samodzielne sesje pod okiem kadry szkolnej.

Szkoły bardzo dbają o zachowanie mixu narodowościowego, dlatego i tym razem uczniowie uczyli się, spędzali czas wolny i mieszkali z młodzieżą z różnych stron świata. Jest to zdecydowanie nieodłączny element każdego kursu. Wówczas często zawierane są międzynarodowe przyjaźnie, które nie kończą się miesiąc po wspólnym pobycie, ale niejednokrotnie studenci spotykają się na kolejnym wyjeździe bądź utrzymują znajomość online.

Czas na zwiedzanie - Cambridge

Podczas zagranicznych wyjazdów językowych równie istotne jest poznanie obcej kultury, obyczajów i największych zabytków odwiedzanego regionu. Stąd też nasi kursanci uczestniczyli m.in. “walking tour”, podczas którego spacerując razem z kadrą szkolną i młodzieżą z innych krajów, podziwiali uroki Cambridge. Co więcej, poznali również to uniwersyteckie miasto trochę z innej perspektywy - udali się w rejs łódkami (z ang. punt) po rzece Cam. Panowie na wzór naszych zakopiańskich flisaków, używając długich kijów do odpychania łodzi, opowiadali najciekawsze historie związane z Cambridge. Dużą część poświęcili opowieściom o mijanych uniwersytetach (Sidney Sussex College, King’s College, St. John’s College). Dzielili się z grupą wszelkimi ciekawostkami i legendami. Wspomnieli, m.in. o słynnej jabłoni Newtona (klon oryginalnej jabłoni, z której jabłko spadło na głowę Isaaca Newtona, absolwenta Trinity College) oraz o niezliczonej ilości zabytków znajdujących się wzdłuż przemierzanej trasy. W Cambridge z pewnością natkniemy się na jedną z perełek miasta - Round Church, przejdziemy się Mostem Westchnień inspirowanym Wenecją bądź zrobimy obfite zakupy na głównym placu handlowym Market Square. Kursanci z nieukrywaną radością, również popołudniami po zakończonych zajęciach, spacerowali urokliwymi uliczkami.


London tour

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również całodniowa wycieczka do Londynu, gdzie rolę przewodnika przejęła kadra szkoły. W pamięci kursantów z pewnością pozostaną na długo takie obrazki jak: London Eye, Big Ben, Pałac Buckingham i Westminster lub słynny Trafalgar Square. Podczas czasu wolnego większość studentów udała się na zakupy do Covent Garden, gdzie mogli podziwiać niezwykłą mieszankę kultury, sztuki, sklepów, muzeów oraz ulicznych artystów. Młodzież miała także czas na zwiedzanie jednej z najważniejszych galerii sztuki na świecie - National Gallery. Największym zainteresowaniem, bez wątpienia, cieszył się obraz Vincenta van Gogha “Słoneczniki”. Udało im się także uczestniczyć w zmianie warty strażników konnych na największym placu defilad w centralnym Londynie - Horse Guards Parade. Z relacji wiemy, że był to piękny pokaz militarnej woltyżerki. Aby odetchnąć i nacieszyć się urokami przyrody, wstąpili także do St. James’s Park, który znany jest z tego, że mieszkańcy i turyści często karmią tu dzikie zwierzęta.


Rodzinna atmosfera

Zarówno w szkole jak i u rodzin goszczących, u których zamieszkiwali kursanci, panowała rodzinna i komfortowa atmosfera. Niektórzy członkowie rodzin siadali wieczorami na kanapie wspierając dobrym słowem uczestników, gdy inni dotrzymywali im towarzystwa podczas wspólnej kolacji. W tym miejscu warto nadmienić, że nauczyciele pracujący w Studio Cambridge cieszą się niezwykłą sympatią wśród studentów. Z relacji opiekuna wynika, że jest ona cytując: “przesympatyczna i niezwykle pomocna”. Mocno angażują się w sprawy swoich podopiecznych, jak chociażby w poszukiwania zagubionego portfela (cieszymy się, że zguba została odnaleziona) Na uwagę zasługują również uśmiechnięci mieszkańcy miasta, od których biła niesamowita życzliwość. Przebywanie wśród ludzi, którzy są tak autentyczni i radośni, sprawia, że każda spędzona tam chwila jest na wagę złota, a rozstania bywają ciężkie.

Kilka słów o opiekunie

Na każdym zagranicznym kursie Comfort, opiekę nad kursantami sprawuje polskojęzyczny opiekun. Towarzyszy on grupie od momentu zbiórki w Polsce. Sprawia, że młodzież czuje się bezpiecznie. Na jego pomoc i wsparcie można liczyć przez 24 h na dobę . Podczas tegorocznego kursu zimowego, tym razem rolę opiekuna pełnił pracownik ATAS, który na co dzień ściśle współpracuje z zagranicznymi szkołami językowymi. Pani Dominika, jako osoba niezwykle sympatyczna, dotrzymywała kursantom towarzystwa podczas zajęć pozalekcyjnych i wycieczek, służyła również radą i dobrym słowem, tak istotnym podczas pobytu poza rodzinnym domem. Tego typu wyjazd pod opieką osoby polskojęzycznej jest szczególnie ważny dla osób, które udają się w swoją pierwszą zagraniczną podróż bądź nie czują się pewnie w obcym otoczeniu.

Nauka angielskiego w Anglii

Powyższy przykład unaocznia, jak efektywnie można spędzić okres ferii zimowych. Nie ma lepszej formy nauki języka niż przebywanie z “żywym językiem” w jego naturalnym środowisku. Z całego serca polecamy dzieciom oraz młodzieży tę formę spędzania przerwy międzysemestralnej, gdzie nie tylko można wypocząć, zwiedzać wiele ciekawych miejsc, poszlifować swój angielski, ale i również poznać wspaniałe osoby.

Jeśli chciałbyś sam na własnej skórze przekonać się jak wygląda kurs w najstarszej szkole językowej w Cambridge, sprawdż naszą ofertę >>> KURS JĘZYKOWY W FERIE ZIMOWE - CAMBRIDGE 2024