Turyści wybierający się na  wakacje na słonecznym Costa Brava na przykład na obóz młodzieżowy w Hiszpanii albo odwiedzający czarodziejską Barcelonę nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że nie jadą do ojczyzny walki byków i flamenco, ale do Katalonii – regionu odrębnego od Hiszpanii kulturowo, historycznie i administracyjnie..

1. KATALONIA – CO TO TAKIEGO ? 

Katalonia to jeden z 17 autonomicznych regionów Królestwa Hiszpanii. Zajmuje obszar 32 000 km, czyli około 6% powierzchni Hiszpanii i  ma prawie 8  mln mieszkańców co stanowi aż 16% ludności całego kraju. Jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów, a jego stolicą jest położona na brzegu Morza Śródziemnego Barcelona.  Region ten ma dużą autonomię, ma swój rząd , parlament , budżet, szkolnictwo itp., mimo to katalończykom to nie wystarcza, pragną być niepodległym państwem. Większa część mieszkańców Katalonii pragnie odłączyć się od Królestwa Hiszpanii.


2. ODRĘBNY NARÓD, ODRĘBNY JĘZYK

Katalończycy od wieków uważają się za odrębny naród, mający niewiele wspólnego z Hiszpanią. Pielęgnują narodowe tradycje i zwyczaje, a największą wagę przywiązują do swojego języka. Język kataloński nie jest dialektem języka hiszpańskiego (kastylijskiego) chociaż oba wywodzą się z łaciny. Mimo, że należą do grupy języków romańskich to bardzo się różnią i tak naprawdę katalońskiemu bliżej do francuskiego niż hiszpańskiego. Konstytucja gwarantuje równouprawnienie obu języków. Po katalońsku mówi się w domu, w pracy, w sklepie. Hiszpańskiego dzieci uczą się w szkołach jako oficjalnego urzędowego języka.  Bez obaw – przybywając do Katalonii na wakacje bez problemu porozumiemy się po hiszpańsku, warto zatem opanować jego podstawy!


3. POGODA W KATALONII

Wybierając się na wakacje do Hiszpanii myślimy o ciepłym morzu, gorących plażach i słońcu. W tym regionie Hiszpanii również możemy znaleźć to wszystko! W Katalonii panuje klimat śródziemnomorski, na wybrzeżu łagodny i ciepły. W najzimniejszych miesiącach, czyli od grudnia do lutego temperatury spadają niewiele poniżej 10 stopni, więc o wiele cieplej niż w Polsce prawda? Oczywiście najgoręcej jest latem, średnia temperatura w lipcu to 26 stopni, a wtedy możemy szukać ochłody w morzu, które z pewnością będzie o wiele cieplejsze niż Bałtyk!

4. GÓRY I MORZE

Najbardziej popularna część Katalonii to oczywiście wybrzeże Costa Brava. Chętnie odwiedzane przez Polaków kurorty jak Lloret de Mar (także popularne miejsce na obozy młodzieżowe) czy Blanes w sezonie letnim tętnią życiem.

Za skalistym Dzikim Wybrzeżem ciągnie się Costa de Maresme, dalej Costa del Garraf i wreszcie Costa Dorada – złote wybrzeże z pięknymi piaszczystymi plażami. Poza terenami nadmorskimi warto zajrzeć również w góry , a tych w tym regionie nie brakuje. Na północy rozciąga się wschodnie pasmo Pirenejów i Przedgórza Pirenejów, a równolegle do wybrzeża ciągnie się łańcuch Gór Katalońskich. Wybierając się w tereny górzyste, na przykład zwiedzić sanktuarium w Masywie Montserrat, pamiętajmy,że temperatury mogą być tam niższe nawet upalnym latem.


5.  OSIOŁEK I FLAGA - symbole Katalonii

Warto znać te dwa symbole Katalonii. Flaga składa się z czterech czerwonych pasów na żółtym tle. Możemy natknąć się na jej dwa rodzaje  - flaga katalońskich nacjonalistów, opowiadających się za niepodległością swojego kraju i odłączeniem od Królestwa Hiszpanii ma dodatkowo niebieski trójkąt z biała gwiazdą. Według legendy flaga powstała gdy jeden z najsłynniejszych hrabiów Barcelony, zwany Wilfredem Włochatym, śmiertelnie ranny zaznaczył zakrwawioną dłonią cztery pasy na złotej tarczy. Miało to podobno miejsce w IX wieku, choć jak wiadomo legendy żyją własnym życiem. Katalonia ma również symbol, który stał się nim całkiem niedawno – osiołka. Powszechnie wiadomo, jakie zwierzę jest symbolem Hiszpanii- temperamentny i porywczy byk. Symbolem Katalonii jest natomiast el burro catalan – pracowity i  uparcie dążący do celu osiołek


6. FC BARCELONA:  Mas que un club!

Słowa te wypowiedziane przez prezesa klubu Narcisa de Carrerasa w 1968 roku widnieją na trybunach stadionu Camp Nou  i stanowią slogan klubu. Dla Katalończyków klub piłkarski FC Barcelona to więcej niż klub, a Camp Nou więcej niż stadion. Najlepiej widać to w mieście w dniach rozgrywek – od rana wszędzie widać flagi i koszulki klubu, a wieczorem mieszkańcy spotykają się by wspólnie oglądać mecz. Kiedy ukochana drużyna wygrywa fiesta na ulicach trwa do rana!

Natalia Góralska