Jeśli to Twój pierwszy wyjazd na kurs językowy i nie czujesz się wystarczająco pewnie, aby wyjechać za granicę w pojedynkę, mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Dla osób, które chcą podszkolić swój język obcy w jednej z renomowanych szkół, ale chciałyby wyjechać w grupie razem z polskojęzycznym opiekunem, proponujemy wyjazd na kurs Comfort.

Kto może zostać opiekunem na kursie językowym Comfort?

Opiekunami kursantów są najczęściej nauczyciele języków obcych lub osoby z certyfikowaną znajomością języka angielskiego, które dodatkowo posiadają kwalifikacje do pełnienia funkcji wychowawcy na wyjazdach z młodzieżą. Są to osoby pogodne i energiczne, posiadające przynajmniej kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą. Cechuje je również zamiłowanie do podróżowania, dzięki czemu znają dobrze historię i kulturę krajów, do których wyjeżdżają. Jest to wiedza niezwykle istotna, ponieważ posiadając tego typu doświadczenie świetnie radzą sobie w obcym środowisku, a swoją nabytą praktyką dzielą się z kursantami.

Jaka jest rola opiekuna podczas wyjazdu językowego?

Opiekun na zagranicznym kursie Comfort jest wtedy, kiedy go potrzebujesz, ale daje Ci również dużą dozę wolności, abyś mógł czerpać jak najwięcej z wyjazdu i uczyć się samodzielności. Warto zauważyć, że to szkoła językowa ponosi pełną odpowiedzialność za organizację kursu, zajęć pozalekcyjnych oraz wycieczek, a rolą opiekuna jest nadzór nad uczestnikami czy np. pomoc w sytuacjach zdrowotnych.

Opiekun z ramienia ATAS:

 • towarzyszy Ci na lotnisku:
  - przypilnuje, aby zostały dopełnione wszystkie formalności
  - doda Ci otuchy i zapozna z resztą grupy
  - będzie Ci towarzyszył podczas lotu
 • codziennie będzie obecny w szkole językowej:
  - pomoże (szczególnie na początku) znaleźć Ci salę lekcyjną lub oprowadzi po budynku
  - opowie Ci jak będzie wyglądał Twój plan dnia
  - sprawdzi czy masz wszystko czego potrzebujesz
  - opowie czego możesz się spodziewać
 • będzie towarzyszył Ci podczas zajęć pozaszkolnych:
  - dopilnuje, abyś spędził czas aktywnie i bezpiecznie
 • będzie Twoim osobistym tłumaczem w przypadku problemów językowych
  - np. pomoże kupić bilet
  -
  pomoże skontaktować się z accommodation officer, w przypadku, gdy będziesz chciał zgłosić problem z zakwaterowaniem
 • może być Twoim przewodnikiem po okolicy:
  - pokaże, gdzie znajduje się najbliższy sklep czy kawiarnia
  - zwiedzi z Tobą okolicę szkoły
 • ZAWSZE, ale to zawsze, bez wyjątku na porę dnia czy nocy, jest pod telefonem:
  -
  kiedy wydarzy się coś poważnego, źle się poczujesz, zgubisz się w mieście, będziesz potrzebować jakiejkolwiek pomocy, zadzwoń natychmiast do opiekuna, a on pomoże Ci w każdej niekomfortowej dla Ciebie sytuacji.


Pamiętaj, że jest zawsze do Twojej dyspozycji, kiedy masz jakiś problem lub potrzebujesz porady czy nawet zwykłej rozmowy. 

Jak przygotować się na wyjazd językowy – rady od opiekuna

Kursanci często pytają o to, jak przygotować się do wyjazdu. Po rozmowie z opiekunami możemy bezsprzecznie stwierdzić, że najważniejsze to pozytywne nastawienie i dużo optymizmu – przecież to Twoje wakacje! Szansa na poznanie wspaniałych ludzi i świetne spędzenie wolnego czasu! Nie martw się swoim angielskim – zobaczysz, że nie taki wilk straszny, jak go malują (a w razie „draki”, masz opiekuna, który chętnie Ci pomoże).

Z bardziej przyziemnych kwestii, na pewno ważne jest aby:

 • poczytać o miejscu, do którego wyjeżdżasz – jaka panuje tam pogoda (np. latem na Wyspach Brytyjskich jest z reguły trochę chłodniej niż w Polsce, więc weź ciepłe ubrania oraz koniecznie! kurtkę/płaszcz przeciwdeszczowy – opady są najczęściej krótkie i przelotne, ale są)
 • zapoznać się z mapą miasta, do którego wyjeżdżasz – będzie Ci łatwiej się odnaleźć jak już dojedziesz
 • pomyśleć wcześniej, o co chciałbyś zapytać rodzinę goszczącą, a nawet zapisać sobie swoje pytania – na miejscu na pewno dojdzie lekki stres, który lubi „wywiewać” wiedzę z naszych głów
 • przygotować drobny prezencik dla rodziny goszczącej – może coś związanego z Twoim miastem bądź magnes na lodówkę? Brytyjczycy bardzo lubią nasze Ptasie Mleczko :)
 • mimo wszystko powtórzyć słownictwo i zwroty związane z transportem i podróżowaniem, np. zwroty przydatne na lotnisku, w sklepie, podczas zwiedzania itp. – niby banał, ale na pewno się przyda
 • koniecznie, i to jest rada głównie dla rodziców, sprawdź u operatora jak przedstawiają się koszty połączenia z internetem oraz rozmów i sms-ów za granicą – to tak, żeby nie było przykrej niespodzianki po powrocie

I przede wszystkim, nie bój się! Do odważnych świat należy! Jak mawiał Hans Christian Andersen, „kto podróżuje, żyje dwa razy”. A nigdzie nie nauczysz się języka lepiej, niż w jego naturalnym środowisku. Pakuj uśmiech do walizki i jedź na przygodę życia!