Powierzenie swojego dziecka w ręce obcej rodziny, w dodatku o innej narodowości, u wielu rodziców może budzić obawy i wiele dodatkowych pytań. Wychodząc naprzeciw ich troskom, w poniższym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zakwaterowania u rodzin goszczących.

Zalety pobytu w rodzinie goszczącej

Zakwaterowanie u rodziny goszczącej stwarza wyjątkową okazję do praktycznego doskonalenia języka obcego i możliwość osłuchania się ze swoistym akcentem. Młodzież  w namacalny sposób poznaje również zwyczaje i styl życia mieszkańców danego kraju. Zdecydowanie pobyt u rodzin brytyjskich czy maltańskich to nieocenione uzupełnienie nauki angielskiego. Każdy kontakt z rodziną to sposobność do konwersacji po angielsku, chociażby podczas wspólnego posiłku, co stanowi dodatkowe uzupełnienie programu ćwiczeń. Zdarza się, że przez ten stosunkowo krótki czas pobytu, pomiędzy młodzieżą a rodzinami nawiązują się długoletnie przyjaźnie. Co utwierdza nas w przekonaniu, że zakwaterowanie u rodziny goszczącej jest doskonałym wyborem.


Jak wybierane są rodziny goszczące?

Rodziny są starannie dobierane przez naszych zagranicznych partnerów lub szkoły językowe. Sprawdzane są pod kątem ewentualnej przeszłości kryminalnej, prowadzone są również rozmowy z sąsiadami w celu weryfikacji deklaracji rodzin. Ponadto osoba nadzorująca wieloetapowy proces wyboru rodziny, odwiedza gospodarzy w domu, aby sprawdzić warunki mieszkaniowe i poznać ich bliżej. Z większością rodzin współpracujemy już od wielu lat, dlatego mamy pewność, że nasi uczestnicy znajdują się pod dobrą opieką.

Jak wygląda przeciętna rodzina goszcząca?

Uczestników kwaterujemy u rodzin z klasy średniej, które są zróżnicowane etnicznie i kulturowo. Natomiast, należy mieć świadomość, że nie zawsze są to “pełne rodziny”. Mogą to być również osoby samotne, bezdzietne małżeństwa bądź pary, których dzieci dorosły i opuściły już swój zaciszny zakątek. Bardzo często młodzież z nieukrywanym zdziwieniem przekonuje się jak wiele zalet może mieć mieszkanie np. u samotnej starszej pani.
Rodziny mogą posiadać różne korzenie, ale każda z nich posługuje się biegle angielskim (zazwyczaj od pokoleń mieszkają np. w Wielkiej Brytanii i edukację ukończyli właśnie w tym kraju). Są to rodziny niezwykle gościnne, sympatyczne, pełne energii i empatii, które mają doświadczenie w kontaktach z młodzieżą z całego świata.  Z pewnością nie należy obawiać się ich odmienności kulturowej, gdyż jest to ich ogromny atut. Rodziny otwierają swój dom przed polską młodzieżą, pokażmy im również swoją otwartość i chęć poznania innej kultury.


Zasady panujące u rodzin

Należy pamiętać, że zakwaterowanie w rodzinie w obcym kraju różni się od życia w swoim własnym domu. Jak w każdej, przeciętnej rodzinie i tutaj panują odgórnie ustalone zasady, których należy przestrzegać. Stąd też każda z rodzin posiada swój wewnętrzny regulamin, którego uczestnik zobowiązuje się przestrzegać. Odnosi się on np. do zasad utrzymywania porządku, poszanowania prywatności czy godzin powrotu do domu - ostatni punkt dotyczy kursantów, ponieważ uczestnicy obozów nie mogą opuszczać miejsca zakwaterowania bez opieki. Z uwagi na bezpieczeństwo młodzieży, każde wyjście kursantów powinno być ustalone wcześniej z gospodarzami. Młodzież uczona jest w ten sposób samodzielności, a gospodarze mają nad nimi bezpośredni nadzór, przez co mogą czuwać nad ich bezpieczeństwem.

Wyżywienie

Uczestnicy obozu lub kursu spożywają posiłki przygotowane przez rodzinę. Stwarza to możliwość do poznania ich regionalnej kuchni i przyzwyczajeń kulinarnych. W przypadku Anglików śniadanie najczęściej składa się z pieczywa/tostów, masła i dżemu lub płatków na mleku oraz kawy/herbaty. Lunch natomiast wydawany jest w formie suchego prowiantu, typu: kanapka, owoc, batonik, chipsy, napój. Obiadokolacja zwykle podawana jest pomiędzy 18:00 a 20:00 i często jest w formie odgrzewanych dań gotowych. Jest to związane z mentalnością i kulinarnymi upodobaniami mieszkańców.
Serwowane dania są różnorodne, w zależności od zróżnicowania etnicznego gospodarzy. Stąd też dużym plusem zakwaterowania u rodzin z korzeniami innymi niż angielskie, jest właśnie ich aromatyczna kuchnia, która cieszy się popularnością wśród młodzieży.

Istnieje możliwość zamówienia za dopłatą specjalnej diety, która będzie odpowiedzią na alergie bądź upodobania dietetyczne (wegańska, wegetariańska, bezlaktozowa, bezglutenowa). Rodziny mogą kupić bezglutenowe lub bezlaktozowe zamienniki produktów takich jak mleko, płatki czy makaron, jednak należy wziąć pod uwagę, iż normy dotyczące zawartości m.in. glutenu mogą różnić się pomiędzy krajami. W związku z powyższym, np. produkt który w Polsce byłby niewskazany dla osoby z celiakią, w Wielkiej Brytanii może spełniać zalecenia lekarzy.

Zakwaterowanie

Rodziny goszczą młodzież w swoich domach przez udostępnienie im pokoi. W przypadku obozów, u jednej rodziny zazwyczaj zakwaterowane są 3-4 osoby z grupy polskiej. Natomiast w przypadku kursów Comfort, “accommodation officer” dba o to, aby został zachowany mix narodowościowy również w pokojach. Kursanci dobierani są również pod względem wieku i płci. Łazienka jest wspólna z domownikami. Naturalnie dziewczynki oraz chłopcy zakwaterowani są oddzielnie. Ponadto wychowawcy zajmują pokoje w oddzielnych domostwach, dzięki czemu dzieci uczą się samodzielności i więcej czasu poświęcają na kontakt z obcojęzyczną rodziną. Naturalnie, opiekunowie grupy są w stałym kontakcie z uczestnikami oraz rodziną.

Dojazd do szkoły

W przypadku, gdy w ofercie posiadamy naukę w szkole (dotyczy to kursów językowych Comfort czy wybranych obozów językowych), gospodarze bardzo chętnie wytłumaczą swoim gościom drogę do niej, pomogą w zakupie biletu i na prośbę udadzą się z kursantem w pierwszą podróż. Staramy się, aby dzieci były zakwaterowane w dogodnej lokalizacji od szkoły językowej, samodzielna podróż komunikacją miejską zajmuje zazwyczaj od 20 do około 45 minut. Niejednokrotnie młodzież do szkoły udaje się również spacerem w towarzystwie innego kursanta. Na obozie młodzież mieszka najczęściej w odległości spacerowej od szkoły i na miejsce zbiórki jest odprowadzana lub podwożona przez członka rodziny.


Czy istnieje możliwość zmiany rodziny goszczącej?

Bardzo ważny dla nas jest komfort uczestników, dlatego też w przypadku, gdyby kursant nie czuł się dobrze w konkretnej rodzinie, zawsze istnieje możliwość przeniesienia bądź rozmowy z gospodarzami w celu wyjaśnienia pewnych niedogodności. W przypadku pobytu na kursie, uczestnik powinien zwrócić się do opiekuna ATAS. Szkoła ma obowiązek dokonać zmiany rodziny jeśli dane warunki nie są zgodne z ofertą.
W przypadku obozowiczów rozmowy są prowadzone z kierownikiem obozu bądź wychowawcą, którzy w razie potrzeby interweniują. Przeważnie rozmowa z rodziną wystarcza, aby zażegnać problem.