23 czerwca 2020

Wiele krajów europejskich otworzyło swoje granice i wznowiło ruch turystyczny. To oznacza, że w tym roku Polacy mają inne opcje do wyboru niż przejazd własnym samochodem nad polskie morze. Otwarcie granic oznacza także wznowienie połączeń lotniczych. Ale zarówno same wakacje jak i podróż do celu będą wyglądać inaczej niż przed pandemią. Jak zmieni się latanie samolotem i odprawa na lotnisku? Czy transport lotniczy jest bezpieczny? Wszystko wyjaśniamy w artykule!

 

Jak informowaliśmy w komunikacie firmowym z 22 czerwca zdecydowaliśmy się w tym roku odwołać zagraniczne obozy autokarowe o charakterze objazdowym. Potwierdziliśmy natomiast wszystkie obozy językowe na Malcie. Udział w takiej imprezie wiąże się jednak z przelotem. Na pewno chcielibyście wiedzieć jak będzie zorganizowany lot z Warszawy na Maltę i czy dziecko będzie podczas niego bezpieczne. Dodatkowe procedury, których nie zna się wcześniej to także dodatkowy stres. Dlatego lepiej znać je z wyprzedzeniem, żeby wiedzieć czego spodziewać się na miejscu. Poniżej przedstawiamy krok po kroku przebieg odprawy lotniskowej.

Polskie Linie Lotnicze LOT wznowiły połączenia lotnicze krajowe już od 1 czerwca, więc już wtedy można było zaobserwować jak określone procedury działają w praktyce. Na lotach międzynarodowych będzie bardzo podobnie.

 

Wejście na lotnisko

Na lotnisko stawiamy się wyposażeni w maseczkę zasłaniającą usta i nos, a przed wejściem dezynfekujemy dłonie. Jeśli z jakiegoś powodu zapomnimy o maseczce można ją kupić w specjalnym automacie na miejscu, niemniej trzeba się liczyć z tym, że koszt będzie znacznie większy niż normalnie.

Na teren terminala poza pracownikami lotniska mogą wchodzić jedynie osoby z ważnym biletem. Po jego okazaniu każdy podróżny ma mierzoną temperaturę ciała.

Na Lotnisku Chopina w Warszawie pomiar odbywa się automatycznie i bezdotykowo. Należy wejść do terminala i stanąć na wyznaczonej linii, a temperaturę zmierzy nam kamera. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy wejść do środka. W innym przypadku dodatkowej weryfikacji stanu zdrowia dokonuje wyznaczony do tego zadania zespół medyczny.

Na innych lotniskach procedura jest bardzo podobna, ale inne mogą być metody pomiaru. Na przykład w Krakowie przy wejściu stoi specjalna bramka do której przykładamy nadgarstek.

Podwyższona temperatura nie oznacza, że nigdzie nie polecimy. Pomiar może zostać powtórzony, a finalną decyzję i tak podejmują medycy po zbadaniu podróżnego.

Nadanie bagażu i kontrola bezpieczeństwa

Na terenie lotniska Waszym zadaniem jest znalezienie stanowiska ATAS z naszymi pracownikami w charakterystycznych żółtych koszulkach. Tam sprawdzamy listę obecności i załatwiamy inne formalności związane z wyjazdem na obóz (na przykład odbieramy napisane przez rodziców oświadczenia o tym, że dziecko w dniu wylotu jest zdrowe). Następnie odbywa się nadanie bagażu i kontrola bezpieczeństwa. Wszystko przebiega podobnie jak przy lotach przed pandemią z zachowaniem standardowych środków bezpieczeństwa – personel używa maseczek ochronnych i zachowuje dystans społeczny. Na lotnisku jest wiele oznaczeń przypominających o najważniejszych zasadach. Ze względu na mniejszą liczbę odbywających się lotów można spodziewać się tego, że kolejki raczej będą krótsze i procedura przebiegnie szybciej niż zazwyczaj. Pamiętajcie żeby do kontroli bezpieczeństwa odpowiednio się przygotować – wyjąć z kieszeni wszystkie przedmioty, położyć na taśmie portfel, klucze, telefon, nakrycie głowy. Powinniście także wiedzieć, że w kontrolowanym bagażu podręcznym nie mogą znajdować się żadne płyny. Jeśli mieliście ze sobą wodę, trzeba ją wylać albo zostawić.

Oczekiwanie na lot

Po przejściu kontroli bezpieczeństwa będzie jeszcze dużo wolnego czasu. W trakcie oczekiwania można kupić napoje na drogę, przekąski albo gazety. To także dobry moment żeby przypomnieć sobie o przejściówce do brytyjskich gniazdek, które są na Malcie. Jeśli zapomnieliśmy spakować adaptera możliwe, że uda się go kupić właśnie na lotnisku tuż przed odlotem. W strefie wolnocłowej na pewno będą czynne sklepy i punkty gastronomiczne, ale nie wiadomo czy wszystkie. W pierwszych dniach czerwca otwarte były tylko niektóre.

Wejście na pokład samolotu

Linie lotnicze stosują różne sposoby na zachowanie dystansu społecznego podczas wpuszczania pasażerów. Można się spodziewać na przykład wywoływania osób w kolejności wg zajmowanego miejsca (rzędu). Przez cały lot powinniśmy mieć założoną maseczkę zakrywają usta i nos. Można ją zdjąć jedynie podczas posiłku. Warto pamiętać o tym, że powietrze w samolocie jest na bieżąco bardzo dokładnie kontrolowane i całkowicie wymieniane do 30 razy na godzinę.

Co dalej?

Na lotnisku docelowym (w tym przypadku na Malcie) można się spodziewać analogicznych procedur. Tam gdzie dolecimy także stosuje się maseczki, dezynfekcję dłoni oraz społeczny dystans.



Podsumowując można powiedzieć, że transport samolotowy po otwarciu granic przypomina to, jak wyglądał wcześniej. Zastosowane restrykcje mają podobny charakter do tych stosowanych w innych miejscach publicznych jak sklepy, punkty usługowe, hotele czy muzea.

 

Maciej Partyka