Czy odbędą się obozy w Hiszpanii? Po zebraniu wszystkich informacji podjęliśmy decyzję, że NIE.

 

Hiszpania to idealne miejsce na wakacje ze względu na wspaniałe plaże, klimat, doskonałą kuchnię i wiele atrakcji. Niestety jest też jednym z krajów, gdzie koronawirus uderzył najmocniej. Czy jest szansa na to, żeby w 2020 roku pojechać na obóz w Hiszpanii? Sprawdzamy najnowsze dane i komunikaty.

Aktualizacja 22.06: W 2020 rezygnujemy z organizacji obozów młodzieżowych w Hiszpanii.

Niewykluczone, że w tym roku będzie można bezpiecznie pojechać do tego kraju, ale forma wyjazdów objazdowych z odwiedzaniem wielu miejsc i przejazdami przez różne kraje niesie zbyt duże niebezpieczeństwo. Dlatego obozy ATAS w Hiszpanii podczas wakacji 2020 się nie odbędą. Wyjaśniamy szczegółowo swoje stanowisko w komunikacie video na temat wszystkich zagranicznych obozów.

 

Na pewno na korzyść Hiszpanii przemawia fakt, że szczyt epidemii ma już dawno za sobą. 1 czerwca Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że w ciągu 24 godzin nie zarejestrowały ani jednego zgonu, co nastąpiło po raz pierwszy od marca. Odnotowuje się tam również coraz mniej przypadków zakażeń. W ostatnich dniach było ich tylko kilkadziesiąt, a w okresie szczytu pandemii dobowy wzrost dobijał do 1000 przypadków dziennie.

Wraz z początkiem czerwca Hiszpania weszła w drugą, przedostatnią fazę luzowania obostrzeń. Wśród najważniejszych decyzji hiszpańskich władz na pewno warto wymienić:

  • otwarcie centrów handlowych, kin, teatrów,

  • udostępnienie basenów i plaż,

  • przywrócenie prawa do większych zgromadzeń – w budynkach do 50 osób, a pod gołym niebem nawet do 100.

  • od 8 czerwca wznowione jest rozgrywanie meczów piłkarskich, które zawieszone było od 23 marca.

Hiszpańskie władze zdecydowały, że stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący od 15 marca zakończy się 21 czerwca.23 maja Premier Pedro Sánchez zapowiedział, że Hiszpania ponownie otworzy się na zagranicznych turystów od 1 lipca. Jednocześnie obiecał że rząd zagwarantuje bezpieczeństwo odwiedzającym i mieszkańcom. Sánchez informował że rządy centralne i regionalne planowały i koordynowały powrót do turystyki od tygodni.

Aktualizacja 15.06:

Od poniedziałku 21 czerwca , w ramach testu, możliwy będzie swobodny wjazd na Baleary. Oznacza to, że nie trzeba będzie odbywać dwutygodniowej kwarantanny, ale początkowo turyści nie będą mogli wychodzić w godzinach nocnych poza teren hotelu i będą poddawani „surowej kontroli sanitarnej”. Według zapowiedzi na Majorkę ma od razu przybyć kilkanaście tysięcy turystów z Niemiec.

Te wszystkie informacje pozwalają myśleć z optymizmem o tym, że zorganizowanie wakacji w Hiszpanii w lipcu i w sierpniu będzie możliwe.

Na razie odwołaliśmy obozy młodzieżowe w Hiszpanii zaplanowane na 30 czerwca i 7 lipca. Wierzymy w to, że późniejsze terminy będą realne.

 

Źródła:

https://turystyka.wp.pl/hiszpania-granice-otwarte-od-1-lipca-6514562823792769a

https://www.o2.pl/informacje/hiszpania-wakacje-beda-mozliwe-sprawdz-kiedy-otworza-granice-6513660365666433a

https://turystyka.rp.pl/zanim-wyjedziesz/31794-hiszpania-przyspiesza-otwarcie-granic

 

 

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, Hiszpania, koronawirus, wakacje 2020, lato 2020, COVID-19