Co roku organizowaliśmy wiele wyjazdów do Italii – zarówno obozów młodzieżowych z bogatym programem jak również wycieczek szkolnych. Należy przyznać, że koronawirus mocno uderzył w ten kraj, szczególnie na początku pandemii. Miejmy jednak na uwadze fakt, że miało to miejsce ponad rok temu, a od tego czasu sporo się zmieniło ;) Mamy rok 2021, zbliżamy się wielkimi krokami do sezonu wakacyjnego, a sytuacja we Włoszech z tygodnia na tydzień wygląda coraz lepiej.

Im cieplej, tym częściej z półwyspu Apenińskiego napływają do nas optymistyczne wiadomości. Jedną i chyba główną z nich jest zapowiedź włoskiego ministra turystyki, Massimo Garavaglia, o pełnym otwarciu turystyki od 2 czerwca. Tego dnia ma miejsce święto narodowe – święto Republiki, które włosi chcą celebrować bez większych ograniczeń. Same podróżowanie do Włoch, z uwzględnieniem zaleceń sanitarnych, będzie już możliwe od połowy maja, kiedy to zostanie zniesiona 5-dniowa kwarantanna dla przyjezdnych. Warto zatem wiedzieć jakie warunki należy spełnić aby wyjechać do Włoch, czy wymagana jest izolacja i test oraz jakie prognozy są przewidywane na na najbliższe tygodnie. 

AKTUALNA SYTUACJA WE WŁOSZECH – POLUZOWANIE I DECYZJE RZĄDU

Włochy przyjęły obowiązujące 4 strefy: białą (złagodzone obostrzenia), żółtą (nisko ryzyko), pomarańczową (średnie ryzyko), czerwoną (wysokie ryzyko). Od 10 maja prawie cały kraj znajduje się w strefie żółtej (poza Sycylii, Valle d’Aosta oraz Sardynii). Oznacza to poluzowanie obostrzeń oraz możliwość swobodnego przemieszczania się między regionami. A także:

  • otwarcie restauracji i barów z obsługą na świeżym powietrzu do godz. 18:00 (możliwa sprzedaż żywności na wynos do godz. 22:00)
  • dostęp do ogrodów i parków miejskich przy zachowaniu odpowiedniego dystansu społecznego
  • działalność muzeów, kin i teatrów w dni powszechne (z limitem miejsc i zachowaniem środków bezpieczeństwa)
  • funkcjonowanie centrów handlowych (poza świętami oraz w dni poprzedzające święta). Sklepy spożywcze, apteki, kioski z prasą i wyrobami tytoniowymi są otwarte normalnie.
  • uczestnictwo wiernych w ceremoniach religijnych (przy zachowaniu 1 m odległości oraz protokołów bezpieczeństwa)
  • możliwość aktywności fizycznej przez osoby indywidualne z zachowaniem dystansu.

To na co należy zwrócić uwagę, to fakt, że campingi oraz hotele we Włoszech cały czas pozostają otwarte. Oczywiście, wciąż podtrzymywane są pewne ograniczenia, głównie związane ze zgromadzeniami mi.n.:

  • zamknięcie parków rozrywki i parków tematycznych
  • zakaz organizacji targów i konferencji
  • zawieszenie organizacji wydarzeń okolicznościowych lub bankietów (np. przyjęć weselnych)
  • zakaz amatorskich sportów kontaktowych

Dodatkowo, możemy spotkać się z informacją o przedłużeniu stanu wyjątkowego we Włoszech do 31 lipca 2021. Nie należy jednak tego mylnie odbierać jako zakazu podróżowania czy też przedłużenia kwarantanny na terenie Italy. W praktyce oznacza to szybszą możliwość wprowadzenia rozporządzeń dotyczących pandemii oraz przestrzeganie godziny policyjnej. Aktualnie godziny policyjne obowiązują między 22:00 a 5:00. Pod koniec maja mają być ogłoszone nowe wytyczne w tym temacie.

MOŻLIWOŚĆ PODRÓŻOWANIA Z POLSKI DO WŁOCH

Włochy podzieliły kraje na 5 grup pod względem zagrożenia epidemiologicznego (zgodnie z kolejnością liter alfabetu: A, B, C, D i E). Większość krajów Unii Europejskiej, w tym Polskę, umieszczono w grupie C. Dotychczas państwa z kategorii C musiały przedstawić negatywny wynik testu PCR albo antygenowego (48 godz. przed podróżą), odbyć 5-dniową kwarantannę i po tym czasie ponownie wykonać test wymazowy. Zmieni się to jednak po 15 mają, kiedy nie będzie już obowiązku kwarantanny.
Czy zatem pozostanie konieczność wykonania testu przed przekroczeniem granicy? Tak i nie. Jeśli podróżni okażą zaświadczenie o przebytym szczepieniu wówczas będą oni zwolnieni z posiadania negatywnego testu na COVID-19. Włosi już teraz testują funkcjonowanie systemu Covid Green Pass, który będzie umożliwiał swobodne przemieszczanie się dla osób zaszczepionych. Jeśli jednak turysta nie posiada takiego zaświadczenia, wówczas obowiązuje go test wymazowy wykonany na 48 godz. przed przyjazdem (są z tego zwolnione dzieci poniżej 2 roku życia).

Włosi są zdeterminowani aby w pełni otworzyć turystykę na lato 2021 oraz w jak najmniejszym stopniu ograniczać przyjezdnych gości, oczywiście przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Każdy region i każde miasto Italy dostarcza innych wrażeń oraz atrakcji. Nie zapominajmy również o przepięknych plażach, które od 15 maja ponownie będą otwarte wraz z kąpieliskami i basenami. A jak mowa o Włoszech to także jej kuchni. Turyści od 1 czerwca będą mogli skorzystać nie tylko z restauracyjnego ogródka, ale również zasiąść w środku klimatycznego lokalu.

Sprawdź ofertę obozu:
Włochy Północ – Południe, od Wenecji do Capri

Źródła:
https://www.primocappuccino.pl/koronawirus-we-wloszech-kiedy-jechac-do-wloch/
https://www.italiapozaszlakiem.com/koronawirus-we-wloszech/

Izabela Drożż

obozy młodzieżowe, wakacje, Pompeje, Rzym, Włochy, florencja, koronawirus, Wenecja, obozy zagraniczne