Kiedy będzie można pojechać na wakacje do Włoch? Najnowsze doniesienia i aktualności.

 

Włochy to bardzo popularny kierunek wyjazdów ATAS – co organizujemy wiele wyjazdów do Italii – zarówno obozów młodzieżowych z bogatym programem jak również wycieczek szkolnych. Epidemia koronawirusa sprawiła, że dalsze losy tego kierunku pozostają niewiadomą. Koronawirus szczególnie mocno uderzył właśnie we Włoszech. Cześć wyjazdów ze względu na bezpieczeństwo już odwołaliśmy, a co z tymi zapowiedzianymi na kolejne miesiące? W artykule przyglądamy się aktualnej sytuacji.

Sytuacja we Włoszech stopniowo się poprawia. Bardzo dobre wieści napływają szczególnie z Sycylii - w prowincji Trapani miesiąca nie było nowych przypadków zachorowań na COVID-19, wobec czego WHO ogłosiła już, że prowincja jest wolna od koronawirusa. Widać obecnie wyraźną ntendencję spadkową, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i zgonów. W związku z tym, że Włochy jako pierwsze zaczęły zmagań się z pandemią, wiele wskazuje na to, że stosunkowo szybko wirus wygaśnie. Symulacja matematyczna przeprowadzona przez włoskich naukowców wskazuje, że w sierpniu 2020 liczba nowych zakażeń w Lombardii spadnie do zera.

Aktualizacja 22.06: W 2020 rezygnujemy z organizacji obozów młodzieżowych do Włoch

Niewykluczone, że w tym roku będzie można bezpiecznie pojechać do tego kraju, ale forma wyjazdów objazdowych z odwiedzaniem wielu miejsc i przejazdami przez różne kraje niesie zbyt duże niebezpieczeństwo. Dlatego włoaskie obozy ATAS  podczas wakacji 2020 oraz obozy w Hiszpanii z przejazdem przez Włochy się nie odbędą. Wyjaśniamy szczegółowo swoje stanowisko w komunikacie video na temat wszystkich zagranicznych obozów.

 

Kiedy można będzie przyjechać do Włoch?

Włoskie granice otwarte są od 3 czerwca. Przyjazd do Włoch nie wiąże się z obowiązkową kwarantanną. Uruchomiona jest sprzedaż biletów lotniczych z Polski do Włoch. Wiele połączeń realizowanych ma być już od 1 lipca.

Aby przejazd autokarowy do Włoch był możliwy konieczne jest otwarcie polskich granic (prawdopodobnie 15 czerwca wg zapowiedzi rządu) a także krajów po drodze między Polską a Włochami.

W związku z tym, że Włochy podzielone są na wiele regionów i w różnych częściach kraju obowiązują inne zasady i inny jest poziom zagrożenia epidemią, warto przeanalizować istotne informacje nie tylko z poziomu całego kraju, ale tych miejsc, które są na trasie naszych obozów.

Wenecja

Od 1 czerwca zniesiony jest nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu, ale władze zalecają, żeby zachowywać bezpieczny dystans od innych osób. Maseczki podobnie jak obecnie w Polsce należy nosić wewnątrz publicznych budynków oraz zaleca się, by zakładać je także w czasie rozmowy z osobami, z którymi się nie mieszka. Wiadomo też, że otwarto także centra spa i termy. Sama W Wenecji rozpoczęły się przygotowania do festiwalu filmowego. W tym roku festiwal odbędzie się zgodnie z planem w terminie od 2 do 12 września.

 

Rzym

W stolicy otwierane są kolejne atrakcje turystyczne, ale wciąż z zachowaniem niezbędnych restrykcji. 1 czerwca dla zwiedzających otwarto wstęp do Koloseum. W tym miejscu obowiązuje nakaz używania maseczek zasłaniających usta i nos, a ponadto przy wejściu mierzona jest temperatura. Udostępniono także Bazylikę św. Piotra w Watykanie oraz Muzea Watykańskie. Na terenie muzeów otwarte będą bary i restauracje, ale ograniczona będzie liczebność zorganizowanych grup wybierających się na zwiedzanie.

Neapol i okolice

Nadmorskie gminy są w trakcie planowania ponownego uruchomienia turystyki na nadchodzący sezon letni. Plaże będą dostępne przy zachowaniu ograniczeń umożliwiających dystansowanie społeczne. Plaże podzielone zostaną na mniejsze obszary, żeby zapewnić odpowiednie odstępy pomiędzy wypoczywającymi turystami.

Od 16 maja otwarty do zwiedzania jest już park archeologiczny w Pompejach. Wyznaczono specjalne trasy zwiedzania, tak by nie tworzyły się zbyt duże skupiska ludzi i by zachowywać dystans społeczny.

Rimini

 O tym jak wygląda powrót do normalności opowiedział burmistrz popularnego włoskiego kurortu.

Andrea Gnassi: "W gminie Rimini rozpoczynamy obecnie tzw. projekt “Rimini Open Space”, pozwalający mieszkańcom, barom, klubom zlokalizowanym nad morzem i w historycznym centrum, na powiększanie stołów i wspólnych przestrzeni, tak aby umożliwić zabawę i przebywanie w otwartej przestrzeni, która doskonale odpowiada krajowym i regionalnym zasadom bezpieczeństwa. Właśnie zakończyliśmy renowację oryginalnego zamku Malatesta w centrum miasta, który jest teraz otoczony ogromnym terenem zielonym, idealnym do piknikowania i wypoczynku na świeżym powietrzu. Pod koniec czerwca otworzymy pierwszą część „Parco del Mare”, tzw. Sea Park. Do użytku pieszych oddamy fragment nowego nadbrzeża. Turyści znajdą tam tereny zielone, obiekty sportowe i wellness oraz centra rozrywkowe. W tym sezonie będziemy również mocno koncentrować się na promowaniu naszej plaży, która dzięki popełnionym inwestycjom stanie się największą i najbezpieczniejszą plażą w Europie."

Na plażach w Riminii mają być specjalnie wyszkoleni Stewardzi, którzy będą wyjaśniać turystom jakie zasady bezpieczeństwa obowiązją na plaży i pilnować czy zachowywany jest odpowiedni dystans między ludźmi.  Włoskie władze wyznaczyły  minimalną powierzchnię dla każdego parasola. Wynosi ona  między 12 a 20 metrów kwadratowych, a odległość między nimi musi wynosić ok. 3-4 m. Konkretnie w przypadku Rimini wyznaczono 18 metrów kwadratowych  na jeden parasol/leżak. Leżaki, i parasole będą regularnie dezyffekowane, podobnie jak elementy umieszczone na placach zabaw. Inaczej będzie też działał serwis barowy - napoje będą dostarczane przez obsługę do miejsca (leżaka) gdzie wypoczywa turysta. Wszelkie zabawy taneczne i klasyczne imprezy zostają zawieszone. Imprezy muzyczne będą jednak organizowane, ale na zupełnie innych zasadach. Będą to wydarzenia tylko dla „słuchania” i z miejscami siedzącymi, które gwarantują dystans społeczny

 

Niestety musieliśmy odwołać obóz Włochy-Północ-Południe zaplanowany na 2-12 lipca. Wtedy jeszcze będzie za wcześnie na zorganizowanie bezpiecznego obozu, więc mając na uwadze bezpieczeństwo nie mogliśmy inaczej postanowić. Wierzymy jednak, że z czasem sytuacja stopniowo będzie się poprawiać, a zorganizowanie wyjazdów w późniejszych terminach będzie już możliwe!

 

Źródła:

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-we-wloszech

https://www.primocappuccino.pl/kiedy-mozna-jechac-do-wloch/

https://www.waszaturystyka.pl/wakacje-w-rimini-po-rewolucji-jakie-wprowadzono-zmiany/

 

 

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, wakacje, Pompeje, Rzym, Włochy, koronawirus, Mediolan, Wenecja