Przed nami wakacje 2020. Jak będą wyglądać? Wciąż jest wiele niewiadomych. Jeśli obawiasz się o obozy młodzieżowe koniecznie przeczytaj ten artykuł! Same konkrety.

 

Gdybyście zapytali nas, które muzea w Londynie są najciekawsze, jaki sklep odwiedzić na Oxford Street, gdzie w Neapolu jest najlepsza włoska pizza albo za co kochamy Maltę dużo łatwiej byłoby odpowiedzieć :) To jak będzie wyglądał sezon turystyczny 2020 to wciąż duża niewiadoma, bo mierzymy się z wyjątkową sytuacją, która nie miała miejsca nigdy wcześniej.

 

Jak się teraz zachować i co robić, żeby uniknąć stresu i niepewności? Przede wszystkim zachować spokój i czekać. Im bliżej terminu wyjazdu tym mniej będzie znaków zapytania. Trudno jest podejmować decyzje z dużym wyprzedzeniem nie wiedząc jak koronawirus wpłynie na możliwość organizowania wyjazdów za miesiąc, a tym bardziej za trzy miesiące.

 

Kiedy będzie wiadomo czy konkretny obóz młodzieżowy się odbędzie?

Będziemy informować o statusie każdego obozu najpóźniej na 31 dni przed jego rozpoczęciem.

W takim terminie pojawi się informacja czy obóz w danym terminie odbywa się czy nie. Przykładowo jeśli obóz miałby się odbyć 11 lipca, to 10 czerwca już będzie wiadomo czy jest odwołany czy nie. Przyjęliśmy, że taki czas jest odpowiedni, żeby z jednej strony przewidzieć czy możliwa będzie realizacja programu, a z drugiej strony poinformować uczestników i rodziców odpowiednio wcześnie. Nikt chyba nie chciałby się dowiedzieć że obozu nie ma tuż przed wyjazdem.

 

Co decyduje o tym że można bezpiecznie zorganizować obóz młodzieżowy podczas wakacji 2020?

Decyzja odnośnie organizacji wyjazdu jest bardzo trudna i wymaga dużej odpowiedzialności, ponieważ bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze. Dlatego żadnej decyzji nie podejmiemy pochopnie. Na to czy zaplanowany obóz dojdzie do skutku wpływa wiele czynników takich jak:


 • bezpieczeństwo w miejscu docelowym i najbliższym sąsiedztwie

 • możliwość zorganizowania bezpiecznego transportu na miejsce (przelot lotniczy, transport autokarem)

 • możliwość zapewnienia świadczeń zapisanych w programie obozu – hoteli, dostępność muzeów, galerii i innych atrakcji.

 • przepisy prawne obowiązujące w Polsce – wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej.

 • przepisy prawne w miejscu (kraju) docelowym

W związku z tym analizując możliwość zorganizowania wakacji śledzimy sytuację w różnych krajach, a także postanowienia polskiego rządu i rządów innych państw.

Obecnie trwają prace nad tym, żeby status kolonii letnich i obozów w tym roku był precyzyjnie uregulowany.  W ostatnich dniach pojawiło się wiele pozytywnych sygnałów:

 • Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje odwoływać i zakazywać organizacji kolonii i obozów letnich dla dzieci,
 • Taki sam komunikat wydał Pomorski Kurator Oświaty;
 • Zostały przygotowane szczegółowe wytyczne jak organizować wyjazdy z uwzględnieniem szczególnej sytuacji epidemicznej. W prace pod przewodnictwem Polskiej Izby Turystyki było zaangażowanych kilka biur podróży, w tym także ATAS. Dokument trafił do konsultacji - decydujący głos będzie miało Ministerstwo Zdrowia.
 • Pozytywne rekomendacje co do podróżowania między krajami wydała także Komisja Europejska. „Nasz przekaz jest taki, że tego lata będziemy mieli sezon turystyczny, mimo że trzeba będzie zachować pewne środki bezpieczeństwa oraz ograniczenia” – skomentował komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.Co jeśli ATAS zdecyduje że obóz może się bezpiecznie odbyć a ja jako rodzic mam już rezerwację, ale nie chcę wysłać dziecka?

Doskonale rozumiemy obawy. Dlatego możemy zaproponować kilka sposobów na wyjście z sytuacji.

 • Zamiana obozu 2020 na taki sam obóz odbywający się podczas wakacji 2021. To najbezpieczniejsza opcja jeśli chcemy po prostu zaczekać rok i wykorzystać zaliczkę na obóz albo kolonie na nowy sezon. Oczywiście robiąc nową rezerwację na lato 2021 można zmienić też program czy kierunek wyjazdu - na przykład wybrać Londyn i miasta uniwersyteckie zamiast Londyn z native speakerami albo obóz językowy na Malcie zamiast obozu we Włoszech z uwzględnieniem ewentualnej różnicy w cenie tych imprez. To idealny rozwiązanie dla tych, którzy od razu wiedzą, czego chcą. Zobacz obozy młodzieżowe lato 2021 >

 • Wydanie vouchera na dowolną imprezę ATAS do końca 2021 roku. To opcja dla niezdecydowanych – najbardziej elastyczna. W tym przypadku przekazujemy Państwu voucher na 120% dokonanej wpłaty. Przykładowo jeśli wpłacone zostało 600 zł na voucherze jest kwota 720 zł. Kwotę można wykorzystać do następnej rezerwacji. W ten sposób zapłacimy nie tylko za obóz letni w późniejszym terminie, ale również obóz zimowy albo wycieczkę w trakcie roku szkolnego organizowaną przez szkołę razem z ATAS, która odbędzie sie do końca 2021 roku.

 • Rezygnacja na podstawie umowy. To najmniej korzystne rozwiązanie. Jeśli rezygnują Państwo z imprezy zgodnie z warunkami zapisanymi w umowie, zwracamy wpłacone środki pomniejszone o koszty rezygnacji. Terminy oraz progi potrącenia kosztów rezygnacji są następujące:
  - do 21 dni przed wyjazdem – potrącenie 200-400 zł (w zależności od ceny obozu)
  - do 7 dni przed wyjazdem – potrącenie 60%
  - po 7 dniach przed wyjazdem – potrącenie 100%

 

Co jeśli to ATAS odwoła obóz w związku z epidemią koronawirusa?

W takiej sytuacji możliwości są bardzo podobne.

 • Zamiana obozu 2020 na taki sam obóz odbywający się podczas wakacji 2021 lub potwierdzony obóz odbywający się w 2020.

 • Wydanie vouchera na dowolną imprezę ATAS do końca 2021 roku - voucher o wartości 120% wpłaty

 • Zwrot 100% wpłaconych środków zgodnie z zapisami ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w czasie do 180 dni.

Jak widać różnice dotyczą tylko ostatniego rozwiązania. Gdy klient odwołuje wyjazd wcześniej ponosi koszty rezygnacji. Jeśli odwołuje organizator, klientowi należy się zwrot całej kwoty. To najlepszy dowód na to, że czas działa na Waszą korzyść.


Co robić z rezerwacją wakacji na lato 2020?

Podsumowując na dziś najkorzystniejszą dla wszystkich strategią co do lata 2020 jest cierpliwe oczekiwanie. Im bliżej terminu obozu tym wszyscy więcej wiemy. Gdy pojawi się odpowiedni moment na określenie czy obóz się odbywa można:

 • zdecydować się na wyjazd jeśli będzie możliwy

 • przełożyć wyjazd na następny rok

 • otrzymać voucher i zyskać 20% wpłaty jako bonus

 • otrzymać 100% zwrot jeśli to organizator sam odwoła imprezę i nie chcesz zamieniać jej na inną.

 

 Wybór imprezy w nowym terminie czy voucher - co jest korzystniejsze?

Każdy powinien sam sobie odpowiedzieć na to pytanie uwzględniając zalety obu rozwiązań.

Zamiana na konkretną imprezę sprawi, że:
- mamy gwarancję tej samej ceny obozu nawet za rok
- mamy pewność że nie zabraknie miejsca w wybranym terminie. W 2019 roku na wielu wakacyjnych obozach nie było u nas wolnych miejsc na 2-3 miesiące przed wakacjami! Popularne kierunki takie jak Malta sprzedają się wyjątkowo szybko.

 Voucher na imprezę turystyczną warto wybrać ponieważ:
- dostajesz bonus 20% wpłaty
- jest bardzo dużo czasu na podjęcie decyzji kiedy jechać i jaki kierunek wybrać.

Z jednej stron jest więc gwarancja (dostępności imprezy i ceny), z drugiej większa elastyczność.

 

Zapraszamy także po więcej szczegółów tutaj:

FAQ Jak koronawirus wpłynie na wyjazdy 2020

 

 

 

 

Maciej Partyka