Malaga to coraz popularniejszy kierunek wyjazdów. Gwarancja doskonałej pogody, liczne zabytki oraz możliwość nauki hiszpańskiego i angielskiego w szkołach językowych sprawia, że to bardzo atrakcyjna destynacja. W tym roku mamy kilka propozycji spędzenia wakacji właśnie w tym miejscu.

Dla tych, którzy nie mieli okazji poznać Malagi, w najbliższych tygodniach postaramy się przybliżyć ten kierunek w serii krótkich artykułów. Wspólnie przeniesiemy się na południe Hiszpanii do stolicy Costa del Sol (Wybrzeże Słońca), czyli tej części hiszpańskiego wybrzeża Morza Śródziemnego, która słynie z ponad 300 dni słonecznych w roku. Dlatego bardzo gorąco (nomen omen) polecamy ten nowy kierunek!

Od lat Malaga stanowi kluczowy kierunek turystyki językowej na mapie Hiszpanii. Jeśli chodzi o naukę języka hiszpańskiego, Region Andaluzji pod względem popularności wśród obcokrajowców znajduje się w ścisłej czołówce, przyjmuje bowiem ok. 35% całej tej grupy osób. Większość odwiedza natomiast Malagę i jej okolice. Co roku do miasta przyjeżdża ok. 13 tys. osób, które chcą tutaj uczyć się hiszpańskiego. Z dostępnych danych wynika, że w 2015 r. było to 13 675 obcokrajowców (9% więcej niż w 2014), w tym 275 Polaków. Średni pobyt na kursie językowym trwał natomiast trzy tygodnie, co jest absolutnym rekordem.

ATRAKCJE MALAGI

Zabytki

Na miejscu czeka nas mnóstwo ciekawego zwiedzania, które przyda się uczniom podczas lekcji historii. Okolice Malagi zamieszkiwali bowiem w przeszłości przedstawiciele najważniejszych kultur śródziemnomorskich, od założycieli miasta - Fenicjan (w VIII w. p. n. e.), Greków, Rzymian po Arabów i chrześcijan, którzy odbili miasto z rąk tych ostatnich w 1487 r. Po każdym coś zostało.  

Po Fenicjanach ostała się tradycja handlowa. Z portu w Maladze wypływano bowiem do najważniejszych miast na Morzu Śródziemnym. Dziś Malaga stanowi prężne centrum gospodarcze i turystyczne, będące ważnym węzłem komunikacyjnym dla Regionu Andaluzji oraz całej Hiszpanii.

Zdjęcia: Biuro Turystyki Urzędu Miasta Malagi


Rzymianie wybudowali natomiast w I w. n.e. wspaniały amfiteatr, w którego odrestaurowanych ruinach odbywają się obecnie przedstawienia i festiwale teatralne. To tutaj znajdowało się stare centrum miasta. Tuż nad Teatrem Rzymskim powstał w XI w. arabski kompleks pałacowy Alcazaba z elementami twierdzy obronnej. Oba te zabytki położone są u stóp wzgórza Gibrálfaro, gdzie z kolei w XIV w. wybudowano zamek o tej samej nazwie. Bronił on zarówno kompleksu pałacowego, jak i dostępu do miasta i całej zatoki, w której jest ono położone. Zachowane ruiny zamku pozwalają m.in. na jego zwiedzanie po wewnętrznym murze obronnym, który otacza cały główny dziedziniec.Wraz z rekonkwistą w 1487 r. rozpoczyna się budowa katedry (pocz. 1530 r.), a miasto zaczyna się rozrastać. Można wręcz mówić o ekspansji urbanistycznej, jeśli porównamy ten rozwój ze „ściśniętą” u stóp wzgórza arabską mediną. Sama Katedra, nazywana jest przez mieszkańców miasta „La Manquita” (Jednoręka), ponieważ nie dokończono budowy jednej z dwóch wież dzwonniczych.

 

Zdjęcie: zasoby własne ATAS

Muzea

W mieście narodzin Pablo Picasso koniecznie należy odwiedzić muzeum jego imienia. Znajduje się tutaj ponad 200 prac tego wybitnego hiszpańskiego malarza. Zwiedzanie można kontynuować w domu rodzinnym Picasso, gdzie znajduje się kolekcja litografii i ceramiki.
Z pewnością warto też zobaczyć kolekcję prywatnego Muzeum Carmen Thyssen, gdzie możemy podziwiać obrazy m.in. takich hiszpańskich malarzy, jak Francisco Zurbarán, Joaquín Sorolla czy Julio Romero de Torres.

 

Spacer po mieście

Po Maladze można spacerować godzinami, ale są miejsca, ulice i place, które z pewnością przemierzyć. Choćby prestiżowa handlowa ulica Markiza Larios, tzw. „Calle Larios łączącą strefę portową z Placem Konstytucji, Plac de la Merced, przy którym znajduje się dom rodzinny Pablo Picasso  czy wąskie uliczki starego miasta, jak Pasaje Chinitas oraz biegnąca wzdłuż Katedry ul. Molina Lario.

Ulica Larios w Maladze


Należy także zajrzeć do niedawno odrestaurowanej części portowej miasta, na nowo tętniącej życiem. Grzechem byłoby nie wejść na plażę miejską „La Malagueta” i nie przespacerować się długim deptakiem wzdłuż morza. Warto zatrzymać się tam w jednym z typowych barów na plaży, zwanych „chiringuito”, i skosztować lokalnego specjału, jakim są smażone sardynki

Malaga: obozy i kursy językowe

O Maladze i jej okolicach można opowiadać bardzo długo. To jedno z tych miejsc, gdzie zabytki wielu kultur i wieków występują w otoczeniu nowoczesnej infrastruktury transportowej, gastronomicznej i handlowej. Sprawia to, że na potrzeby zajęć lekcyjnych możemy się przenieść w zupełnie inną epokę, ale powrót do współczesności, w razie potrzeby, przebiega bardzo sprawnie. Z naszego punktu widzenia jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku grupowych wyjazdów dzieci i młodzieży. Pod tym względem, z uwagi na długą tradycję przyjmowania grup młodzieżowych, Malaga posiada odpowiednie zaplecze noclegowe oraz szkoły językowe doświadczone w prowadzeniu kursów dla obcokrajowców.

Zobacz:

Obóz językowy w Maladze - 8 dni >>


Średnia temperatura w Maladze w ciągu roku to 22 stopnie, a dni słonecznych jest tu ponad 300. Oznacza to, że te okolice można odwiedzać praktycznie przez cały rok. Jeśli chodzi natomiast o wyjazdy wakacyjne, być może lipiec jest właściwym miesiącem, ponieważ w sierpniu „życie zamiera” w całej Hiszpanii, podobnie jak w wielu miejscach w Europie, co może oznaczać, że w mieście będzie więcej zagranicznych turystów niż rdzennych mieszkańców.

Wyjazdy językowe do Malagi z ATAS poleca EXTENDA, Agencja Promocji Regionu Andaluzji oraz Portal językowy www.HiszpanskiwAndaluzji.pl  

Przydatne linki:

Marcin Siemdaj

obozy językowe, wyjazdy językowe, Hiszpania, Malaga, kursy językowe, Andaluzja, zabytki Andaluzji, angielski w Hiszpanii, szkoły językowe Hiszpania, muzea w Maladze, katedra w Maladze, zabytki Malagi