Lato już niedługo. Nie wiesz czy na pewno obozy letnie się odbędą, a może dla bezpieczeństwa wolisz zrezygnować z wakacji? Jeśli masz już zarezerwowany obóz młodzieżowy możesz zamienić rezerwację na voucher i skorzystać z wpłaconych środków przy rezerwacji imprezy w późniejszym terminie. Jak działa voucher czy się opłaca? Zobacz szczegóły.

 Wakacje są już coraz bliżej, jednak w tym roku mamy zupełnie inne problemy i dylematy niż w latach poprzednich. Jeszcze niedawno największym zmartwieniem było to, czy na obóz językowy wybrać Londyn czy Maltę oraz jaki wakacyjny kierunek wybrali znajomi.

Obecnie nie mamy pewności co do tego na jakich warunkach i do jakich krajów podróżowanie będzie bezpieczne. Składa się na to wiele elementów trudnych do przewidzenia. Nie tylko liczba zarażeń wirusem SARS-CoV-2, ale również narzucone ograniczenia i ich wpływ na dostępność wszystkich punktów programu, przepisy prawne dotyczą podróżowania wydane przez polski rząd i władze w innych krajach, wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego. W takich okolicznościach niekomfortowo czuje się zarówno klient, który nie wie czy biuro podróży przeprowadzi wyjazd czy go odwoła, jak również organizator obozu na którym ciąży ogromna odpowiedzialność – tu nie można podejmować pochopnych decyzji, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

W obecnej sytuacji, gdy nie mamy pewności czy zaplanowany wyjazd się odbędzie warto szukać elastycznych rozwiązań. Takim rozwiązaniem jest Voucher na imprezę turystyczną.

Co warto wiedzieć na temat voucherów turystycznych – pytania i odpowiedzi

Poniżej odpowiadamy na wszystkie ważne pytania dotyczące voucherów.

Jak zamienić zarezerwowany wyjazd na voucher?

Voucher zaproponujemy wszystkim klientom, których obozy zostaną odwołane w bezpośrednim związku z wybuchem epidemii wirusa SARS-CoV-2. Można także nie czekać na odwołanie imprezy przez ATAS i już teraz zrezygnować z konkretnego wyjazdu zamieniając go na voucher. W tym celu należy skontaktować się mailowo z biurem sprzedaży w którym kupiliśmy wyjazd – lista biur ATAS

Jak długo jest ważny voucher?

Voucher można zrealizować w terminie do jednego roku od planowanej daty wyjazdu imprezy, w związku z którą został odwołany.

Jeśli wyjazd miał być 15 sierpnia 2020 to oznacza, że mamy czas na podpisanie nowej umowy do 15 sierpnia 2021. Sam wyjazd może odbywać się nawet później – do końca 2021 roku.

Jaka kwota będzie na voucherze?

W przypadku obozów turystycznych i językowych językowych na voucherze znajdzie się kwota wpłaty jakiej dokonał klient powiększona o 20%. Na przykład: jeśli wpłaciliśmy zaliczkę 600 zł, na voucherze będzie kwota 720 zł.

Na jaka imprezę można pojechać korzystając z vouchera?

Voucher obowiązuje na dowolną imprezę ATAS realizowaną do końca 2021 roku. Naturalnym wyborem jest obóz wakacyjny odbywający się podczas lata 2021, ale można brać pod uwagę także inne możliwości – obóz odbywający się podczas ferii zimowych albo wycieczkę w trakcie roku szkolnego organizowaną przez ATAS.

Czy voucher jest bezpieczny. Czy pieniądze nie przepadną?

Voucher jako ekwiwalent pieniężny związany z pierwotną umową jest chroniony gwarancją ubezpieczeniową biura podróży.
Nawet w wyjątkowej sytuacji, gdyby biuro okazało się niewypłacalne, zwrot kwoty zapewnia ubezpieczyciel lub Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.  W związku z tym jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie. To co istotne, zarówno gwarancja ubezpieczeniowa jak i Turystyczny Fundusz Gwarancyjny chroni wpłaconą przez klienta kwotę.

Jakie informacje znajdą się na voucherze i jak będzie wyglądał?

Voucher będzie miał formę PDF. Można będzie przesłać go mailem lub wydrukować i pokazać go przy rezerwacji w biurze albo u agenta. Voucher będzie zawierał imię i nazwisko osoby zamawiającej obóz lub kurs językowy, a także kwotę i datę ważności.

Dla kogo voucher będzie najlepszą opcją?

Wybranie vouchera jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które już postanowiły, że ze względów bezpieczeństwa całkowicie rezygnują z wyjazdu w te wakacje. Jeśli nawet w przypadku znalezienia sposobu na bezpieczne zorganizowania obozu, otwarcia swobodnego ruchu lotniczego i autokarowego oraz zniesienia różnych ograniczeń wciąż boisz się o swoje dziecko lepiej zamienić wyjazd na voucher.

Dlaczego nie warto rezygnować całkowicie z wyjazdu?

Voucher oznacza dodatkowe 20% kwoty na kolejny wyjazd w późniejszym terminie. Rezygnacja na warunkach wynikających z umowy (OWU) nie tylko pozbawia dodatkowych 20% kwoty, ale dodatkowo sprawia, że od wpłaty zostaje potrącona część kwoty z tytułu rezygnacji.

Pomijając aspekt finansowy, warto także pamiętać o tym, że po długiej izolacji dzieci po prostu potrzebują odpoczynku, rozrywki, zabawy. Wyjazdy na obozy i kolonie pełnią wiele pożytecznych funkcji. Pomagają rozwijać zainteresowania i pasje, uczyć się języków, uczyć się wielu nowych rzeczy w zupełnie innych warunkach niż w szkole. Całkowita rezygnacja z tej formy spędzania czasu to duży błąd. Warto więc, żeby dzieci pojechały na wakacyjny wyjazd – nawet jeśli to będzie dopiero za rok!

Jak nie voucher to co?

Voucher jest wyjściem dla osób, które nie są pewne co do tego, jaki wyjazd wybrać i w jakim terminie. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, które polecamy. Można równie dobrze zamienić wyjazd zaplanowany na wakacje 2020 na ten sam lub inny obóz z oferty na lato 2021 lub też przenieść bezkosztowo swoją rezerwację na inny oferowany przez ATAS kierunek z oferty lato 2020 i cieszyć się bezpiecznym wyjazdem jeszcze w te wakacje

 

Maciej Partyka

voucher na imprezę turystyczną, voucher na wakacje, voucher na obóz