Czas leci tak szybko, że lada chwila zorientujemy się, że zbliżają się już wakacje, a wraz z nimi wyjazdy na urlopy, obozy i kolonie. Aby ten czas był prawdziwym wypoczynkiem, a także znakomitym wspomnieniem, warto zaplanować go długo wcześniej. Wówczas nie będziemy nerwowo poszukiwać w Internecie odpowiedzi w na pytanie „Gdzie wysłać dziecko na kolonie?”. Będziemy tymczasem cieszyć się z tego, że wszystko jest dobrze zaplanowane i dopięte na ostatni guzik.

Mamo, tato – gdzie na obóz?

Pierwszą bardzo ważną kwestią przed wysłaniem dziecka na kolonie jest dokonanie oceny, czy jest ono już gotowe, aby wyjechać samo na wakacje. To podstawa, ponieważ w przeciwnym razie taki wyjazd nie będzie dla niego odpoczynkiem, a raczej nieprzyjemnym wspomnieniem. Warto porozmawiać z dzieckiem o tym, czy chciałoby wyjechać na obóz.

Dobrym znakiem jest też, kiedy córka albo syn sam dopytuje o tego typu wyjazdy i podsuwa różne pomysły. Jeżeli nie raz usłyszałaś pytanie: „Mamo, gdzie na kolonię w tym roku wyjadę?”. To oznacza, że nie ma większych przeszkód, aby poszukać odpowiednich wakacji.  Wielkim plusem takich wyjazdów jest ponadto nauka samodzielności przez dziecko. Musi sobie radzić w różnych sytuacjach bez opieki rodziców. 

Gdzie na kolonie - przedwakacyjny dylemat

Jeżeli wiesz, że dziecko jest już gotowe, aby wyjechać na samodzielny obóz, wówczas możesz wybrać konkretne miejsce. Jedną z opcji jest zapytanie znajomych, o to: „gdzie wysłać dziecko na kolonie”. Bardzo możliwe, że polecą coś godnego uwagi, a przede wszystkim sprawdzonego. Inną możliwością jest znalezienie przez Internet odpowiedniej oferty. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę Google formę: „gdzie jechać na kolonie”, aby następnie wybrać coś konkretnego.

Oczywiście przed dokonaniem wyboru należy sprawdzić, czy dany obóz spełnia określone wymogi. Opiekunowie powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Znaczenie ma także liczba dzieci w grupie. Jeden wychowawca może zajmować się grupą, w której jest 20 dzieci, a jeżeli uczestnicy mają mniej niż 10 lat, wówczas może to być maksymalnie 15-osobowa grupa na jednego opiekuna. Inne normy obowiązują tymczasem na obozach dla dzieci niepełnosprawnych albo na obozach sportowych. Warto również sprawdzić, czy dzieci będą miały zagwarantowaną opiekę ratownika wodnego, jeżeli w planie wyjazdu jest wyjście nad wodę. Więcej o na temat temat można przeczytać w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży

Kolonia w Polsce czy zagranicą?

Wysłać dziecko na obóz, który odbędzie się w naszym kraju, a może gdzieś za granicę?

Generalnie dominuje przekonanie, że krajowe wyjazdy są przede wszystkim dla młodszych dzieci, a zagraniczne dla starszych. Faktycznie wyjazd do innego kraju często wymaga dużej dozy samodzielności, zwłaszcza jeśli to obóz językowy z zakwaterowaniem u rodziny goszczącej. Można jednak skonstruować program w taki sposób, aby był dostosowany do potrzeb młodszych uczestników. Na przykład na obóz Anglia dla młodszych zapraszamy już od 10 roku życia.

Za zagranicznym wyjazdem przemawia także to, że dziecko będzie miało możliwość zetknięcia się z obcą kulturą, a także pozna różne od polskich krajobrazy. Jeżeli ma naturę małego podróżnika, z pewnością spodoba mu się taka forma spędzania wolnego czasu.  Bardzo możliwe, że podczas takiego wyjazdu dziecko w szczególny sposób zainteresuje się danym krajem, a w przyszłości zechce podjąć studnia na zagranicznym uniwersytecie.

Gdzie jechać na kolonie tematyczne?

Jeżeli dziecko ma swoje hobby, warto, aby rozwijało je podczas wyjazdu kolonijnego. Może to być na przykład obóz dla szachistów, obóz wędrowny, kolonia dla dzieci, które kochają żeglować, albo interesują się przyrodą.
Wyjazd na kolonie może być nie tylko znakomitym wypoczynkiem, ale też pewną inwestycją w przyszłość dziecka. Obóz matematyczny, dla małych programistów, albo kurs językowy to znakomity wybór!


Gdzie na obóz? Poznaj miejsca gdzie można zwiedzać i uczyć się języków!

Każdy zagraniczny wyjazd to niezapomniana przygoda, a wyjazd językowy organizowany za granicą stanowi połączenie przyjemne z pożytecznym. Jeżeli dziecko do tej pory miało problem z przełamaniem bariery językowej, istnieje duża szansa, że ten kłopot zniknie.
Nauka przez zabawę oraz rozmowy w obcym języku z rówieśnikami mogą dać dużo więcej niż zwyczajne lekcje w szkole. Idea nacisku na komunikację, jaka preferowana jest na obozach językowych, to świetna szansa na sprawdzenie swoich umiejętności w praktyce. Nauka podczas takiego obozu jest bardzo intensywna, wykorzystuje się go w sklepie, w restauracjach, na ulicy.

Bardzo atrakcyjną propozycją na wakacje są także wyjazdy na obozy realizowane w grupach międzynarodowych. Kontakt z dziećmi z innych krajów znacznie wzbudza prawdziwe zainteresowanie obcą kulturą i językiem obcym. Podczas takich kolonii nawiązują się przyjaźnie międzynarodowe, które trwają przez lata. Wspólnie spędzany czas podczas wycieczek kolonijnych, jak również podczas zakwaterowania także daje wiele możliwości do rozwoju języka.

Oprócz oczywistych kierunków jak Wielka Brytania i Malta polecamy także wyjazdy językowe do Hiszpanii.

 

Jeśli interesują Cię obozy młodzieżowe zapisz się na nasz newsletter >>

 

Maciej Partyka

obozy młodzieżowe, obozy językowe, wakacje, kolonie, obozy tematyczne, lato 2018, kolonie i obozy